Recenzja książki Włodzimierza Antkowiaka „Złoty Pociąg i Tajemnice Skarbów Polski”

8241Czy Złoty Pociąg istnieje i dlaczego wzbudził tak ogromną sensację w tym roku? Jakie skarby kryją się w podziemiach Gór Sowich, Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, w głębiach Bałtyku i polskich jezior na Mazurach? Dlaczego wiele instytucji rządowych i wojewódzkich w Polsce nie jest zainteresowanych ich wydobyciem? Co udało się jeszcze odkryć poszukiwaczom i eksploratorom podziemi w naszym kraju? Na te pytania szuka odpowiedzi pisarz, dziennikarz i podróżnik Włodzimierz Antkowiak.

Swoją książkę autor rozpoczął od najbardziej sensacyjnej wiadomości nie tylko w Polsce, a dotyczącej Złotego Pociągu. Antkowiak nie tylko zastanawia się czy kolejne zgłoszenie dotyczące złotego pociągu jest prawdziwe, ale także dlaczego władze tak sceptycznie podchodzą do takich rewelacji. Co ważne autor kilku poczytnych prac dotyczących poszukiwania skarbów uważa, że kolejne zgłoszenia dotyczące ukrytych skarbów są dowodem na to, że prawdopodobnie są one prawdziwe i gdzieś czekają na odkrywców. W dalszej części pracy Włodzimierz Antkowiak prezentuje poszczególne miejscowości nie tylko Dolnego Śląska, ale także innych rejonów naszego kraju, gdzie mają się znajdować lub zostały już odnalezione skarby pochodzące z okresu II wojny światowej.

Wśród opisywanych miejscowości, które najbardziej zasługują na uwagę są między innymi: Kamienna Góra, Kłodzko, Krzeszów, Zamek Książ, Opactwo w Lubiążu, góra Ślęża, Walim, kompleksy podziemne „Riese” – Włodarz, Osówka, Sokolec, Soboń, Rzeczka i Jugowice oraz Gierłoż w województwie warmińsko – mazurskim, Grudziądz, Kamień Pomorski, a także Międzyrzecki Rejon Umocniony i Mamerki nad jeziorem Mamry. W każdej z tych wymienionych miejscowości, a w książce Antkowiak wymienia ich kilkadziesiąt, znajdują się ukryte prawdopodobnie skarby III Rzeszy Niemieckiej. Mogą wśród nich być tak cenne przedmioty jak: Bursztynowa Komnata, zaginione obrazy najwspanialszych mistrzów malarstwa, złoto z Banku Rzeszy, a także inne dzieła sztuki w tym: rzeźby, obrazy, wyroby ze złota, srebra oraz cenne księgi i dokumenty mające wartość historyczną.

W publikacji Włodzimierz Antkowiaka nie mogło także zabraknąć relacji świadków oraz innych poszukiwaczy skarbów, jak między innymi: Jerzego Cery – byłego pułkownika Wojska Polskiego, poszukiwacza tajemnic „Riese”, Herberta Klosego – obywatela Niemiec, który rzekomo miał brać udział w konwojowaniu złota nazistów, czy Stanisława Siorka – osławionego pułkownika SB, który całe życie poświęcił poszukiwaniu skarbów III Rzeszy Niemieckiej, a głównie ukrytych w opactwie w Lubiążu na Dolnym Śląsku.

Co ciekawe autor publikacji odsłania także, niezrozumiałego dla niego, lekceważenie przez instytucje państwowe wielu zgłoszeń, prób pomocy, ale także dowodów istnienia cennych zabytków ukrytych podczas II wojny światowej. O miejscu ich ukrycia, jak podaje Antkowiak informacje są wprost pewne, a jednak wiele instytucji państwowych zajmujących się zabytkami, dziełami sztuki oraz kultury nie bierze ich na serio. Z drugiej strony nie ma się co dziwić organom państwowym, które sceptycznie podchodzą do takich sensacji. Z relacji autora widać, że jest on zdegustowany ich postawą, jednak należy zauważyć, że wiele instytucji obawia się, że podejmując próby odszukania rzekomych skarbów nie tylko stracą publiczne pieniądze, ale także wręcz mogą się ośmieszyć, jeżeli informacje okażą się nieprawdziwe.

Niemniej jednak każda sensacyjna informacja, każde znalezisko należy uważać za cenne, bowiem wzbogaca naszą wiedzę o historii Polski oraz dziejach II wojny światowej. Książkę Włodzimierza Antkowiaka polecam każdemu czytelnikowi, zwłaszcza tym, którzy szukają ciekawych miejsc na wycieczkę. W niej z pewnością takie znajdą i się nie zawiodą. Autor opisując historię poszukiwań skarbów, podaje dokładną lokalizację miejscowości o których pisze, co jest z pewnością ogromną zaletą publikacji.

Włodzimierz Antkowiak – pisarz, dziennikarz, podróżnik, autor kilku książek poetyckich i popularnonaukowych, w tym między innymi: „Poszukiwanie skarbów ukrytych w Polsce”, „Podziemia i wody kryją skarby”, „Leksykon skarbów Polski”. Honorowy Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Zabytków Kultury Europejskiej w Polsce oraz Przewodniczący Międzynarodowej Agencji Poszukiwawczej.

Patronat nad książką objął Mój Historyczny Blog

Autor: Włodzimierz Antkowiak;
Tytuł: „Złoty Pociąg i Tajemnice Skarbów Polski”:
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015;
Liczba stron: 256;
Cena: 11,99 zł
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom; 9 listopada 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.