Wydarzenia, które wstrząsnęły Górnym Śląskiem

Artykuł znajduje się tutaj

50 Komentarze

 1. Historia nas nie oszczędzała. Jedno się kończyło, to zaczynało drugie… Dobrze, że powstają tego typu wpisy w internecie.

  • zgarniecie calej zmiany gornikow
   byloby czystym sabotazem

   wszak z tych kopaln wegiel byl wywozoony
   do sowietow w ramach reparacji wojennych
   co innego zgarnianie z ulicy niepracujacych czy
   wzywanie do stawienia sie w urzedach
   a potem osadzenie w obozach przejsciowych i wywozka

   pewnie ktos doniosl o mozliwosci sabotazu

   np zalania kopalni

   od 2000r coraz czesciej produkowane sa bajeczki
   zapewne finasowane wprost z berlina

   • Artykuł jest ogólnikowy,bo autor korzysta z opracowań ,ale szokujące są komentarze które świadczą o braku znajomości historii Śląska przez jego mieszkańców gdyż lwia część mieszkańców jest napływowa i ich to po prostu nigdy nie interesowało.Świadomość moich przodków ,że przez wszystkich bez wyjątku władających
    Śląskiem był traktowany jak kolonia,do której przywoziło się kadrę zarządzającą …. z Berlina, Moskwy czy Warszawy, a pozyskany ciężką pracą autochtonów zysk odpływał tam właśnie.
    Jak myślicie czemu mój urodzony w 1899 dziadek mówił że Śląsk to dojna krowa a mleko płynie do Berlina,……. czy Warszawy.W latach 70 tych nawet naukowcy,którzy przyjeżdżali do Katowic traktowali całe województwo katowickie jako Śląsk, zastanawiali się głośno na wczasach że nie wiedzieli że jest jeszcze jakieś Zagłębie,Historii się nie uczyli ?
    Po co, Polska to przecież tylko dawny zabór rosyjski,jego powstania i bohaterzy , a reszta to kolonia z której można czerpać zyski.
    Przykro mi ale te odczucia są w nas autochtonach do dziś.

   • A ty wiesz najlepiej. A może jesteś potomkiem tych co wywozili ?

 2. A w Radzionkowie w lutym tego roku zostało otwarte Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. Zapraszam do odwiedzenia i poczucia na własnej skórze tragedii, która była udziałem wielu rodzin w roku 1945.

 3. Dlatego tak Ślązacy „kochają” tzw. Polaków. &0 lat temu wywieziono całe fabryki na wschód, 70 lat później z zachodu przyjechali „naprawiacze”, którzy zniszczyli to co wybudowano i odbudowano. Śląks cierpiał, cierpi i będzie cierpieć do chwili, gdy nie wprowadzi Autonomii!

 4. niech w końcu przejrzą na oczy pajace którzy sądzą że ruscy wyzwolili Polskę ,oni po prostu pozbyli się konkurencji i np.obóz w Oswięcimiu im nie był potrzebny bo obozem był cały Kraj który okupowali do 1989r

 5. Tylko zapomniałeś szanowny panie udeziale władz polskich w tym procederze.Oto fragmenty wspomnień strażników obozu w Łambinowicach:
  „Moja pierwsza nazywała się Gertruda. (…) Dwadzieścia pięć do trzydziestu uderzeń grubą pałą. (…) Skóra i mięśnie wisiały na nich paskami. (…) Umierały na zakażenie krwi.”

  „Biliśmy i zabijaliśmy. Oblewaliśmy ich szczochami, obrzucali g*ó*w*n*e*m, a pod paznokcie wbijaliśmy im gwoździe.”
  „Frau Paschke nażarła się mojego g*ó*w*n*a, Fräulein Marii Schmolke z Łambinowic naszczaliśmy do gęby i kazaliśmy jej lizać krew z jej niemieckich ziomków. (…) Dziewuchom płaciliśmy tak, że wsadzaliśmy im między nogi banknoty namoczone w nafcie i zapalali… Wsadzaliśmy im do pochwy rozpalone pogrzebacze.”
  „Janek K. zabił kilkadziesiąt niemowląt, po dwa naraz, roztrzaskując główkę o główkę”.
  http://3obieg.pl/tragedia-gornoslaska

  • Właśnie zastanawia mnie to iz na fotkach,przy wywożeniu ludzi do rosji jest półkownik Zietek i polska milicja, zdiecia do wglądu w Muzeum w Radzionkowie.

