Recenzja książki Alaina Decauxa „Sekrety Archiwów XX wieku”

sekrety-archiwow-xx-wiekuArchiwa Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Rosji i wielu innych państw kryją niejedną tajemnicę, która wciąż czeka na rozwiązanie. Niektóre z tych tajemnic skrywanych przez archiwa najpotężniejszych państw zostało częściowo odkryte przez francuskiego pisarza Alaina Decauxa. Wśród nich są między innymi: sprawa Mata Hari, tajemniczej misji Rudolfa Hessa do Anglii, najsłynniejszego szpiega świata zwanego „Cicero”, a także kwestia śmierci Adolfa Hitlera, Józefa Stalina i ucieczki z Berlina Martina Bormanna.

To tylko jednak część tajemnic, jakie odkrywa przed nami francuski pisarz. Czytelnik po lekturze książki Alaina Decauxa mimo to będzie sobie zadawał kolejne pytania dotyczące poruszonych tematów. Wiele z nich bowiem wciąż pozostaje zagadką, a archiwa kryją wiele tajemnic, które jeszcze przez dziesiątki lat pozostaną utajnione. Tak jest między innymi z jedną z najsłynniejszych kobiet XX wieku – Matą Hari. Czy ta piękna kobieta była niemieckim lub francuskim szpiegiem. Dlaczego podjęła się współpracy z wywiadami obcych sobie państw, wiedząc doskonale, że może przepłacić to życiem? Najważniejsze pytanie jednak, jakie stawia autor brzmi: Co wywiad francuski wiedział o Macie Hari, że w końca ta piękna kobieta stanęła przed plutonem egzekucyjnym. Na te pytania znajdziemy odpowiedź w książce Decauxa.

Kolejnym ciekawym wątkiem poruszonym w jego książce jest tajemnicza sprawa urodzin Generała Maxima Weyganda. Czy bohater I wojny światowej był nieślubnym dzieckiem cesarza Meksyku – Maksymiliana Habsburga i jego żony Charlotty, a tym samym prawnukiem samego Napoleona Bonaparte? Dlaczego przez całe swoje życie Weygand szukał informacji o swoich prawdziwym pochodzeniu i dlaczego przez cały jego okres dojrzewania ktoś tajemniczy nad nim czuwał? To kolejna zagadka, którą stara się rozwikłać Alaina Decaux.

Nie mniej interesująca jest sprawa lotu Rudolfa Hessa do Wielkiej Brytanii. Francuski pisarz zastanawia się w ogóle, czy do niej doszło? Czy naprawdę Hitler nic nie wiedział o planach swojego zaufanego człowieka. Na co liczył w Anglii Hess i czy miał szansę zawrzeć pokój między Niemcami a Anglia? Nawet po skazaniu Hessa podczas procesu w Norymberdze oraz w trackie odsiadywania wyroku ten jeden z najważniejszych notabli III Rzeszy Niemieckiej nigdy nie ujawnił żadnych szczegółów swojej misji, zabierając je do grobu.

Jedną z największych tajemnice, jakie porusza francuski pisarz i badacz, jest sprawa „Cicero” – największego szpiega II wojny światowej. Ten niepozorny lokaj ambasadora Wielkiej Brytanii w Turcji był dla wywiadu niemieckiego najcenniejszych szpiegiem podczas wojny. Dostarczał nazistom największe tajemnice brytyjskiego rządu. Dzięki skrupulatnemu śledztwu Alain Decaux odnalazł po latach „Ciceco”, którym okazał się Elyas Bazna. Dzięki rozmowie z Bazną, relacjami jego znajomych poznajemy historię szpiega, który mógł zmienić los II wojny światowej. Co ciekawe dowiadujemy się, że Niemcy płacili Baznie za jego usługi fałszywymi funtami, co po wojnie nie tylko zgubiło Baznę, ale doprowadziło do jego bankructwa.

Wśród kolejnych tematów poruszonych przez Alaina Decauxa są także sprawa zdrady Marszałka Petaina, kulisy śmierci Benito Mussoliniego, zagadkowy los Martina Bormanna, a także tajemnica zwłok Adolfa Hitlera i ostatnie dni życia Józefa Stalina.

Zwłaszcza sprawa ciała Adolfa Hitlera budzi spore kontrowersje. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Rosjanie okłamywali świat, że posiadają zwłoki Adolfa Hitlera? Czemu miało to służyć, dlaczego najważniejsi świadkowie jego śmierci – Heinz Linge, Artur Axmann, Erich Kempke i Otto Günsche okłamywali Rosjan i podawali różne wersje śmierci Hitlera? Autor stara się także odpowiedzieć w jakich okolicznościach doszło do śmierci Hitlera i Ewy Braun, dlaczego Rosjanie ukrywali ciało Führera i wreszcie co z nim się stało po wojnie? Każde z tych pytań wymaga odpowiedzi i tutaj autor pomimo znacznych wysiłków – archiwaliów, relacji świadków i materiałów naukowych – pozostawił czytelnikowi sporą dawkę niewiadomych.

„Większość członków Prezydium podniosła się z krzeseł. Wszyscy mówili naraz. W tym zamieszaniu zobaczyli, jak Beria biegnie do Stalina, jak się przy nim uwija.
Wtedy zobaczyli, że Stalin przewrócił się na wznak. Krew napłynęła mu do twarzy, oczy stanęły w słup, członki zdrętwiały. To był atak, prawdopodobnie fatalny”

Tak opisuje jedną z prawdopodobnych wersji śmierci Józefa Stalina. Stuprocentowej pewności jednak nie mamy i chyba mieć już nie będziemy. To właśnie ta sprawa kończy publikację Alaina Decauxa „Sekrety Archiwów XX wieku”. Jak przywódca zwycięskiego nad nazizmem Związku Radzieckiego zmarł w swojej podmoskiewskiej daczy. Dlaczego nie sprowadzono na czas lekarzy, dlaczego nie udzielono mu natychmiastowej pomocy i komu zależało na śmierci Stalina. Te wszystkie kwestie wyjaśnia krok po kroku francuski pisarz.

Książka Alaina Decauxa „Sekrety Archiwów XX wieku” to publikacja, którą można polecić zarówno historykom, jak również poszukiwaczom zagadek i tropicielom tajemnic II wojny światowej. Dynamiczna i wartka akcja, relacje świadków tamtych wydarzeń powodują, że publikację francuskiego pisarza czyta się jak powieść sensacyjną. Z każdą kolejną stroną odkrywamy zarówno nie tylko fakty, ale również pojawiają się kolejne pytania, które powodują, że czytelnik zmuszony jest do dalszych poszukiwań.

Wyjątkowo Polecam!!!

Autor: Alain Decaux;
Tytuł: „Sekrety Archiwów XX wieku”;
Wydawca: Wydawnictwo MUZA S.A.;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2013;
Liczba stron: 304;
Cena promocyjna: 13,99 zł
Więcej tutaj

Tomasz Sanecki;
Bytom, 23 marca 2015 r.

1 Komentarz

  1. Archiwa muszą być przepełnione niewyjaśnionymi sprawami, tak jak w filmie „X- files” ;) Rządy lubią mieć swoje tajemnice i same wykonują utajone kroki.