Recenzja książki Iwony Kienzler „Mąż wszystkich żon. Stanisław August”

5535„Ostatni król Polski jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych postaci w dziejach naszego kraju. Już po wstąpieniu na tron spotkał się z ostrą krytyką, zwłaszcza ze strony magnaterii, którą drażniło jego pochodzenie, oraz zadufanej w sobie polskiej szlachty. Która nie znosiła jego zamiłowania do zachodniej mody, jak również nie tolerowała jego przynależności do loży masońskiej”

Tak postrzegała Stanisława Augusta Poniatowskiego współczesna mu magnateria i szlachta. Elekcja ostatniego króla Polski pod dyktandto carycy Katarzyny II była już niewątpliwym dowodem na upadek Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jej sytuacja na arenie międzynarodowej była w drugiej połowie XVIII wieku beznadziejna. Polska otoczona zewsząd wrogami – Rosją, Prusami i Austrią nie była w stanie sama sobie pomóc. W takiej sytuacji Stanisław August Poniatowski nic nie mógł zrobić, tym bardziej, że skłócona, przekupna szlachta i magnateria w Rzeczypospolitej była mu niechętna.

Zupełnie inaczej postrzegają Stanisława Augusta Poniatowskiego współcześni historycy. Ci są podzieleni na jego zwolenników i przeciwników. Jedni chwalą go za współudział w uchwaleniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji, powołanie Komisji Edukacji Narodowej, Szkoły Rycerskiej i próby walki o utrzymanie niepodległości Polski. Drudzy z kolei wytykają mu zbytnią uległość wobec carycy Katarzyny II i ambasadorów Rosji, udział króla w Konfederacji Targowickiej oraz brak poparcia dla Tadeusza Kościuszki, który próbował po raz ostatni ratować niepodległość Rzeczypospolitej.

W publikacji Iwony Kienzler „Mąż wszystkich żon. Stanisław August” czytelnik oczywiście nie tylko zaznajomi się z historycznymi dziejami ostatniego króla Polski, ale przede wszystkim pozna jego tajemnice związane z licznymi kochankami i metresami. Ciekawostkami są informacje, że jeszcze zanim wstąpił na tron polski był kochankiem carycy Katarzyny II, nigdy się nie ożenił, jego kochanki miały nie lada wpływ na politykę naszego państwa oraz, że pozostawił po sobie dość liczne, nieślubne potomstwo.

Autorka książki zanim przedstawiła liczne kochanki króla przybliżyła czytelnikowi jego rodzinę, dzieciństwo oraz młodość. Później autorka książek poświęconych licznym tajemnicom naszych władców zagląda już do alkowy przyszłego króla Polski. Jego pierwszą miłością była kuzynka Elżbieta Lubomirska, do której miłość jednak dość szybko wygasła. Ich przyjaźń, wiele znacząca zwłaszcza dla Lubomirskiej, zakończyła się po wielu latach, a dawna kochanka Stanisława Augusta Poniatowskiego stał się jedną z jego przeciwniczek. Najbardziej jednak znany romans przyszłego króla Polski był związany z osobą carycy Katarzyny II. Młody August przebywając na dworze carskim w Rosji razem ze swoim przyjacielem i opiekunem nowym ambasadorem Anglii w Rosji – Charlesem Hanbury Williamsem dość szybko nawiązał nic przyjaźni ze swoją najpierw przyszłą kochanką, a później kobietą, która stała za upadkiem jego kraju.

Autorka przybliżyła czytelnikom także inne kobiety w życiu Stanisława Augusta Poniatowskiego, w tym między innymi: Izabelę z Flemmingów Czartoryską, Elżbietę Sapieżynę oraz Elżbietę Grabowską. Dość ciekawie Iwona Kienzler pisze w zakończeniu o romansach króla Polski i jego podejściu do kobiet:

…Przez sypialnię ostatniego króla Polski przewinęła się niezliczona ilość bardziej lub mniej pięknych kobiet. Jego wybujały temperament, rozbudowany według jego własnych słów w petersburskiej sypialni Wielkiej Księżnej, rozwijał się nadal burzliwie. Najtrafniej ujął to jeden z jego biografów, pisząc, iż korowód dam w życiu Poniatowskiego jest barwny i nieprzeliczony”

Posiadanie tak licznych kochanek i metres wiązało się z posiadaniem licznego potomstwa. Nie inaczej było w przypadku Stanisława Augusta Poniatowskiego. Losy jego nieślubnych dzieci /Stanisław August Poniatowski nigdy się nie ożenił/ zostały opisane w ostatnim rozdziale poświęconym ostatniemu królowi Polski.

Publikacja poświęcona bujnemu życiu erotycznemu Stanisława Augusta Poniatowskiego podobnie, jak inne publikacji Iwony Kienzler, jest godna polecenia. Autorka w sposób bardzo interesujący, z licznymi faktami i ciekawostkami, opisuje kobiety i ich rolę w życiu ostatniego władcy Rzeczypospolitej. Polecam pracę nie tylko historykom, ale także każdemu kto interesuje się dziejami Polski i ich władców.

Autor: Iwona Kienzler;
Tytuł: „Mąż wszystkich żon. Stanisław August”;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2011;
Liczba stron: 240;
Cena: 28 zł;
Więcej tutaj

Tomasz Sanecki;
Bytom, 27 lipca 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.