Recenzja książki Françoisa Delpla „Hitler i Kobiety”

Hitler i Kobiety„Badając dokładniej miejsce kobiet w życiu i działaniach Hitlera, musiałem uczynić moją analizę bardziej subtelną, a także zrozumiałem, że Hitler sam siebie oszukiwał. Albowiem częściowo wierzył w iluzję, którą sam stworzył, a bardzo pomagała mu w tym aprobata kobiet”

Adolf Hitler od początku walki o władzę, a także kiedy udało mu się ją wreszcie uzyskać, najpierw zostając kanclerzem, zaś później przejmując dyktatorską władzę w III Rzeszy Niemieckiej, otaczał się pięknymi kobietami. Mimo że jego związki z kobietami były ukrywane przed opinią publiczną, dzisiaj z pewnością wiemy, że jego życie intymne było bardzo bogate. Dopiero po wojnie, dzięki zachowanym archiwaliom, relacjom świadków poznaliśmy prawdziwe oblicze życia seksualnego Adolfa Hitlera.

Jakie było to intymne życie Adolfa Hitlera? Przez lata narosło wiele teorii na ten temat. Czy Hitler był sadomasochistą, homoseksualistą, impotentem, tyranem czy człowiekiem wiecznie poszukującym kobiety, która w pełni rozumiałaby jego rozterki i pragnienia? François Delpla szczegółowo zbadał historię życia intymnego Adolfa Hitlera. Jest ono nierozerwalnie związane z dzieciństwem Führera, który w okresie dojrzewania był bardzo emocjonalnie uzależniony od swojej matki, która zmarła kiedy Hitler miał osiemnaście lat. I to właśnie matce Adolfa Hitlera – Klarze Pölzl, autor poświęca pierwszy rozdział swojej książki. Jest to w pełni zrozumiałe. Hitler nawet w swojej ideologicznej pracy „Mein Kampf” poświęcił miejsce na opis relacji ze swoją matką, której strata była dla niego wielkim ciosem.

Wśród kolejnych kobiet Adolfa Hitlera przytoczonych przez francuskiego historyka są między innymi Geli Raubal, siostrzenica wodza, którą Hitler otoczył wręcz obsesyjnym wpływem. Zabraniał jej spotkań z przyjaciółmi, a kiedy nawiązała romans z osobistym kierowcą Hitlera, ten go zwolnił i pozbawił Geli kontaktu z nim. Autor publikacji jednoznacznie podkreśla w swojej książce, że doprowadziło to do tragedii. Geli Raubal popełniła samobójstwo, a jej stratę boleśnie odczuł Adolf Hitler. Geli oprócz Ewy Braun jest chyba najbardziej znaną z kobiet u boku Hitlera. Mimo, że Geli była siostrzenicą Hitlera, z opisów przytoczonych przez francuskiego historyka jednoznacznie widać, jak wielkim uczuciem darzył ją Adolf Hitler. Jej śmierć była dla niego ogromnym wstrząsem, jednak do dziś wiele informacji związanych z jej samobójstwem owianych jest tajemnicą.

Najbardziej znaną jednak kobietą Adolfa Hitlera była Ewa Braun. Françoisa Delpla pisze o niej między innymi:

„Ewa Braun jest w tej fantastycznej i zarazem tragicznej bajce prostą dziewczyną, zakochaną w księciu, którego poślubi po pokonaniu wielu przeciwności losu”

„Mimo że Ewa Braun do pewnego stopnia naśladowała Geli, zwłaszcza jeśli chodzi o fryzurę i styl ubierania, ich znajomość, w przeciwieństwie do więzi Hitlera z jego siostrzenicą, szybko nabrała intymnego charakteru”

Związek Adolfa Hitlera z Ewą Braun był jednak, co wielu historyków podkreśla, ukrywany przed społeczeństwem. Oczywiście wiedziano o ich związku, jednak propaganda niemiecka próbowała ukrywać ten fakt przed opinią publiczną. Zauważa to także francuski historyk pisząc:

„Ten zwyczaj ukrywania swoich związków z kobietami, polegający na podawaniu fałszywych tropów, sprawił, że wielu przeciwników nazizmu uznało go za odbiegającego od normy w sferze intymnej, o czym pisali czasem bardzo obszernie”

Mimo iż Adolf Hitler nie porzucił związków z innymi kobietami, to właśnie Ewa Braun, jak podkreśla Françoisa Delpla, była jego wybranką, która postanowiła pozostać z nim do końca jego dni i zginąć w bunkrze, popełniając samobójstwo.

Wśród innych kobiet, którymi otaczał się Hitler była z pewnością Leni Riefenstahl. Hitler był nią zafascynowany. To ona przecież utrwalała na taśmie filmowej zjazdy partyjne, stworzyła kronikę Olimpiady w Berlinie w 1936 roku oraz tworzyła propagandowe filmy gloryfikujące partię nazistowską. Wśród kobiet Hitlera autor nie zapomniał wspomnieć także o Magdzie Goebbels. Żona Josepha Goebbelsa, Ministra Propagandy III Rzeszy Niemieckiej, nazywana była przez Adolfa Hitlera najlepszą matką w Niemczech. Zaangażowana w działalność partyjną, wspomagała swojego męża, a jednocześnie według samego Hitlera była wzorem dla innych niemieckich kobiet.

Jednym z ciekawszych rozdziałów książki francuskiego historyk jest ten poświęcony relacjom Hitlera z mężczyznami. Françoisa Delpla pisze wprost:

„Oczywiście, głównie teza, zgodnie z którą Hitler utrzymywał, zwłaszcza przed objęciem władzy, kontakty seksualne z wieloma mężczyznami i żył w obawie, że jego sekret wyjdzie na jaw, jest nie do przyjęcia”

Françoisa Delpla przytacza w swojej książce przykłady sugerowanych zachowań Hitlera, które mogłyby wskazywać na jego domniemany homoseksualizm na podstawie odniesień do pracy Lothara Machtana „Nieznane oblicze Adolfa Hitlera”. Ich analiza wskazuje jednoznacznie, że wódz III Rzeszy, który oczywiście pewnymi zachowaniami mógł rodzić plotki na ten temat, w rzeczywistości nigdy związków homoseksualnych nie utrzymywał.

Publikacja francuskiego historyka, mimo że odnosi się do znanych nam faktów historycznych, jest dla czytelnikiem cennym źródłem informacji. W wielu książkach poświęconych Hitlerowi oczywiście pojawiają się wzmianki przede wszystkim o Ewie Braun, jednak o związkach z pozostałymi kobietami Führera książki milczą. Praca Françoisa Delpla z pewnością uzupełnia tą lukę, a znajdujące się w niej odwołania do innych prac poświęconych Hitlerowi pozwalają ocenić jego życie i stosunek do kobiet.

François Delpla – francuski profesor historii urodzony w 1948 roku. Interesuje się okresem II wojny światowej oraz historią nazizmu.

Autor: François Delpla;
Tytuł: Hitler i Kobiety;
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie;
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2005;
Liczba stron: 264;
Cena: 29,52 zł;
Więcej: tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 16 marca 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.