Recenzja książki Ari Shavita „Moja ziemia obiecana. Triumf i tragedia Izraela”

ari svavit„Odkąd sięgam pamięcią, czułem lęk. Lęk egzystencjalny. Izrael, w którym dorastałem – Izrael połowy lat sześćdziesiątych – był dynamiczny, żywiołowy i pełen nadziei. Ale ja zawsze czułem, że za solidnymi domami i zadbanymi trawnikami zamożnej klasy średniej mego rodzinnego miasta leży mroczny ocean”

Ari Shavit znany izraelski felietonista i pisarz podjął próbę opisania swojej ojczyzny, w której z jednej strony nie brakuje wspaniałych sukcesów w historii Izraela, zaś z drugiej nie brakuje gorzkich słów pod adresem własnych rodaków. Dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, analizami, wykorzystując źródła historyczne, pamiętniki, listy i opierając się na wywiadach autor ukazał nam nie tylko wspaniałą historię i piękne momenty w dziejach Izraela, ale także dramat wpisany w dzieje tego państwa. A jest nim niewątpliwie trwający lata konflikt izraelsko-palestyński, trwająca okupacja terenów należących do Palestyńczyków, a także bezsensowne ataki terroru zarówno z jednej, jak i z drugiej strony.

Ari Shavit na kartach swojej książki zawarł historię ponad 100 lat Izraela. Znajdziemy w niej zarówno początki ruchu syjonistycznego, wspomnienie Holocaustu, zmaganie się z jego pamięcią, powstanie Państwa Izrael oraz wojny, jakie prowadzono w obronie tego państwa. Izraelski pisarz nie zapomniał jednak o tym, że trwający konflikt żydowsko-arabski pochłonął już tysiące ofiar i nie widać jego końca. Próby odcięcia się murem od Palestyńczyków, burzenie ich domów buldożerami, brak porozumienia, ataki terrorystyczne ze strony Palestyńczyków w żaden sposób nie prowadzą do procesu pokojowego.

Współczesne problemy Izraela wciąż są takie same jak kilkadziesiąt lat temu. Czy Izrael wobec wrogiej postawy państw arabskich ma szansę przetrwać? Czy Izraelczykom starczy sił, aby swój kraj ochronić przed atakami i upadkiem? Jaka jest kondycja Izraelczyków oraz jaka czeka ich przyszłość? Te pytania stawia autor książki, próbując jednocześnie odpowiedzieć na nie, biorąc pod uwagę zarówno te dobre strony, jak również ukazując aktualne dylematy oraz stare problemy, które wciąż nierozwiązane są ogromnym bagażem tego narodu.

Publikacja Shavita zasługuje na uwagę przede wszystkim na jego podejście do tematu. Autor nie stara się ubarwiać Izraela i Żydów jako narodu pokrzywdzonego, mimo że Holocaust i wrogość państw arabskich do dziś boleśnie zapiała się na kartach historii tego narodu, ale próbuje ukazać ich historię zarówno od strony pozytywnej, jak i negatywnej, ujmując wszystkie błędy, jakie popełnili. Autor pisząc:

„Nie zrealizujemy tu utopii. Izrael nigdy nie będzie państwem idealnym – do czego aspirował – ani Europą z dala od Europy. Nie będzie u nas Londynu, Paryża ani Wiednia. Nie wolno jednak lekceważyć tego, co wyewoluowało na tej ziemi. Pod wpływem wielu przewrotów kształtowało się tu naprawdę wolne społeczeństwo, fascynujące i pełne życia”

daje dowód swojego obiektywizmu. Książka Shavita pełna faktów, przemyśleń i komentarzy to świetna lektura o Izraelu, jego historii, narodzie, ale przede wszystkim problemach, jakie do dziś są nierozwiązane i rzutują na opinii o Izraelczykach. Polecam każdemu tą pracę, która z pewnością zainteresuje nie tylko historyków, ale także każdego, kto interesuje się dziejami Izraela i skomplikowaną sytuacją na Bliskim Wschodzie. O publikacji Shavita napisał między innymi Daniel Gordis – członek Kolegium Zarządzającego Uczelni Shalem w Jerozolimie:

Moja Ziemia Obiecana to niewątpliwie jedna z najważniejszych książek o Izraelu i syjonizmie, jakie zdarzyło mi się czytać. Wzruszająca i inspirująca, a momentami dojmująco smutna, opowiada historię państwa żydowskiego w sposób, w jaki jeszcze nigdy jej nie opowiadano, ukazując zarówno triumf, jak i udrękę izraelskiego doświadczenia i izraelskiej duszy. Jest to dzieło, które może nadać zupełnie nowy wymiar dyskusji o tym, w jaki sposób skomplikowana przeszłość Izraela powinna kształtować jego wciąż niepewną przyszłość”

Ari Shavit jest znanym izraelskim felietonistą i pisarzem. Urodzony w Rechowot, w Izraelu, służył w oddziałach spadochronowych (Sił Obronnych Izraela) i ukończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. W latach osiemdziesiątych współpracował z postępowym tygodnikiem „Koteret Rashit”, na początku lat dziewięćdziesiątych był przewodniczącym Stowarzyszenia na rzecz Praw Obywatelskich w Izraelu, a w roku 1995 rozpoczął współpracę z dziennikiem „Haaretz”, wkrótce zostając jednym z jego głównych dziennikarzy. Jest także popularnym komentatorem politycznym w izraelskiej telewizji publicznej. Wraz z żoną, córką i dwoma synami mieszka w Kfar Szmarjahu.

Autor: Ari Shavita;
Tytuł: „Moja ziemia obiecana. Triumf i tragedia Izraela”
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2014;
Liczba stron: 496;
Cena: 42,50 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 12 stycznia 2015 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.