Recenzja książki Aleksandry Skrzypietz „Rozkwit i upadek rodu Sobieskich”

Sobieski„Cały dwór z zapałem śledził spory między parą królewską, pojawiały się też obrzydliwe plotki na temat przyczyny niesnasek. Rozpowiadano, że Maria Kazimiera, widząc, że mąż jest coraz bardziej chory, rozgląda się za nowym”

„W tym czasie na polskim dworze pojawiło się jeszcze więcej dziwnych opowieści. Krążyła plotka, że Jakub chciał przekupić kucharza ambasadora francuskiego, by otruł rodziców i braci, a wówczas to on zyskałby tron”

„Królowa postanowiła przewieźć ciało męża na Zamek Królewski, gdzie miało zostać wystawione z całym ceremoniałem należnym władcy. Rozpoczęto przygotowania i wkrótce uroczysty orszak ruszył w stronę Warszawy. Kiedy zbliżał się do Zamku, rezydujący tam królewicz Jakub powiadomił matkę, że nie wpuści jej z ciałem ojca do rezydencji. Prawdopodobnie bał się, że po zajęciu komnat królewskich Maria Kazimiera zagarnie pieniądze rodziny złożone w skarbcu”

Takich cytatów będących przykładem potężnego konfliktu w rodzie Sobieskich tuż przed i zaraz po śmierci króla Jana III Sobieskiego nie brakuje w bardzo dobrej publikacji Aleksandry Skrzypietz „Rozkwit i upadek rodu Sobieskich”. Oczywiście autorka w swojej publikacji nie tylko wyłuszczyła skrupulatnie, co się działo przed i po śmierci Jana III Sobieskiego, ale także ukazała czytelnikowi pełny rozkwit i potęgę rodu Sobieskich, zwłaszcza za czasów panowania Jana Sobieskiego. Lew Lechistanu jak nazywano króla Jana III Sobieskiego był w Europie, zwłaszcza po wiktorii wiedeńskiej, uosobieniem obrońcy wiary chrześcijańskiej, a jego triumf pod Wiedniem był przykładem doskonałej sztuki wojennej.

Jak więc doszło do opisywanych w cytatach powyżej chwil mrożących krew w żyłach. Jak mogło dojść do sytuacji, w której syn obawiając się matki i braci wdał się z nimi w gorszący opinię publiczną proces spadkowy o majątek. Jakub Sobieski będący po śmierci ojca jednym z głównych pretendentów do Korony Polskiej po bezsensownym sporze o majątek z rodziną zaprzepaścił swoją szansę na zostanie Królem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Szczegółowo te kwestie wyjaśnia w swojej publikacji Aleksandra Skrzypietz, która bez skrupułów ujawnia, co działo się na polskim dworze królewskim, gdzie jeszcze za życia króla-ojca dochodziło do kuriozalnych spięć rodzinnych.

Jak pisze Aleksandra Skrzypietz, historyk Uniwersytetu Śląskiego, dzieje rodu Sobieskich nie zaczynają się od Jana III Sobieskiego, ale dzięki niemu nabierają blasku. To właśnie  jego osoba, romanse, a później małżeństwie z Marią Kazimierą, wysokie stanowiska w państwie i wreszcie zdobycie korony polskiej spowodowały, że ród Sobieskich zyskał miano najpotężniejszej rodziny w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Swoją publikację autorka poświęciła właśnie życiu Jana Sobieskiego, począwszy od jego narodzin, aż po śmierć i późniejszy spór rodzinny o jego majątek.

Do legendy Jan Sobieski przeszedł nie tylko dzięki zwycięstwu po Wiedniem, gdzie w 1683 roku położył kres potęgi Imperium Osmańskiego, ale także dzięki romansowi i dozgonnej miłości do Marii Kazimiery. Swoją pracę jednak Aleksandra Skrzypietz rozpoczęła od ukazania młodzieńczych lat Jana Sobieskiego. Kto wychowywał późniejszego króla, gdzie i jakie pobierał nauki oraz jak wyglądały jego początki kariery wojskowej. Oczywiście autorka sporo miejsca poświęca miłości do Marii Kazimiera. Ich bujny romans, późniejszy ślub i przede wszystkim miłosna korespondencja, a zwłaszcza słynne „Listy do Marysieńki”. W listach tych widoczny jest świat uczuć Sobieskiego i Marysieńki, autentyczne przeżycia kochającej się pary, trudności i problemy, jakie przeżywali podczas rozłąki.

