Recenzja książki Jerzego Perteka „Wielki dni małej floty”

large_978-83-7785-707-6„Czytając książkę Pertka, czytelnik widzi, czuje, rozumie i przeżywa to, o czym autor pisze”

Ten cytat ze wstępu publikacji Jerzego Perteka „Wielki dni małej floty” oddaje wszystko, co można powiedzieć o tej książce. Praca polskiego żołnierza /walczył w kampanii wrześniowej 1939 roku/ i dziennikarza, który zafascynowany był polską marynarką wojenną, zbierał wycinki na ten temat z prasy niemieckiej, a także książki, czasopisma oraz gromadził materiały historyczne, ukazuje czytelnikowi wspaniałe dzieje polskiej marynarki wojennej, wsławionej nie tylko obroną kraju we wrześniu 1939 roku, ale także walką na morzach i ocenach z niemiecką Kriegsmarine.

Swoją publikację polski dziennikarz /pracował między innymi w Zachodniej Agencji Prasowej/ podzielił na jedenaście rozdziałów. W każdym z nich opisał bohaterską postawę naszych marynarzy i Polskiej Marynarki Wojennej, która nie tylko pokazała swoją siłę w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku, ale przez całą wojnę, głównie na Oceanie Atlantyckim, ale także w Norwegii, Francji, Włoszech oraz innych krajach i morzach.

Na początku autor wprowadził czytelnika w zarys działalności Polskiej Marynarki Wojennej w latach 1939 – 1945. Następnie Jerzy Perteka przeszedł już do opisu bohaterskiej obrony polskich marynarzy między innymi na Westerplatte, Helu, Oksywiu, a także na morzu, gdzie okręty „Wicher”, „Gryf”, a także „Orzeł” stawiali czoło przeważających okrętom Kriegsmarine. Ciekawym epizodem w historii Polskiej Marynarki Wojennej był udział naszych marynarzy w obronie Modlina, Zegrza, a także w zgrupowaniu gen. Franciszka Kleeberga.

W kolejnych częściach swojej publikacji Jerzy Perteka skupił się już na udziale polskiej marynarki na Zachodzie. Udział pierwszy jednostek u boku Royal Navy, a także walka w obronie norweskiego Narviku oraz pomoc w ewakuacji żołnierzy francuskich, brytyjskich i polskich z Francji, to najważniejsze kwestie opisane przez polskiego dziennikarza, a dotyczące udziału naszych okrętów w 1940 roku. Szczególnie interesujący jest rozdział poświęcony pościgowi i walce okrętu „Piorun” z „Bismarckiem”. O poświęceniu naszej załogi tak pisze Perteka:

„Udział Pioruna w operacji Brytyjskiej Floty Ojczystej, skierowanej przeciwko Bismarckowi, a zwłaszcza wytropienie hitlerowskiego pancernika i późniejszy godzinę trwający kontakt ogniowy tych dwóch okrętów tak bardzo różniących się wielkością, wypornością i siłą pozostanie na zawsze w kronice Polskiej Marynarki Wojennej jako jedno z najpiękniejszych osiągnięć bojowych, jako jeden z czynów, o których pamięć nigdy nie zaginie i będzie utrwalana z pokolenia na pokolenie”

Kolejne tematy poruszone przez polskiego dziennikarza to między innymi: udział w desancie na Dieppe, walki w rejonie Azorów, Navarino, Malcie, a także udział polskich okrętów w inwazji na Włochy. Autor dość szczegółowo opisał także udział polskiej marynarki w inwazji alianckiej na Francję w czerwcu 1944 roku. Ta kwestia jest dość istotna, bowiem w wielu publikacjach historycznych temat udziału polskich jednostek w inwazji na Francję jest pomijany lub wręcz nieobecny. Zmienił to Jerzy Perteka, który poświęcił tej kwestii osobny rozdział, na czym książka z pewnością zyskała.

Ostatni rozdział polski dziennikarz i pasjonat historii poświęcił ostatnim miesiącom II wojny światowej, w której, jak w całej wojnie, odznaczyły się polskie okręty wojenne. Co ważne na końcu publikacji autor zawarł bardzo cenne kalendarium wydarzeń z lat 1939 – 1945. Ponadto mapy, zdjęcia i ilustracje oraz świetnie opracowany dodatek poświęcony okrętom Polskiej Marynarki Wojenne, ich sylwetkom, danym taktyczno-technicznym sprawia, że książkę można uznać za kompendium wiedzy o naszej marynarce okresu II wojny światowej.

Dla miłośników okrętów i dziejów Polskiej Marynarki Wojennej, a także każdego, kto chciałby się zapoznać z jej dokonaniami w czasie II wojny światowej publikacja „Wielki dni małej floty” to podstawowa lektura. W niej autor zawarł wszystkie najważniejsze informacje opierając je nie tylko na archiwaliach, ale także wycinkach prasowych, relacjach świadków i własnych wspomnieniach. To książka, która warto przeczytać.

Autor: Jerzy Perteka;
Tytuł: „Wielki dni małej floty”;
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2015;
Liczba stron: 669;
Cena: 44,50 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 12 października 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.