Recenzja książki Stanisława Kalińskiego „Bolimów 1915”

Bolimów dość często porównywany jest do belgijskiego Ypres, gdzie na froncie zachodnim Niemcy użyli podczas I wojny światowej gazów bojów. Pod Bolimowem /dzisiaj wieś w województwie łódzkim, w powiecie skierniewickim/ Niemcy również użyli wobec rosyjskich wojsk gazów bojowych. Miejscowość ta głównie jest znana z walk prowadzonych od grudnia 1914 roku do lipca 1915 roku przez jednostki 9 armii niemieckiej, która toczyła boje z 1,2 oraz 5 armiom rosyjskim.

Bitwie tej poświęcił swoją publikację Stanisław Kaliński, który w swojej książce podejmuje nie tylko temat samej bitwy pod Bolimowej, ale także kwestie przygotowań niemieckich do walk na froncie wschodnim i jej skutki. Autor podjął także sprawę obaw dowództwa niemieckiego, dla którego ewentualne uderzenie wojsk rosyjskich na Śląsk oznaczałoby poważne konsekwencje. W dalszej części książki Kaliński odnosi się już do samej bitwy, gdzie w rozdziale „31 stycznia 1915. Bitwa na wyniszczenie” przedstawił nie tylko użycie przez Niemców gazów bojowych, ale także ciężkie walki w rejonie wsi, gdzie obie strony poniosły poważne straty w ludziach próbując osiągnąć zamierzone cele.

Dalej autor książki zaprezentował kolejne etapy bitwy od lutego do marca 1915 roku, od kwietnia do lipca oraz walki na przełomie lipca i sierpnia 1915 roku. Ciekawe są także wnioski Kalińskiego odnoszące się do bitwy pod Bolimowem. Autor zauważył fakt nie tylko przewagi niemieckiej w artylerii, ale także w inną broń i amunicję. Mimo również użycia gazów bojowych 9 armia niemiecka nie osiągnęła zamierzonych celów. Udało się jej jedynie, jak zwraca Stanisław Kaliński, na osiągnięcie znacznego sukcesu dzięki użyciu ataku chlorem w dniu 12 czerwca 1915 roku. Jego użycie przy wsparciu artylerii nie tylko umożliwiło wówczas Niemcom zyskanie terenu, ale także dokonanie spustoszenia w szeregach armii rosyjskiej. Ważne jest jednak stwierdzenie w zakończeniu niniejszej książki dokonane przez autora, a mianowicie dotyczące błędów niemieckich. Kaliński zauważył, że gdyby niemieckie dowództwo użyło zamiast gazu, pocisków wypełnionych chlorem, sukces taktyczny mógłby być większy. Podsumowując samą bitwę pisze, że:

„Bitwa pod Bolimowem pozostanie więc jedną z krwawych i nierozstrzygniętych bitew w historii pierwszej wojny światowej”

Publikacja Stanisława Kalińskiego „Bolimów 1915” to cenna praca po raz kolejny opisująca jedną z bitew I wojny światowej. W książce wykorzystano dotychczas niepublikowane materiały z archiwów niemieckich i rosyjskich oraz wiele niemieckich historii pułkowych. Dzięki temu autor ukazał dokładny przebieg bitwy, która była jedną z najważniejszych w pierwszym okresie wojny światowej na froncie wschodnim.

Autor: Stanisław Kaliński;
Tytuł: Bolimów 1915;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015;
Liczba stron: 301;
Cena: 22,40 zł;
Więcej tutaj

Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom; 11 stycznia 2016 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.