 6. jestem od 80 roku na slasku ale mało jest pisane o slazakach wywiezionych po 45 roku tylko się pisze o ,ak, czy oni tylko walczyli z Niemcami a slazacy gdzie był tu caly pszemysl w czasie wojny to ich nie honorujecie, naglasniajcie slazakow glosno na cala polskie to jest narod odważny i przed biede iniewole za trzech zaborcow

 7. Kościół dawno o tym mówił i pisał, chociaż nie było to popularne, ani – co zrozumiałe – powszechne.

 8. I ktoś jeszcze śmie powiedzieć, że armia czerwona była wyzwolicielem?

 9. Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałam o tym, ze nasi byli wywożeni w głąb zsrr. Słyszałam od świadków, a także czytałam, jak zachowywali sie rosjanie na Śląsku, co robili – gwałty, mordy, grabieże i rozliczne podłości. Jednak nie słyszłam o tym, ze wywozili Ślązaków. Dziękuję za artykuł.

 10. NARESZCIE K T O S POWIEDZIAŁ PRAWDĘ, o Śląskich bo tak Kurna bylo! Uczcie się historii POWTARZAM UCZCIE SIĘ HISTORII

 11. Jestem z Bytomia i bardzo dobrze,że się o takich sprawach mówi i przypomina,bo nie wszyscy ,zwlaszcza poza Slązkiem,o tym wiedzą.

 12. Emm – wiesz co jest najgorsze, że jak jestem w Polsce, a jestem często, bardzo często, to wiecznie słyszę jaki my to jesteśmy głośnym, przaśnym, roszczeniowym narodem ??. Że Ślązacy to takie robole, jak nie dadzą to na Warszawę jedziemy :(. Przecież my Hanysy (ja w 8 pokoleniu) nie jesteśmy tylko górnikami, jesteśmy przede wszystkim pracowitymi ludźmi, wiecznie pozytywnie nastawionymi do życia. Bywam wszędzie, od Zgorzelca po Białystok, ludzie są różni, historie(a) ludzi jest różna, ale nigdy, przenigdy nie wypowiadałem się na temat przeżytej historii innych. Dlaczego ?? a bo dlatego że każdy z nas przeżył swoje, kresy wschodnie UPA i inne, zachodnie Niemca, ale do K…y n…y my Ślązacy ponoć zawsze mieliśmy jakoś szczęście ???? no to zapraszam, do kopalni na dwie szychty, do Huty (choć już niema generalnie martynów). Dla mnie takie artykuły są potrzebne, nie należę do Hanysów, typu te gorole, tak owszem są ludzie, gorole i sosnowiec :) , ale co tam niech sobie każdy żyje jak chce, z kim chce.

 13. A wszystko to za przyzwoleniem Polski, która zaczęła od zamordowania Wojciecha Korfantego i zdeptania autonomii Górnego Śląska

