Recenzja książki Leszka Adamczewskiego „Ucieczka przed bombami”

561„Ucieczka przed bombami” to kolejna fascynująca publikacja dziennikarza i pasjonata historii Leszka Adamczewskiego. Tym razem autor poruszył temat losów polskich skarbów kultury z Kraju Warty, które zostały zagrabione przez nazistów, a następnie w chwili, kiedy do granic Rzeszy Niemieckiej zbliżały się wojska radzieckie, wywiezione do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego bądź do innych miejsc znajdujących się w głębi Niemiec.

Losy mienia kulturalnego z Kraju Warty, w tym głównie z Poznania, splotły się jednak z ewakuowanymi dziełami sztuki z Generalnego Gubernatorstwa oraz słynnej Galerii Drezdeńskiej czy archiwum katyńskiego. Adamczewski w swojej nowej pracy nie tylko skrupulatnie opisał, w jaki sposób nazistowscy dygnitarze, w tym Artur Greiser grabili polskie mienie kulturalne, ale także co się z nim działo, gdzie został wywieziony oraz w jaki sposób polskiego władze po 1945 roku próbowały odzyskać swoją własność. Czy w budowanym pod koniec wojny kompleksie „Riese” oraz w Zamku Książ wciąż w podziemiach znajdują się nieodkryte skarby zrabowane podczas II wojny światowej? Odpowiedź znajdziemy w publikacji Leszka Adamczewskiego.

Po zajęciu Wielkopolski i Poznania przez wojska niemieckie we wrześniu 1939 roku rozpoczęła się masowa grabież i niszczenie polskiej kultury. Kradzież obrazów, zabytków sakralnych, rzeźb, waz, monet oraz innych dzieł sztuki prowadzona była na niewyobrażalną skalę. Do dziś nie wiemy ile skarbów kultury polskiej zrabowali Niemcy i co z nimi się stało. Jedno jest pewne, co potwierdza w swojej publikacji Adamczewski, że część skarbów zagrabionych z ziem polskich nigdy nie wróciła dla naszego kraju po 1945 roku. Co się z nimi więc stało? Leszek Adamczewski wprost pisze, że prawdopodobnie, kiedy odnalazły je specjalny, wydzielone oddziały wojsk amerykańskich, brytyjskich i radzieckich, skarby polskiej kultury powędrowały do Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego. Oczywiście rząd polski upominał się o zagrabione przez Niemców dzieła sztuki, odnalezione w Polsce lub w Niemczech, ale niestety część z nich wciąż pozostaje poza granicami naszego kraju. Wymowny jest tutaj przykład obrazu „Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny” z kościoła w Szamotułach, który został wywieziony do Związku Radzieckiego, a ten wymienił go na wybory ze złota i srebra z władzami Turkmeńskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej!!!

Poza kwestią poszukiwania polskich skarbów zrabowanych w latach 1939-1945 Leszek Adamczewski porusza także bardzo ciekawy temat miejsc w których je przechowywano oraz teorii dotyczących innych skarbów, mających znajdować między innymi na dzisiejszych terenach Polski. Autor przytacza w książce przede wszystkim ciekawe informacje dotyczące Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, gdzie Niemcy ukryli większość skarbów zrabowanych z Kraju Warty. Na kartach książki pojawia się oczywiście kwestia jednej z ostatnich kwater Adolfa Hitlera – Zamku Książ i tajemniczego projektu „Riese”.

W publikacji Adamczewski przytacza także miejscowości w Niemczech, jak: Grasleben w Dolnej Saksonii, Drezno, kopalnia soli Keiserode, Grosscotta czy pałac w Reinhardtsgrimm. To tam między innymi znajdowały się zrabowane dzieła sztuki z podbijanych przez Niemców państa, ale także zasoby złota Banku Rzeszy, jak w przypadku kopalni soli Keiserode.

Ciekawym tematem poruszonym już po raz kolejny przez Leszka Adamczewskiego to kwestia Bursztynowej Komnaty. Czy Niemcy mogli ją wywieźć do podziemi Zamku Książ? Czy też jeden z najbardziej poszukiwanych skarbów II wojny światowej znajduje się gdzieś w Polsce? Jakie tajemnice kryje Zamek Grodno, Zamek Książ i Sudety, w tym Góry Sowie? Odpowiedź znajdziemy na łamach niniejszej książki.

Jak zawsze polecam każdemu – historykom, poszukiwaczom tajemnic i pasjonatom historii – publikację Leszka Adamczewskiego. Każda jego książka do końca trzyma w napięciu i odkrywa przed nami największe tajemnice II wojny światowej. Naprawdę warto ją przeczytać!

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: Ucieczka przed bombami;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2015;
Liczba stron: 360;
Cena: 39,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 1 czerwca 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.