Prace w schronie w Bytomiu – Miechowicach nabierają tempa

Schron w Bytomiu – Miechowicach z założoną instalacją elektryczną, fot. Tomasz Sanecki

Kolejny etap prac adaptacyjnych schronu w Bytomiu – Miechowicach za nami. W obiekcie zainstalowana została instalacja elektryczna, zaś przed nim ustawiono jednoosobowy schron przeciwlotniczy, będący kolejną atrakcją tego miejsca.

Montaż instalacji elektrycznej w schronie był niezbędny, aby w przyszłości udostępnić obiekt. To kolejny etap prac, który mamy za sobą. Teraz czekamy na podłączenie do prądu – mówi Ireneusz Okoń, bytomski miłośnik historii, który zajmuje się schronem. Ciekawostką jest zamontowanie przed obiektem jednoosobowego schronu przeciwlotniczego – Einmannbunker. Będzie to z pewnością atrakcja dla każdego, kto nas odwiedzi. W czasie II wojny światowej miały one chronić wartownika przed odłamkami bomb i ostrzałem artyleryjskim – mówi Ireneusz Okoń.

Einmannbunker przy schronie w Bytomiu – Miechowicach, fot. Tomasz Sanecki

Obiekty te ustawiano głównie przy zakładach przemysłowych, a także w sąsiedztwie ważnych budynków kolejowych. Produkowano je masowo w Niemczech w latach 1938 – 1945, a ich celem była ochrona wartownika w przypadku nalotu i ostrzału artyleryjskiego oraz przed odłamkami bomb i pocisków artyleryjskich.

Przypomnijmy, już w lutym zamontowano trzy żelbetowe łuki nad wejściem do schronu. Dzięki temu wejście do obiektu nie będzie już narażone na warunki atmosferyczne, zwłaszcza opady deszczu. Ponadto długość podziemnego obiektu została wydłużona z 45 do prawie 50 metrów. Odkryty w ubiegłym roku schron liczy 100 metrów długości, 2 metry wysokości, 1,5 metra szerokości. Na razie udało się odkopać i przywrócić do stanu używalności 45 metrów /wraz z montażem łuków około 50 metrów/.

Wnętrze schronu w Bytomiu – Miechowicach, fot. Tomasz Sanecki

Schron prawdopodobnie powstał w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Jego wielkie otwarcie i zwiedzanie zaplanowano na 4 czerwca br. Będzie się w nim znajdować Izba Pamięci poświęcona wydarzeniom ze stycznia 1945 roku w Miechowicach.

Tomasz Sanecki;

Bytom, 25 marca 2016 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.