Recenzja książki Marka Boruckiego „Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat”

wielcy-zapomniani-polacy-ktorzy-zmienili-swiat„Genialny uczony, profesor, geofizyk, geograf, podróżnik, badacz polarny i wielki patriota. Wybitny uczony jest mało znany w rodzinnym kraju”

„Należał do najwybitniejszych prozaików Polski międzywojennej, jego książki tłumaczono na kilkanaście języków. Był uwielbiany przez czytelników. Krytycy literaccy polscy i zagraniczni pisali peany na jego cześć”

„Był genialnym budowniczym. Peruwiańczycy wyrazili swoją wdzięczność Polakowi, wznosząc w wielu miastach pomniki i tablice upamiętniające jego dokonania techniczne”

Takich cytatów w książce Marka Boruckiego znajdziemy bez liku. Czytelnik już po kilku krótkich biografiach wybitnych postaci wręcz zdziwi się, jakich wynalazków i czego dokonali nasi rodacy. A są wśród nich: odkrywca witamin, budowniczy pierwszego mostu żelaznego na świecie, twórca szczepionki ratującej przed polio, kolei żelaznej z Peru czy nawet polski Edison. Tych wszystkich rzeczy dokonali Polacy, którzy dzisiaj są jednak w naszym kraju zapomniani. Ich historię, pracę, wynalazki, twórczość i poświęcenie dla nauki i ludzkości przypomina historyk Marek Borucki, prezentując na kartach niniejszej publikacji biografię 39 wybitnych między innymi: inżynierów, naukowców, kompozytorów oraz pisarzy.

Do dziś efektów pracy opisanych w pracy Polaków korzysta miliony ludzi na całym świecie. W naszym kraju są jednak zapomniani, zaś w świecie za czasów swojego życia otrzymywali prestiżowe wyróżnienia, niektórzy wielokrotnie byli nominowani do Nagrody Nobla, byli zapraszani na światowe konferencje, występowali w najsłynniejszych salach koncertowych świata, a ich nazwiska wymawiano jednym tchem. Kim byli i czego dokonali tak sławni, a jednak zapomniani Polacy. Wśród 39 biografii autora warto przytoczyć tutaj te najważniejsze z nich, jak między innymi: Kazimierza Funka – odkrywcy witamin, pisarki Zofii Kossak – Szczuckiej, Hilarego Koprowskiego – pogromcy polio, Jana Czochralskiego – ojca światowej elektroniki, twórca kolei transandyjskiej – Ernest Malinowski, czy też Antoni Patek – którego zegarki są synonimem prestiżu oraz Jan Szczepanik zwany polskim Edisonem.

Wśród wynalazków i odkryć jakich dokonali Polacy i wprowadzili do użytku są między innymi: szczepionka przeciwko Polio, kamizelka kuloodporna, fotografia barwna, telektroskop, film dźwiękowy, szczepionka przeciwko tyfusowi, spinacz biurowy czy wycieraczki samochodowe. Tak, tak, to są wynalazki i odkrycia naszych rodaków! Wielu się zdziwi po przeczytaniu też książki, ale fakty przedstawione przez Boruckiego mówią same za siebie.

Jak się okazuje Polacy należą do grona największych wynalazców, ludzi nauki, a wręcz geniuszy w niektórych dziedzinach nauki. Autor publikacji przedstawiając 39 zapomnianych dzisiaj biografii wybitnych Polaków daje nam do zrozumienia, jak mało wiemy o swoim kraju i naszych osiągnięciach. Po przeczytaniu książki czytelnik dochodzi do prostego wniosku – Polacy to wielki naród. I nie myli się. Przedstawione osiągnięcia naukowe są do dziś stosowane w wielu dziedzinach życia i zawdzięczamy je naszym rodakom.

Publikacja Marka Boruckiego jest doskonałym przykładem, jak stworzyć książkę, która zmieni świadomość czytelnika o otaczającym go świecie. Po jej przeczytaniu okazuje się, że wiele rzeczy oraz czynności, które wykonujemy posługując się różnymi przedmiotami zostało wynalezionych przez Polaków! Polecam każdemu pracę polskiego historyka, który publikując biografię wybranych Polaków – wynalazców, odkrywców, pisarzy, medyków czy architektów, przywrócił o nich pamięć i sprawił, że ich nazwiska pozostaną w pamięci każdego z nas.

Marek Borucki – historię studiował na Uniwersytecie Gdańskim, doktorat z historii Włoch uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Przez wiele lat uczył historii w liceach warszawskich. Jest rzeczoznawcą podręczników szkolnych Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz autorem około 40 książek na temat historii i kultury polskiej oraz historii powszechnej.

Autor: Marek Borucki;
Tytuł: Wielcy zapomniani. Polacy, którzy zmienili świat;
Wydawca: Wydawnictwo MUZA;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2015 rok;
Liczba stron: 448;
Cena: 35 zł
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 2 marca 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.