  • autonomia slaska byla wymuszona przez przemyslowa niemiecka magnaterie

   i jej powiazania miedzynarodowe

   bytom byl osrodkiem rugowania polskich kadr inzynierskich i handlowych

 14. Nie znałem tego problemu, ale niezależnie od propagandowej wymowy artykułu, przyznaję, że może to być prawda. ZSRR poniósł w wojnie olbrzymie straty osobowe. W fabrykach pracujących na potrzeby frontu zatrudnione były głównie kobiety, a nawet dzieci. Były kołchozy w których nie było w ogóle dorosłych mężczyzn. Później kierowano do takich gospodarstw inwalidów wojennych. W tej sytuacji władze podejmowały różne działania aby ruszyć z produkcją podstawowych dóbr. Teraz wydaje się to okrutne, ale to były okrutne czasy. Zróbmy wszystko, aby się nie powtórzyły. Odsuńmy od władzy idiotów, którzy prą do wojny. Zróbmy wszystko, żeby żaden Polak nie doświadczył skutków wojny. Przed nami seria wyborów. Pomyślmy o pokojowej przyszłości.
  Ja w 1945 r miałem 11 lat. Nie uczestniczyłem czynnie w walkach, ale to co przeżyłem i pamiętam, całkowicie mi wystarczy.

  • oczywiscie wywozki sa prawda

   i to akceptowana przez wielka trojke

   jako element reparacji wojennych

   a co sie dzialo z takimi ludzmi to juz
   mozna sobie wyobrazic

   skoro wlasnych obywateli traktowano tak samo

 15. Mój dziadek został wywieziony w ten sposób z Miechowic po wyjeździe z dołu . Już tej kopalni nie ma i dlatego się o niej nie pisze . Babcia opowiadała jak musiała żebrać o miskę zupy wychowując dwójkę dzieci ,pracując przy rozbiórce elektrowni Miechowice . Dziadek niestety zginął w miejscowości Krasnaja Armi.

 16. Należy podziękować za sowieckie szarogęsienie się m.in. w Polsce, „chłopkowi-rozstropkowi” Franklinowi D. Rooseveltowi – przecież to on sprzedał Polskę w Jałcie.

 17. Moja teściowa przeżyła wywózkę do Kandalakszy tj. pod Murmańsk…krzywdy tej bo była wydana jako”Niemra” władzom sovieckim nikt nie zwróci,tego co tam się działo….teraz tego co działo się w tym kobiecym obozie (dla Polek ze Śkąska) dowiadujemy się obecnie ze źródeł francuzkich…

  • Podałbyś te źródła. Przynajmniej będą obiektywne w przeciwieństwie do polskiej polityki historycznej.

 18. 2015-03-28 22:05:22 mał korekta..”Niemra”władzom sovieckim-nikt jej ani rodzinie nie zwróci…

  • kierowac o odszkodowanie do rzadu niemiec
   jesli byla niemra

   jak polka porwana bezprawnie to do wladz polski

   nic tak nie hamuje panstwowego bandytyzmu jak grube milionowe odszkodowania

 19. Doskonale to znam z opowiadań mojej mamy, jak „zwycięska” horda bolszewicka wpadła w styczniu 45r do Katowic! To bydło zdewastowało dokładnie wszystko, co sześć lat wojny nie zrujnowało! To zwykłe zwierzęta, zresztą do dnia dzisiejszego nic się nie zmieniło! Trwało normalne polowanie na powstańców!

 20. Nie miałem wiedzy na ten temat. Teraz się to zmieniło. Dobrze napisany artykuł.

 21. W Radzionkowie powstało Muzeum Deportacji Górnoslązaków, miałem tą przyjemnośc pomagać przy jego wykończeniu, został po mnie widoczny ślad (dumny),Pomagając w środku nie dało się ,nie zapoznać z historią i eksponatami, zawsze na koniec pracy wychodziliśmy w pewnego rodzaju zadumie, jadąc w samochodzie panowała wśród nas kilkoro cisza,nie umię tego wytłumaczyć. Nigdy nie spotkało mnie cos takiego np.po wizycie w muzeum w Auschwitz choć byłem częstym gościem z racji wykonywanego zawodu, ale to już inna historia.

