Recenzja książki Jarosława Centka „Somma 1916”

Somma 1916„Ofensywa nad Sommą była jedną z większych i decydujących bitew I wojny światowej. Dzięki zmasowanemu użyciu technicznych środków walki, zyskała miano bitwy materiałowej. Dla Brytyjczyków, Kanadyjczyków czy Australijczyków ma wręcz wymiar mityczny…”

Bitwa nad Sommą to jedna z najważniejszych i najkrwawszych bitew I wojny światowej. W polskiej historiografii okres „Wielkiej Wojny” jest dość słabo znany. W ostatnim czasie dzięki seriom Historyczne Bitwy wydawnictwa Bellona temat działań wojennych zarówno na froncie zachodnim, jak i wschodnim został przybliżony historykom. Niewątpliwie publikacji dotycząca bitwy nad Sommą w 1916 roku jest kolejną pracą, która odsłania kulisy najważniejszych wydarzeń w okresie I wojny światowej.

W pracy autor starał się jak najdokładniej zobrazować wszystkie najważniejsze działania bojowe w czasie bitwy, w tym relacje świadków, materiał kartograficzny, zdjęcia oraz ilustracje. Wymagający czytelnik z pewnością może czuć niedosyt po przeczytaniu pracy Centka, ale sam autor już we wstępie prezentuje nam dlaczego układ pracy jest dość ograniczony, a wiele dość istotnych faktów zostało pominiętych bądź skrótowo opisanych. Mimo to książka Jarosława Centka każdemu historykowi pozwoli zaznajomić się z najważniejszymi faktami bitwy nad Sommą.

Publikacja została podzielona na dziesięć rozdziałów, z czego pierwsze cztery to szczegółowe informacje dotyczące między innymi: opisowi armii biorących udział w bitwie, ich przygotowaniu do batalii oraz pierwsze działania bojowe, które zapoczątkował najpierw ostrzał artyleryjski na niemieckie umocnienia, by następnie przejść do szturmu brytyjskiej piechoty. Kolejne rozdziały Jarosław Centka poświęcił działaniom bojowym nad Sommą, gdzie skupił się szczegółowo nad każdą fazą bitwy. W tej części czytelnik nie tylko zaznajomi się z krwawymi walkami, nieustannymi natarciami wojsk brytyjsko-francuskich i próbami ich odparcia przez Niemców, ale także wykorzystaniem po raz pierwszy w tej wojnie czołgów.

Pod kątem opisu walk i przebiegu całej kampanii brytyjsko-francuskiej nad Sommą pracę Centka oceniam bardzo dobrze. Historyk znajdzie w niej wszystko co powinno zostać ujęte w tak ważnej batalii, która w mniemaniu Brytyjczyków miała zmienić bieg wojny. Jak zauważa jednak autor obydwie strony konfliktu – wojska brytyjsko-francuskie, jak i niemieckie poniosły porównywalne straty w ludziach i sprzęcie, jednak jak zauważa Jarosław Centek:

„Najważniejszy jest jednak szczebel strategiczny, czyli jak bitwa nad Sommą wpłynęła na przebieg wojny. Wydaje się, że pod tym względem zwycięstwo przechyla się na stronę francusko-brytyjską. Armia niemiecka straciła w bitwie nad Sommą wielu oficerów i już do końca wojny nie odzyskała wartości bojowej sprzed tych wydarzeń”

Bitwa nad Sommą to jedna z najkrwawszych bitew w okresie I wojny światowej. W zamyśle aliantów miała ona stanowić, po piekle pod Verdun, przełom oraz wstęp do generalnej ofensywy, która powaliłaby Niemcy i przesądziłaby losy wojny. Była to jednak kolejna bitwa, która nie przyniosła żadnego rozstrzygnięcia, a zginęło w niej prawie milion żołnierzy.

Autor: Jarosław Centek;
Tytuł: „Somma 1916”;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2011;
Liczba stron: 304;
Cena: 22 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 2 lutego 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.