Recenzja książki Jacka El-Hai „Göring i Psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów”

GORING.I.PSYCHIATRAHermann Göring – Marszałek Rzeszy, druga osoba w III Rzeszy Niemieckiej po Adolfie Hitlerze, będący jedną z osób odpowiedzialnych za Holocaust, uszedł sprawiedliwości popełniając w Norymberdze samobójstwo. Do dziś jego postać owiana jest tajemnicą. Kiedy oddał się w ręce Amerykanów był zdumiony, że znajduje się na liście osób poszukiwanych za zbrodnie wojenne. A to przecież właśnie Hermann Göring był twórcą pierwszych obozów koncentracyjnych. Jak człowiek, który w czasie I wojny światowej był asem lotnictwa wojskowego, znany i ceniony nie tylko w Niemczech, mógł dopuścić się później takich zbrodni. Na to szukał odpowiedzi psychiatra wojskowy, który miał dostęp do nazistowskich zbrodniarzy wojennych, którzy czekali na wyroki w Norymberdze. Wśród nich był Hermann Göring.

Tym lekarzem był Douglas M. Kelley. Podczas rozmowów nie tylko z Göringiem próbował wyjaśnić, co skłoniło przywódców nazistowskich Niemiec, którzy przeżyli po upadku Rzeszy Niemieckiej, do zbrodni ludobójstwa. Po wielu rozmowach Kelley`a z Göringiem, Hessem, Frankiem oraz innymi wysoko postawionymi dostojnikami III Rzeszy prawda okazała się dla samego psychiatry niesamowita i zaskakująca. Okazało się bowiem, że nazistowskich przywódców do popełnianych zbrodni nie pchały żadne cechy osobowości lecz czas i okoliczność w których żyli. Próbując dojść do władzy całą winę za kryzys gospodarczy zrzucili na efekty Traktatu Wersalskiego i Żydów, którzy razem z zachodnimi potęgami mieli wbić Niemcom nóż w plecy. Na bazie tych pomówień stworzyli sobie podstawę do osiągnięcia najważniejszego celu – zdobycia w demokratyczny sposób władzy. Udało im się to w latach trzydziestych XX wieku. Już wówczas przystąpili do rozprawy z Żydami w Niemczech, lecz takie działania uznawano w Europie za wewnętrzną sprawę Niemiec. Dopiero wybuch II wojny światowej w 1939 roku uwidocznił ogrom zbrodni, jakich dokonali Niemcy w całej Europie, głównie w Polsce, Rosji i na Bałkanach.

Autor książki „Göring i Psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów” Jack El-Hai stara się ukazać nam nie tylko w jaki sposób amerykański psychiatra próbował dotrzeć do umysłów nazistowskich zbrodniarzy, ale także jakimi byli ludźmi przywódcy Niemiec, co ich charakteryzowało, dlaczego zdecydowali się na dokonanie tak potwornych zbrodni oraz jak zachowywali się w chwili, kiedy zdali sobie już sprawę, że czeka ich kara śmierci.

Jack El-Hai w swojej pracy skupia się jednak głównie na osobie Hermanna Göringa, który jak stwierdził autor zafascynował Douglas Kelleya. Został jakby wciągnięty przez inteligentnego Marszałka Rzeszy w swoją grę. Kelley nawiązując nić sympatii z Göringiem, a także rozmawiając z pozostałymi zbrodniarzami odkrył, że ci ludzi niczym nie różnią się od zwykłych ludzi. A więc dlaczego popełniali tak straszliwe zbrodnie. Czy to zaskoczyło wojskowego lekarza? Odpowiedź znajdziemy w książce.

Ważne jest również to, jaki wpływ miały spotkania w cztery oczy z przywódcami nazistowskich Niemiec na umysł Kelleya. Największy kontakt Kelley miał z Göringiem, który przypomnijmy 15 października 1946 roku popełnił samobójstwo. To samo zrobił, w 1958 roku Douglas Kelley. Czy to nie jest dziwne? A może miało to związek z przeszłością?

Książka „Göring i psychiatra” to publikacja wciągająca i atrakcyjna, dodatkowo jest świetnym uzupełnieniem dla dotychczas publikowanych materiałów dotyczących procesów w Norymberdze. Stanowi ciekawe studium osobowości, koncentrując się na wątkach, które wiele tłumaczą w kontekście działalności nazistów oraz ukazuje mechanizm zbrodni, jakie popełniali Niemcy w czasie II wojny światowej.

Jack El-Hai – amerykański dziennikarz i pisarz specjalizujący się w tematyce historycznej i naukowej, były prezes American Society of Journalists and Authors. Wykłada dziennikarstwo na University of Minnesota i w Augsburg College.

Autor: Jack El-Hai;
Tytuł: „Göring i Psychiatra. Tragiczny pojedynek umysłów”;
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2015;
Liczba stron: 318;
Cena: 39,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 27 lipca 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.