  • no to wiemy kto za polska kase dostal tam
   zlecenia na antypolskie wystawy

 22. Kto się śmieje z Sosnowca chyba nie był w bytomiu:-D taki mały dowcip bo jestem z radzionkowa ale sprawa poważna i zapraszam do muzeum u nas żeby zobaczyć jak to było i jak się jedzie takim wagonem ba wschód

 23. Tak jak kiedyś Ruski całą winę za Katyń i inne takie miejsca zwalali na Niemców, tak teraz Polacy całą winę za mordowanie Ślązaków zrzucają na Ruskich. Polacy są tak samo winni tego barbarzyństwa jak ruscy. To Polacy zasiedlali nasze Śląskie ziemie Ruskimi po to żeby nas Ślązaków unicestwić. Polak zawsze powie i napisze taką prawdę jaka jest mu na rękę. Dlaczego nie mówi się o tym głośno w Polsce – bo to nie wygodny temat dla Polaków.

  • Pierwsi Polscy osadnicy w USA ze slaska byli wlasnie,a jezeli chodzi o dzisiaj to wiekszych bzdor nie slyszalem,bo slazacy to Polacy ….kto tam jest….pare rodzin co dzidaek mial procent Niemieckiej krwi,i rodziny folksdojczy ktorzy mordowali,gwalcili i wydawali na rzez ss-maow Prawdziwych Slazakow ktorzy za Polska sie opowiedzieli,udawali ze sa bardziej Niemieccy od Niemcow,bo jak sie nie ma ich krwi to musieli nadrabiac brutalnoscia ,do kobiet i dzieci.Ani pies ani wydra,Niemcy jak zawsze sie smiali z tych folksdojczy zgornego slaska,nawet dzisiaj maja kawaly o gorniakach ktorzy na czterech lapach beda chodzic rzeby tylko Niemiecki pan kupil gornoslaskiego niewolnika.

  • niewygodny temat do niemieccy zbrodniarze

   wszyscy oni w wojsku byli sanitariuszami muzykami albo kucharzami

   i tylko wykonywali rozkazy

   podobnie jak bolszewicka swolocz ktora obsiadla urzedy po 1945r i siedzi tam nadal

 24. Cóż, ojciec mojej ciotki – wraz z całą zmianą – został aresztowany przez polską milicję, po kilku dniach spędzonych w tłoku w podziemiach siedziby milicji zapakowany do wagonów i wywieziony na wschód. Wrócił w kiepskim stanie. Jego brat – aresztowany wraz z nim – nie wrócił. Po jakimś czasie znowu został aresztowany i znowu wysłany na wschód – znał się na zrabowanych maszynach, więc po awarii sowieci zwrócili się do polskich towarzyszy o przysłanie fachowca, który się nimi zajmował.
  Jak Państwo widzą, nie tylko sowieci aresztowali przedstawicieli ludności miejscowej a i zostać wywiezionym można było nie tylko w 1945…

  • widac mial jakiegos upartego sasiada

   albo nie tylko to mial na sumieniu ze mieszkal na slasku

   nie zawsze dzieci wiedza o wszystkim
   co robili rodzice

 25. A co zrobił niejaki żyd który zwał się MOREL? Dlaczego o nim cisza?

 26. Oj durne Polaczki Slązaczki, żryjcie się między sobą. Przyjdzie Niemiec albo Ruski i zrobi co będzie chciał jesli nie będziecie razem tylko osobno. 1939 Niemcy wypędzili ok. 100 000 Polaków z Górnego Śląska (żyjących tu z dziada pradziada). 1939-45 ta sama „kulturalna” nacja Niemiecka prowadziła fabryki śmierci w Auschwitz-Birkenau i obozy w Myslowitz , Schwientochlowitz, Lambinowitz i Gleiwitz. 1945 słowiańscy ruscy „bracia” wywieźli kilkadziesiąt tysięcy górnosląskich górników i hutników (taka była umowa z Rooseveltem w Jałcie ) korzystając z metod i miejsc przygotowanych przez Niemców. A teraz wygląda na to że ani w 1939 ani w 1945 nikt z sąsiadów nie ujął się za tymi wywożonymi a nieraz pomagał ich wyrzucić jako członek SA albo pracownik UB.