W publikacji Aleksandry Skrzypietz – historyka Uniwersytetu Śląskiego, dość dużo miejsca poświęca się życiu rodzinnemu Jana Sobieskiego, jego potomków, małżeństw dzieci i oczywiście walce o tron polski, jaką podjął król Jan III Sobieskiego dla swojego syna Jakuba. Starania o tron polski dla syna, co miało uczynić z rodu Sobieskich jeszcze potężniejszym, obfitowały w intrygi, przekupstwa i nieustanne szukanie stronników dla królewicza. Jak zauważa autorka książki, Jakub dzięki staraniom ojca i matki miał ogromne szanse na zostanie królem, to tę szanse po śmierci ojca zaprzepaścił całkowicie swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Ta właśnie kwestia została przez autorkę dość szczególnie potraktowana. Przede wszystkim Aleksandra Skrzypietz chciała ukazać jak doszło do sytuacji, w której Jakub będący jednym z głównych kandydatów do korony swoim zachowaniem zaprzepaścił swoją największą okazję w życiu.

Autorka publikacji poświęconej Sobieskim nie tylko skupiła się na królu polskim, jego małżonce i najstarszym synu, ale również na pozostałych członkach rodu, opisując ich kariery, małżeństwa oraz życie dorosłe, które niejednokrotnie było bardzo burzliwe. Praca zawiera w sobie informacje, których nie znajdziemy na kartach podręczników do historii, i nie chodzi tutaj tylko o podręczniki dla uczniów szkół, ale także mowa tutaj o tych przeznaczonych dla studentów historii. Jedynym mankamentem publikacji jest niestety brak zdjęć. Ilustracje prezentujące opisywane przez autorkę osoby, a także wydarzenia, w których odegrali kluczowe role w historii Rzeczpospolitej z pewnością jeszcze bardziej zaciekawiłyby czytelnika sięgającego po tą publikację.

Aleksandra Skrzypietz – historyk Uniwersytetu Śląskiego, zajmująca się historią nowożytną XVI-XVIII wiek, a w szczególności stosunkami polsko-francuskimi w XVII i XVIII wieku, funkcjonowaniem monarchii absolutnej, dziejami rodu Sobieskich, a także rolą kobiet w przemianach społeczno-politycznych.

Autor: Aleksandra Skrzypietz;
Tytuł: „Rozkwit i upadek rodu Sobieskich”;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2014;
Liczba stron: 353;
Cena: 27,90;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 6 lipca 2015 r.

6 Komentarze

 1. …Do legendy Jan Sobieski przeszedł nie tylko dzięki zwycięstwu po Wiedniem, gdzie w 1683 roku położył kres potęgi Imperium Osmańskiego…

  ale jakoś cicho o negocjacjach m.i. z Papieżem dot. zapłaty za to „zwycięstwo”, do którego przyczyniły się też inne wojska…no cóż legendy żyją najdłużej bo schlebiają..

 2. Witam,
  W historii rodu Sobieskich jest smakowity wątek o wnuczce Jana Sobieskiego Marii Klementynie , która została królową Szkocji, Anglii, Francji i Irlandii a jej synem był słynny w Szkocji Bonnie Prince Charlie (Charles Edward Louis John Casimir Sylvester Severino Maria Stuart) , znany jako The Young Pretender który wzniecił powstanie Szkotów przeciwko Anglikom. Dla podkreślenia jego polskich korzeni Klementyna Sobieska nadała mu imię Kazimierz (Casimir). Jego synowie wrócili do Anglii po wygnaniu i posługiwali się nazwiskiem Sobieski !!!!
  Opisane to zostało w magazynie GOLF & LIFE

 3. Z uwaga przeczytalem recenzje interesujacej ksiazki.
  Recenzja rowniez ciekawa, ale…troche razi uzywanie slowa „autor” w kilku miejscach, gdzie slowo „autorka” byloby bardziej wlasciwe.

 4. Wita,
  przeczytałam Twoją recenzję z przyjemnością, ale mam kilka „ale..”. Nie obraź się proszę,ale kilka rzeczy powinno zostać poprawione, zanim opublikowałeś tekst. Znalazło się w nim kilka błędów stylistycznych, przede wszystkim dotyczących odmian… Nie zamierzam ich wytykać, po prostu przeczytaj sobie od nowa całość, Jestem pewna, że sam zauważysz, o co chodzi. Zapewne spowodował to pośpiech.

  Sama recenzja spodobała mi się i skłoniła do zainteresowania książką. :)
  Pozdrawiam,

  Monika

 5. Witam

  Recenzja bardzo ciekawa i zachęcająca do przeczytania książki. Dobrze, że polscy historycy nie boją się pisać o trudnych sprawach w naszej historii, a tak jest w tym przypadku.

  Pozdrawiam autora

 6. Ciekawa recenzja, chyba przeczytam tą książkę. Nie wiedziałem, że takie sceny działy się po śmierci Sobieskiego!

  Pozdrawiam