Recenzja książki Anny Moczulskiej „Bajki które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet”

1„Bajki, które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet” Anny Moczulskiej to zbiór niezwykle barwnych opowieści o królewnach i księżniczkach dawnej Polski i Europy. Ich życiorysy porównywane są do życiorysów bajkowych księżniczek, ale z tą oto różnicą, że zdarzyły się naprawdę.

Przede wszystkim jest to książka historyczna. Ale na próżno tu szukać opisów dziejów politycznych dawnej Europy czy opisów wojen. Najważniejsze są uczucia lub ich brak głównych bohaterek tej książki. Z jaką to fascynacją czyta się historie miłosne księżniczek, które miały swoje uczucia, które nie były tylko marionetkami wpisanymi w skomplikowane dzieje historyczno-polityczne swych państw.

Historie kobiet opisanych w książce jawią się nam jako baśń czasem pełna radości i ze szczęśliwym zakończeniem, a czasem jako smutna historia niespełnionej miłości. Autorka podzieliła książkę na kilka kategorii bajkowych księżniczek, a następnie opisała perypetie miłosne prawdziwych księżniczek żyjących dawniej w Polsce i Europie. I tak oto kopciuszkiem okazała się Elżbieta Rakuszanka żona Kazimierza Jagiellończyka, Katarzyna I żona cara Piotra I, Zofia Chotek – żona cesarza Ferdynanda I. Historie tych wszystkich kobiet to historie jak z najlepszej bajki, gdzie motywem przewodnim jest wielka miłość na zawsze i pomimo wszystko. Tak po prostu. Prawdziwa bajka.

Śpiącymi królewnami, które dość późno zaczęły prawdziwie i szczęśliwie żyć okazały się Anna, Katarzyna i Zofia Jagiellonki. Z kolei księżniczką na ziarnku grochu, czyli taką, która przeklina swe królewskie pochodzenie okazuje się Lady Jane Gray, która płaci życiem za ambicje swoich krewnych, którzy zmienili ją w marionetkową królową. Wydana za króla szaleńca Chrystiana VII – Karolina Matylda Hanowerska zbuntowała się, co skończyło się dla niej wygnaniem i utratą dzieci. Teresie Kunegundzie Sobieskiej, ukochanej córce Jana III i jedynemu z jego dzieci, które zasiadło na tronie, burzliwa historia zafundowała udział w wojnie i życie na wygnaniu. I tylko Stefanii Klotyldzie Koburg, zapomnianej żonie austriackiego arcyksięcia Rudolfa, udało się oszukać los i umknąć z królewskich pałaców.

W rozdziale o „Pięknej i Bestii” przedstawiona jest historia Klary Zach i Kazimierza Wielkiego, który to dopuszczając się gwałtu na pięknej węgierskiej dwórce zachował się jak bestia hańbiąc Klarę i jej rodzinę. Także historia Joanny Szalonej i Filipa Pięknego jest równie interesująca, bo pokazuje Joannę, która może i zachowywała się w sposób szalony dla ludzi obserwujących ją z boku, ale jak stwierdził hiszpański poeta Federico Garcia Lorca Joanna nie była szalona, była tylko zakochaną księżniczką, której nikt nigdy nie kochał: ani ojciec ani mąż Filip Piękny. Maria I Tudor jawi się tutaj jako bestia, ale tylko na pierwszy rzut oka. To zraniona dusza, której życiowe i polityczne decyzje zbliżyły ją do postaci bestii, a ona tak naprawdę starała się tylko być wierna temu czego uczyła ją matka i w co głęboko wierzyła.

Królewna Śnieżka to postać według autorki najbardziej bierna ze wszystkich bajkowych księżniczek, nie wyciągająca samodzielnych wniosków biernie poddająca się woli i decyzji innych osób. I tak oto taką królewną Śnieżką jest Halszka z Ostroga, a złą macochą jej matka Beata Łaska, która zdominowała w całości życie swej córki, Barbara Radziwiłłówna i Bona Sforza, Elżbieta Bawarska zwana Sissi i Zofia Wittelsbach. Sissi mimo, iż łączyły ją trudne relacje ze swoją teściową Zofią Wittelsbach, to sama okazała się równie złą teściową dla swojej synowej, nie wyciągnęła żadnych wniosków ze swoich doświadczeń.

Po raz pierwszy historia splata się z bajką i okazuje się to na przykładzie opisanych historii słynnych kobiet, jak najbardziej trafne i naturalne. Anna Moczulska pokazuje, iż historia nie musi być nudna, może być wręcz fascynująca. Życie może być bajką, a bajka może dziać się naprawdę.

Anna Moczulska – autorka poczytnego bloga Kobiety i historia, na którym opisuje mniej znane, ale nie mniej ciekawe oblicza historii.

Autorka: Anna Moczulska;

Tytuł: „Bajki które zdarzyły się naprawdę. Historie słynnych kobiet”;

Wydawca: Wydawnictwo Znak;

Miejsce i rok wydania: Kraków 2015;

Cena: 29,93 zł;

Więcej tutaj

Szczególnie polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 7 września 2015 r.

2 Komentarze

  1. Książka jest bardzo ciekawa. Moim zdaniem jedna z lepszych, jakie miałam okazję czytać ostatnio. Nie można się od niej oderwać. Poza tym też bardzo fajny pomysł, żeby porównać życie kobiet, które zapisały się na kartach historii do postaci z bajek.

  2. bardzo ciekawa, wciągająca. Super pomysł, żeby połączyć postaci historyczne z tymi z bajek. Wielkie brawa dla autorki. Jestem książką zachwycona.