Recenzja książki Leszka Adamczewskiego „Burza nad Provinz Pommern”

416Za każdym razem kiedy biorę do ręki książkę poznańskiego dziennikarza i pisarza Leszka Adamczewskiego wiem, że nie będę mógł się od niej oderwać. Nie inaczej było teraz. Recenzuję już kolejną, chyba ósmą publikację tego pasjonata historii i znowu nie tylko poszerzyłem swoją wiedzę z okresu II wojny światowej, ale jestem pełen podziwu dla kunsztu języka i sposobu, w jaki Adamczewski przekazuje swoją wiedzę i informacje czytelnikom.

Tym razem poznański pisarz skupił się na losach Prowincji Pomorskiej, w której Niemcy prowadzili badania nad tajną bronią – V2, ale także być może dokonali pierwszej próby jądrowej na Rugii oraz ukryli największe skarby III Rzeszy Niemieckiej. Autor opisuje także między innymi: kwestię podróży Adolfa Hitlera w pierwszych dniach wojny 1939 roku pociągiem pancernym na front, tajemnice dział Swinemünde, a także sukcesy Wernera von Brauna, który w Peenemünde prowadził badania nad bronią V-2, która według Hitlera miała mieć zbawcze działanie i zakończyć pomyślnie dla Niemiec II wojnę światową. Tak się jednak nie stało, o czym wspomina w publikacji także Adamczewski, twierdząc słusznie, że V-2 nie mogła zmienić losów wojny, tym bardziej, że w 1944 roku Niemcy przegrywały już na wszystkich frontach. Sprawa budowy rakiet, które miały dać zwycięstwo III Rzeszy Niemieckiej jest poruszana kilkakrotnie przez autora. Wspomina on także o dość tajemniczej osobie, jaką był Gruppenführer SS i generał porucznik Waffen SS – Hans Kammler. To on miał być odpowiedzialny za produkcję V-2 oraz innych rakiet, co prowadziło nie tylko do śmierci tysięcy przymusowych robotników, ale zamieniło w koszmar życie mieszkańców Londyna, na które spadały rakiety V-2.

Najbardziej interesującym jednak w książce rozdziałem jest ten poświęcony próbnej eksplozji niemieckiej bomby atomowej na wyspie Rugia. Rozdział „Grzyb nad Rugią?” z pewnością zainteresuje nie tylko historyków, ale także zwolenników teorii spiskowych. Jak pisze Adamczewski relacjonując wspomnienia Luigi Romersa:

„Cały czas padał deszcz, lekki, ale ciągły deszcz – wspominał tamten czwartek, 12 października 1944 roku Luigi Romersa, dodając, że ulokowano go wraz z oficerami niemieckimi w żelbetowym schronie. Około południa, jak napisał, nagle pojawił się oślepiający błysk i betonowa bryła bunkra zakołysała się, a potem przed nami pojawiła się ściana dymu. Nikt się nie odzywał. Wszyscy byli oszołomieni widokiem i uderzeniem podmuchu”

Niemieckie plany nad stworzeniem bomby atomowej były znane wywiadowi brytyjskiemu i amerykańskiemu. Jeśli relacja Luigi Romersa jest prawdziwa, a nie ma podstaw, aby w nią wątpić, byłaby to jedna z największych sensacji XX wieku. Z kolei można zadać sobie pytanie: Jeśli Niemcy zbudowali bombę atomową, to dlaczego z niej nie skorzystali? Leszek Adamczewski na łamach swojej książki po raz kolejny próbuje odpowiedzieć na jedną z największych zagadek II wojny światowej.

Adamczewski porusza także inne interesujące wydarzenia, jakie miały miejsce pod koniec II wojny światowej. A są nimi, między innymi: sprawa podziemi Szczecina, rabunek polskich i niemieckich zabytków do Związku Radzieckiego, tajemnicze budowle w rejonie dzisiejszych Polic oraz równie zagadkowy konwój z zamku Pansin, a także pojawiająca się kilkakrotnie w publikacjach poznańskiego dziennikarza i pasjonata historii – sprawa Bursztynowej Komnaty. Nigdy nie odnaleziona, do dziś budzi emocje wśród poszukiwaczy skarbów. Leszek Adamczewski sugeruje na łamach książki, że być może znajduje się ona w pozostałościach zamku w Człuchowie. Co nowego odkrył Adamczewski w tej sprawie i czy znalazł dowody na potwierdzenie swojej teorii? Polecam kolejną publikację poznańskiego pisarza, która od pierwszych stron wciąga czytelnika. Jak zawsze autor opatrzył pracę wieloma archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami. Dzięki nim czytelnik ma szansę nie tylko zobaczyć opisywane przez autora budowle, ale jest to także zachęta do odwiedzenia zagadkowych miejsc, które Adamczewski prezentuje w swojej książce.

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: „Burza nad Provinz Pommern”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2012;
Cena: 39,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 31 sierpnia 2015 r.

1 Komentarz