 27. A czy to nie NIEMAISZKI pierwsi zaczei wywozic LUDZI z POLSKI ,Rosji iinnych krajow do prac NIEWOLNICZYCH do Szwabolandii???
  Tak sie tylko pytam

 28. A niemcy wywozili prosto do pieca>Kto byl lepszy RUSKIE CZY NIEMCY??

 29. To ważne by o tym wspominać, lecz przy okazji tego wpisu jako Ślązak i Polak pragnę zaapelować by wreszcie przestać utożsamiać Polaków z agenturalnym „lubelskim rządem” komunistycznym narzuconym Polsce w 1944 roku, który za pomocą Armii Czerwonej, NKWD, KBW, UBP i innych obcych formacji zaplanował i zrealizował te straszne rzeczy. Czas zakończyć spory kto Polak a kto Ślązak i kto cierpiał, bo to bezcelowe. Historia sama się broni a mąciciele niech jedzą kiełbas. Pozdrowienia

 30. Witam. To co jest opisane w tym artykule miało miejsce. Ruiny takiego obozu dla Ślązaków znam. Mojego dziadka też chciano wywieźć, ale że miał 10 ro dzieci to (Polska bezpieka tamtych czasów) go wyzwolila. Teraz MY Ślązoki chcymy Autonomi to muszymy o to walczyć z prawem Polski. Polska wciska się w sprawy Ukrainy mówi o wolości i nie zależności od Rosji. Każdy Naród ma prawo samostanowienia Karta Unii Europejskiej. To dlatego PL nie chce przyznać nam Narodowości Śląskiej?

 31. Wspanialy blog, nareszcie ktos pisze prawde o Slasku ktora dla wielu Polakow byla nieznana. Pozdrawiam i zycze powodzenia i dalszych tego typu artykulach

 32. sporo prawdy historycznej o Śląsku jest jeszcze do odkłamania
  jedno jest pewne
  Ślązacy to najbardziej pracowity i asymilacyjny naród na świecie

 33. No pięknie…. nie miałem pojęcia o tym, że u Was też tak było! MOGLEM SIĘ DOMYŚLAĆ. … malo sie o tym otwarcie mówi w mediach. Ja jestem potomkiem Breslauerów z mniejszości polskiej i wiem od dziadków, że tam gdzie wkraczali sowieci i utrwalacze władzy ludowej to było strasznie. Babcia nigdy nie chciała słowami opisać tego co sie działo po wyzwoleniu Festung Breslau I tak do 1992 roku gdy już była pewna, że nic jej nie grozi od polskich napływowych elementów przestępczych i sowieckich sług w postaci milicji i Ludowego Wojska Polskiego. Babcia żyła z tym do lutego br. Pokój jej duszy. Dziadek był słabszy psychiczne. … 10 lat od ”wyzwolenia” Wrocławia zalewal robaka aż zapił się na śmierć.

 34. Zolnierze Rosyjscy wkroczyli w 1944 roku do Szopienic w dzielnica Utyman gdzie mieszkala maja Oma. Weszlo do mieszkania czterech ruskow i w te slowa dawaj starucha kuszac. Pakuszali a teraz stara dawaj wsjo i zabrali wszystko co bylo do jedzynia . Oma godo i prosi ze mo jeszcze dzieci zeby nie brali wszystkiego zabrali nie tylko jedzynie ale i wywiezli Opy do Katowic potym Opa zostol przewieziony do Myslowic na ulicy Powstanicow gdzie byl oboz z tego obozu przewiezli Opy do obozu w Jaworznie. Z tego obozu malo kto wychodziy zywy. Opa miol szczescie wrocil do domu po paru latach i nigdy nie chociol nic opowiada choc my sie pytali jak tam bylo . Jedynie jedno wydarzynie na apelu godo ze jest chory a chory dawaj zu Doktor ,no Opa idzie do doktora wchodzi i po Chwili wpado czterech roskow z zylami i go loli i pyli no dziado zdarowy? Opa musiol powiedziec ze juz jest zdrowy bo inaczy by go zatukli.