Recenzja książki C.W. Gortnera „Potomek Tudorów”

TudorowieTo już kolejna publikacja historyczna Christophera W. Gortnera poświęcona Tudorom i związanym z nimi tajemnicami i zagadkami. W książce amerykańskiego pisarza, do czego zdążył nas już przyzwyczaić, nie brakuje wartkich akcji i zmieniającego się biegu wypadków, a także podstępu, miłości, a to wszystko na tle wydarzeń historycznych, które rozgrywają się w XVI-wiecznej Anglii.

Swoją powieść historyczną autor rozpoczyna w roku 1558 i wspomnień przebywającego w szwajcarskiej Bazylei – Brendana Presscota. Autor dość szybko wprowadza czytelnika w wir wydarzeń na dworze angielskim, a to za sprawą informacji o śmierci królowej Anglii – Marii. Na tron wstępuje wówczas młodziutka Elżbieta Tudor, osaczona zewsząd wrogami i szpiegami, którzy za wszelką cenę chcą ją nie tylko usunąć z tronu, ale nawet zabić. Za każdym filarem bowiem może kryć się skrytobójca, a każdy łyk wina może zawierać truciznę, która zakończy życie i panowanie młodziutkiej królowej.

Gortner odwołuje się także do faktów historycznych, przywołując pretendentów do tronu lub osoby mające do niego prawo z tytułu urodzenia, krwi bądź związków małżeńskich. Wśród nich amerykański pisarz wymienia: kuzynkę Elżbiety – Marię Stuart, króla Hiszpanii – Filipa II – męża zmarłej Marii Tudor oraz papieża, mogącego pozbawić Elżbietę tronu.

W publikacji oprócz wątków historycznych, nie brakuje także miłosnych intryg, prób królobójstwa, a także zdrady. Jakże niewygodną osobą była Elżbieta Tudor niech świadczy fakt, że wszechobecnie otaczający ją ludzie mogli być szpiegami. Akcja książki nabiera rozpędu kiedy Elżbieta i jej doradcy odkrywają, że ktoś próbował ją otruć, wywołując groźną chorobę – co było dla niej ostrzeżeniem – a także, że w tajemniczych okolicznościach znika najwierniejsza dama dworu Elżbiety – Lady Parry.

Elżbieta mając dług wdzięczności wobec lady Parry nakazuje zaufanemu przyjacielowi i szpiegowi – Brendanowi Prescottowi, który dla królowej wyświadczał już niejedną niebezpieczną misję, zadanie odnalezienia swojej przyjaciółki i powierniczki. Brendan zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie za sobą niesie ta misja, decyduję się przyjąć ją i spełnić rozkaz królowej. Jak się okazuje, powierzona mu misja zaprowadzi go do tajemnicy, która mogła zakończyć nie tylko panowanie Elżbiety, ale całego rodu Tudorów.

Czym więc była owa tajemnica do której dotarł Brendan Prescott? Jakie tajemnice kryje Lady Vaughan, Gomfrey oraz dlaczego musiała zniknąć Lady Parry? Z każdą kolejną stroną, z każdym kolejnym rozdziałem główny bohater książki Gortnera odkrywa tajemnice, które mogą zakończyć się dla niego śmiercią.

W trakcie poszukiwań Prescott odnajduje kolejne elementy zagadki – tajemniczego Raffa, Abigail Vaughan oraz Hugh – dziecko ukrywane w wieży przez Vaughanów. Czytelnik zgłębiając kolejne karty książki dochodzi wreszcie do kulminacyjnego momentu, w którym główny bohater odkrywa, że tajemniczy Hugh i Raff to ta sama osoba, a dodatkowo jest synem samej królowej Elżbiety!

„To było ostateczne potwierdzenie, choć właściwie nie miałem już wątpliwości. Zdruzgotany tym, co mu uczyniono, Raff wymyślił drugiego siebie, tajemnicę o imieniu Hugh, kogoś kto dotrzymywał towarzystwa jemu i innym dzieciom – wymyślonego przyjaciela, który w rzeczywistości był aż nazbyt prawdziwy”

Dlaczego Lady Parry, Lady Vaugh oraz Elżbieta ukrywały tajemnicze dziecko. Kiedy i w jakich okolicznościach urodził się syn Elżbiety i dlaczego tak bardzo królowa bała się prawdy o nim? Na te wszystkie pytania czytelnik znajdzie odpowiedź w świetnej pracy Christophera W. Gortnera, która po raz kolejny wprowadza nas w wir wydarzeń i tajemnic na dworze Tudorów.

Książka to nie tylko powieść historyczna, ale można także powiedzieć, że prawdziwy kryminał. Kiedy Prescott odkrywa skrywaną przez lata tajemnice staje się zbyt niebezpieczny ze swoją wiedzą. Autor niczym w kryminale próbuje najpierw uśmiercić głównego bohatera, a później wtrąca go do lochów Tower. Jego spotkanie z Elżbietą odkrywa kolejną zagadkę, a mianowicie tzw. szkatuły śmierci i pochodzenia Prescotta. Ale jakie tajemnice kryją bohaterowie tej książki czytelnik musi przekonać się sam!

Książka Christophera W. Gortnera to kolejna publikacja historyczna, która utrzymana jest w postaci powieści, dzięki czemu czytelnik z każdą stroną odkrywa kolejne zagadki i tajemnice rodu Tudorów Autor w książce zawarł wiele cennych faktów historycznych, co z pewnością podniosło jej wartość, jako publikacji historycznej. Amerykański pisarz wykorzystując swoją wiedzę historyczną starał się jak najdokładniej odzwierciedlić pojawiające się w książce postacie i wydarzenia oraz realia historyczne. Dzięki temu stworzył pasjonującą pracę, którą warto mieć w swojej bibliotece.

Christopher W. Gortner jest autorem poczytnych powieści historycznych i miłośnikiem historii. Zbierając materiały do swoich książek, odbył liczne podróże, uczył się dworskich tańców i zamieszkał na pewien czas w hiszpańskim zamku. Jego powieści przetłumaczono na kilkanaście języków.

Autor: Christopher W. Gortner;
Tytuł: Potomek Tudorów;
Wydawca: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak;
Liczba stron: 267;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2015 r.;
Premiera książki: 23 kwietnia 2015 r.;
Cena: 29,93 zł
Więcej: tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom; 13 kwietnia 2015 r.

1 Komentarz

  1. Książka jest rewelacyjna, intryga pałacowa w najlepszym wydaniu. Bardzo mi się podobała i nie mogłam się od niej oderwać. Świetnie się ją czyta, świetnie połączone fakty historyczne z fikcją.