Recenzja książki Andrieja Sołdatowa i Iriny Borogan „KGB/FSB. Władcy Rosji”

117395-kgb-fsb-irina-borogan-1„W pierwszym dziesięcioleciu XXI wieku Federalna Służba Bezpieczeństwa w Rosji, następczyni KGB (Komitet Bezpieczeństwa Państwowego), a więc radzieckiej tajnej policji, na tyle skutecznie rozszerzała swoje wpływy, że zaczęła odgrywać rolę nowej elity państwa. Było jej o tyle łatwiej, że nie podlegała jakiejkolwiek formie kontroli zarówno ze strony społeczeństwa, jak i parlamentu. Kluczowe było jednak to, że przez osiem kolejnych lat weteran tej organizacji Władimir Putin pełnił funkcję prezydenta Federacji Rosyjskiej, następnie został premierem, by ponownie objąć urząd prezydenta”

Każdy z nas słyszał o KGB, czyli Komitecie Bezpieczeństwa Państwowego przy Radzie Ministrów ZSRR. Jego zła sława dotarła do wszystkich zakątków kuli ziemskiej. Stosowane metody działania, przesłuchiwań czy inwigilacji przez agentów KGB wzbudzały powszechną pogardę. Mimo to jak wskazują autorzy /Andriej Sołdatow i Irina Borogan/ w świetnej publikacji „KGB/FSB. Władcy Rosji” za czasów komunistycznych agenci KGB byli ściśle kontrolowani przez partię. Zupełnie inaczej wyglądało to już za czasów upadku Związku Radzieckiego, kiedy KGB przemianowano na FSB – Federalną Służbę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. FSB będąca spadkobierczynią KGB, gdzie większość agentów pochodziła ze starej służby, a metody pozostałe te same, miała ogromny wpływ na codzienne życie Rosjan.

Książka Andrieja Sołdatowa i Iriny Borogan podejmuje między innymi temat działania organizacji, będącej narzędziem prezydenta Władimira Putina, który dzięki niej kontroluje swoje państwo i obywateli. Kiedy Putin, po zrzeczeniu się urzędu prezydenta Rosji przez Borysa Jelcyna, został 26 marca 2000 roku wybrany na nowego prezydenta, FSB można powiedzieć, że wróciła do gry. Polityka wewnętrzna prowadzona przez Putina skupiała się głównie na kontroli najważniejszych dziedzin życia i rosyjskich oligarchów, którzy utrzymywali swoje stanowiska i wpływy tylko dzięki przychylności Putina. Już pierwsza część książki zatytułowana „FSB odzyskuje siły” ukazuje czytelnikowi w jaki sposób Federalna Służba Bezpieczeństwa powoli i skrupulatnie owijała pajęczą sieć wokół wszystkich dziedzin życia w państwie.

Autorzy ukazują nam wpływy FSB w przemyśle, biznesie, polityce, a także mediach. Swoje informacje pozyskiwali poza oficjalnymi drogami oraz dzięki rozmowom ze skruszonymi agentami, którzy odważyli się opowiedzieć o tajnikach rosyjskich służb specjalnych. Dzięki temu powstała niepowtarzalna książka, która podejmuje także bardzo ciekawy, choć kontrowersyjny temat dotyczący sensacyjnych ciekawostek, a mianowicie: istnienia tajnego rządowego metra w Moskwie, a także nieudolnych akcji służb specjalnych podczas zamachu na moskiewski teatr na Dubrowce, na szkołę w Biesłanie oraz akty terroru w moskiewskim metrze.

Dzisiejsza sytuacja polityczna we Wschodniej Europie, nadal trwający konflikt na Ukrainie, ubiegłoroczna aneksja Krymu przez Rosję, trwająca kolejna „Zimna Wojna” między Zachodem a Rosją powoduje, że publikacja Andrieja Sołdatowa i Iriny Borogan jest w pełni na czasie. Książka wprowadzając nas w świat działania Federalnej Służby Bezpieczeństwa, odkrywa prawdę o tym, jaka jest współczesna Rosja oraz czym kierują się jej przywódcy.

Polecam każdemu historykowi i nie tylko niniejszą pracę, przybliżającą czytelnikowi –w kontekście dzisiejszych wydarzeń, których jesteśmy świadkami – prawdziwy obraz Rosji, służb specjalnych i Władimira Putina.

Andriej Sołdatow i Irina Borogan – para rosyjskich dziennikarzy śledczych, współtwórców opiniotwórczej strony poświęconej rosyjskim służbom specjalnym agentura.ru. Obydwoje byli korespondentami wojennymi wielu rosyjskich gazet, wspólnie opisywali między innymi: wojny na Kaukazie i kulisy zamachów na teatr na Dubrowce oraz szkołę w Biesłanie, sami stając się obiektem zainteresowania FSB. W 2005 roku ukazała się ich pierwsza książka „Nowy czas patriotów. Jak służby specjalne zmieniły swoją skórę 1991–2005”. „Władców Rosji” wydano najpierw po angielsku, dopiero później książka trafiła do rosyjskich księgarń. Ukazała się również m.in.: we Francji i w Chinach. Do Rosji trafiła latem 2011 – mimo kłopotów z dystrybucją pojawiła się w sprzedaży. Dotychczas książkę przetłumaczono, między innymi na: francuski, fiński, chiński, czy polski. Wszędzie, gdzie się ukazała, zbierała świetne recenzje – chwalono zarówno warsztat, jak i odwagę autorów. Książka oparta jest na doświadczeniu dziennikarskim Sołdatowa i Boroganowej, bazuje na ich materiałach publikowanych wcześniej na portalu internetowym Agentura i w innych mediach.

Książka „KGB/FSB. Władcy Rosji”, wydana w Polsce nakładem Wydawnictwa Agora jest szczególnie ciekawa w kontekście okrągłej rocznicy, jaka przypadła w tym roku, a mianowicie związaną z datą 3 kwietnia 1995, kiedy powstała Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, której większość kadry kierowniczej do dziś stanowią dawni oficerowie KGB.

Autorzy: Andrei Soldatov, Irina Borogan;
Tytuł: „KGB/FSB. Władcy Rosji”;
Wydawca: Agora S.A.;
Miejsce i rok wydania: Warszawa, 2015 rok;
Liczba stron: 320 strony;
Cena: 29,99 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 25 maja 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.