Recenzja książki Blaina Taylora „Inżynierowie – tajna armia – Hitlera”

Katalog2014.inddAdolf Hitler mógł rozpocząć wojnę dzięki przekształceniu całej gospodarki na potrzeby wojenne. Kopalnie, huty, fabryki, wszystkie surowce przeznaczano na rzecz rozbudowy armii: Wehrmachtu, Luftwaffe oraz Kriegsmarine. To jednak było za mało. Hitler potrzebował ludzi, którzy umiejętnie pokierowaliby całą machiną przemysłu wojennego przygotowując III Rzeszę Niemiecką do wojny. I znalazł ich w osobach Fritza Todta oraz Alberta Speera. Pierwszy z nich będący twórcą niemieckich autostrad /Reichsautobahn/, a także tzw. Linii Zygfryda zginął w 1942 roku w katastrofie lotniczej. Zastąpił go wówczas drugi z wymienionych „architektów Hitlera” Albert Speer. To on kontynuował dzieło Todta, zwiększając między innymi produkcję wojenną, mimo iż Niemcy nieustannie były bombardowane przez aliancie samoloty. Obu „architektom Hitlera” bez których III Rzesza nie mogłaby tak długo prowadzić wojny poświęcił publikację amerykański dziennikarz i producent programów radiowych i telewizyjnych Blain Taylor.

Autor w swojej książce nie tylko ukazał jak Fritz Todt i Albert Speer prowadzili gospodarkę Niemiec ku wojnie, ale pokazał między innymi, jakie walki wewnętrzne i tarcia targały najwyższych dostojników niemieckich. Himmler, Göring, Hess, Goebels oraz Bormann próbowali rywalizować z Todtem i Speerem. Wszyscy wymienieni chcieli mieć wpływ na gospodarkę niemiecką, w której obracano miliardami reichsmarek. Najważniejsi ludzi, którzy prowadzili Niemcy najpierw ku zwycięstwom, a od 1943 ku zagładzie próbowali obsadzić swoimi ludźmi największe zakłady zbrojeniowe w Rzeszy Niemieckiej. Dla nich był to nie tylko prestiż i kontrola nad życiem gospodarczym Niemiec, ale przede wszystkim władza i pieniądze, które mogły pomóc im zwłaszcza w okresie, kiedy nazistowska Rzesza chyliła się ku upadkowi.

Wódz III Rzesz Niemieckiej odrzucając Traktat Wersalski umożliwił stworzenie niemieckiej machiny wojennej. Hitler potrzebował zdolnych inżynierów, architektów oraz budowniczych, którzy potrafiliby przekształcić gospodarkę z typu pokojowego na wojenny. I to się Hitlerowi udało. Co ważne w czasach, kiedy Niemcy ponosili klęski na froncie zachodnim i wschodnim Rzesza zwiększała ilość produkowanej broni. Ponadto budowane linie obronne: Wał Zachodni, Wał Atlantycki, Międzyrzecki Rejon Umocniony, to przykłady jak potrafili budować niemieccy architekci. Blain Taylor zwraca także uwagę na fakt, że Hitler popełnił przed i w czasie wojny wiele błędów. Agresywna polityka wobec Żydów spowodowała, że wielu naukowców pochodzenia żydowskiego, w tym Albert Einstein, ale także inni wybitni naukowcy: Niels Bohr, Klaus Fuchs czy Enrico Fermi -  uciekł z faszystowskich Włoch – zaczęła pracować dla Stanów Zjednoczonych, tym samym pozbawiając Niemcy szansy na budowę bomby atomowej. Mimo to Rzesza Niemiecka i tak pokazała światu, że ma doskonałych naukowców, jak: Otto Hahn, Werner Heisenberg, Walter Dornberger i Wernher von Braun. Wymienieni naukowcy nie tylko prowadzili badania nad stworzeniem bomby atomowej – Otto Hahn i Werner Heisenberg, ale mieli sukcesy w programach rakietowych V-1 i V-2 /Walter Dornberger i Wernher von Braun/ których wyprodukowano kilka tysięcy. Użyte głównie przeciwko Anglii nie mogły oczywiście zmienić losów wojny, ale wyposażone w głowicę atomową, przechyliłyby losy wojny na korzyść Niemiec.

