Recenzja książki Jean Sasson „Łzy księżniczki. Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata”

Sasson_Lzyksiezniczki_500pcx„Łzy Księżniczki” to nowa książka napisana przez amerykańską dziennikarkę Jean Sasson, opowiadająca o świecie, w którym wolnością cieszą się tylko mężczyźni. Jest to kontynuacja książki tej samej autorki pt. „Księżniczka”.

Główną bohaterką jest Sułtana – wnuczka saudyjskiego króla i żona saudyjskiego księcia, szczegółowo opisująca swoje życie, życie dzieci, wnuków, rodzeństwa i krewnych. Sułtana mimo, że niewyobrażalnie bogata i uprzywilejowana, to jednak nigdy nie zaznała prawdziwej wolności. Zawsze buntowała się przeciwko starodawnym obyczajom, które zmieniały w niewolnice wszystkie kobiety, nawet te, które wywodziły się z królewskiego rodu. I trochę tej wolności wywalczyła dla saudyjskich kobiet. Oto w Arabii Saudyjskiej powoli zachodzą przeobrażenia i zmienia się nie tylko infrastruktura, ale także ludzka mentalność. Choć dużo kobiet nadal cierpi z powodu dyskryminacji, to trzeba przyznać, iż życie wielu mieszkanek królestwa staje się coraz łatwiejsze.

Sułtana wspiera ponad siedemset rodzin muzułmańskich, zapewniając dostęp do edukacji tym dzieciom, które chcą się kształcić. Po raz pierwszy w historii kraju toczy się otwarta publiczna debata o roli kobiet w życiu społecznym. Co prawda, nie wszyscy ojcowie wyrażają zgodę, by ich córki chodziły do szkoły, jednak większość dziewcząt i młodych kobiet próbuje dostać się na studia. Są coraz bardziej pewne siebie i lepiej wykształcone, mężczyźni zaś przekonują się, że inteligentna i wykształcona kobieta, która potrafi korzystać z wolności, pełni również lepiej swoją funkcję w rodzinie i społeczeństwie.

Jednak z drugiej strony nadal rozgrywa się tam wiele ludzkich dramatów, zdarza się, że nadal są kobiety całkowicie podporządkowane woli mężczyzn, niepodlegających karze nawet wtedy, gdy zamordują swoją żonę lub córkę. Zatrważająco niewiele przepisów prawnych chroni kobiety przed przemocą. W książce przedstawione są wstrząsające historie z życia samej Sułtany i jej znajomych: Fatimy, której mąż chce odebrać dzieci, Szady oskarżonej o czary, Farii poddanej obrzezaniu, a także Dalal i Amal – dziewczynek nękanych i zabitych przez własnych ojców. Jest to obowiązkowa lektura dla wszystkich, których interesują prawa człowieka.

Jean Sasson podróżowała po Bliskim Wschodzie i przez ponad dwanaście lat mieszkała w Arabii Saudyjskiej. Zarówno w swoich książkach, jak i publicznych wystąpieniach dzieli się opowieściami o odważnych mieszkankach krajów Bliskiego Wschodu. Obecnie autorka mieszka w Atlancie w stanie Georgia.

Autor: Jean Sasson;
Tytuł: „Łzy księżniczki. Moje życie w najbogatszym i najbardziej opresyjnym królestwie świata”;
Wydawca: Wydawnictwo Znak;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2015;
Liczba stron: 432;
Cena: 29,93 zł
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 16 listopada 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.