Blain Taylor na łamach swojej książki próbuje pokazać czytelnikowi, że gdyby wśród prominentnych dygnitarzy niemieckich nie dochodziło do ciągłych sporów, spisków, intryg, a także sabotowania decyzji rywali, III Rzesza Niemiecka mogłaby wygrać wojnę. Dlaczego więc Hitler przegrał wojnę? Kto się przyczynił do tego, jaką rolę odegrali Himmler, Göring, Bormann? Czy oni byli odpowiedzialni za klęskę III Rzeszy Niemieckiej, czy sabotowali Todta i Speera? Odpowiedź znajdziemy na łamach książki „Inżynierowie – tajna armia – Hitlera”.

Inną, kluczową kwestią poruszoną w książce Blaina Taylora jest pytanie: Czy Albert Speer wiedział o Holokauście i obozach zagłady, gdzie uśmiercano miliony niewinnych ludzi: Żydów, Polaków, Cyganów, Romów, Rosjan? Autor posługując się dokumentami, zdjęciami, relacjami świadków dochodzi do ciekawych wniosków. Taylor bardzo ciekawie pokazał także stosunki Speera z Hitlerem. Speer był początkowo pupilkiem Führera, jednak pod koniec wojny, architekt III Rzeszy Niemieckiej niweczył rozkaz Hitlera dotyczący taktyki „spalonej ziemi”.

Ostatnie dwa rozdziały zostały poświęcone kwestii aresztowania Speera, jego udziału w procesie norymberskim oraz odsiadkę 20-letniego wyroku w więzieniu Spandau. Blain Taylor dowiódł jak Speer ratował własną skórę przed stryczkiem. Architekt Hitlera obrócił się podczas procesu przeciwko swoim współtowarzyszom, a po skazaniu i pobycie w więzieniu pisał w Spandau wspomnienia z wojennych lat. Ta część jest niezwykle ciekawa. Pokazuje bowiem drugie oblicze Alberta Speera.

Publikacja amerykańskiego dziennikarza i byłego sekretarza prasowego amerykańskiego Kongresu to pasjonująca książka pokazująca inne oblicze III Rzeszy Niemieckiej. Autor nie pokazuje tutaj starć militarnych, bitew, ani taktyki wojennej. Taylor skupił się na gospodarce Rzeszy i dwóch postaciach, które od początku, tj. od dojścia Adolfa Hitlera do władzy w 1933 roku aż do jego końca w 1945 roku kierowały nią. To dzięki Fritzowi Todtowi i Albertowi Speerowi, Niemcy mogły prowadzić wojnę do końca. Blain Taylor ponadto pokazał jak najważniejsze osoby w Rzeszy próbowały wpływać na Hitlera i przejąć kontrolę nad całą machiną wojenną. Nie oczywiście na potrzeby wojska. Dla nich liczył się prestiż, stanowisko i przede wszystkim miliony marek, jaki przynosił niemiecki przemysł wojenny.

Dla historyka chcącego zrozumieć jak III Rzesza Niemiecka potrafiła prowadzić przez sześć lat wojnę, lektura książki Blaina Taylora jest obowiązkowa. Autor pokazuje nam, że nawet w obliczu zagłady Niemcy potrafiły wykrzesać z siebie ostatnie siły i walczyć dalej. O tym jak było to możliwe opisuje amerykański dziennikarza.

Autor: Blain Taylor:
Tytuł: „Inżynierowie tajna armia Hitlera”;
Wydawca: Wydawnictwo RM;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014;
Liczba stron: 392;
Cena: 29,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam – Rewelacyjna publikacja!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 1 lutego 2016 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.