Recenzja książki Haliny Popławskiej „Szkaplerz Wandejski”

„Wandea… Najcięższa to zbrodnia sumienia Rewolucji i nic nie wydrze z pamięci potomnych nieludzkich czynów, jakie Francuzi popełnili na Francuzach na tej francuskiej ziemi.”

„Biedna ziemia, ogołocona i pusta, rozorana pociskami, osierocona z mieszkańców. Sterczące gdzieniegdzie zgliszcza i ruiny mówią wiele o tym, co się tu kiedyś działo. Nieliczne i okaleczone wieże kościołów stoją nieme, pozbawione głosu. Dzwony zabrała Rewolucja, a nie wszędzie jeszcze zdołano zawiesić nowe”

Dzisiaj dla historyków słowo Wandea oznacza krwawą rzeź, ludobójstwo popełnione przez Francuzów na Francuzach. Ponad 200 lat temu dla rewolucjonistów mieszkańcy Wandei byli zdrajcami Wielkiej Rewolucji, których należało zetrzeć na proch. Autorka „Szkaplerza Wandejskiego” Halina Popławska pisze o Wandei jako o najcięższej zbrodni na sumieniu Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Rewolucji – jak pisze – która głosiła hasła wolności, równości i braterstwa. Żadne z tych haseł z pewnością nie przyświecało temu co wydarzyło się w Wandei. W imię ideałów Rewolucji Francuskiej popełniono tu pierwsze w nowożytnej Europie ludobójstwo!!!

Rewolucja Francuska niosąca za sobą gruntowne przemiany we Francji z biegiem lat okazała się dla wielu ludzi, wierzących w jej ideały, utopią. Rewolucja, która zniosła monarchię we Francji, a Ludwika XVI poniosła na szafot, zaczęła obracać się przeciwko zwykłemu ludowi. Represje stosowane wobec każdego, terror Maksymiliana Robespierre, braki w żywności, upadek ideałów Rewolucji i wreszcie tęsknota za monarchią pchnęły społeczeństwo Wandei do rewolty wymierzonej w Rewolucję. To wydarzenie stało się dla Haliny Popławskiej tłem wydarzeniem jej książki „Szkaplerz Wandejski”. Spustoszenie kraju, gwałty, rabunki, masowe mordy i liczba, która robi największe wrażenie – prawie 120 tysięcy osób zabitych, rannych lub wysiedlonych. O tym opowiada autorka, ale również o miłości, nienawiści, wierności, zdradzie, bohaterstwie, heroizmie oraz tchórzostwie. Losy dwóch głównych bohaterów – Sydonii de Bellune i Franciszka de Sarcey, ich miłość i czas próby w trudnych czasach zostały opisane przez Popławską na tle rozgrywających się krwawych wydarzeń w Wandei.

Publikacja Haliny Popławskiej będąca powieścią historyczną ukazuje nam jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Francji, Rewolucji Francuskiej i Europy. Wandea do dziś jest symbolem niepotrzebnej zbrodni o której Barere mówił podczas przemówienia w 1 sierpnia 1793 roku „Zniszczcie Wandeę, a ocalicie ojczyznę”. Wandea to symbol rewolucji i ostatecznego zniszczenia tych, którzy wciąż wierzyli w powrót monarchii. Polecam każdemu publikację Haliny Popławskiej. Mimo że to powieść historyczna, autorka świetnie wplotła w nią wydarzenia historyczne, które wstrząsnęły XVIII-wieczną Francją i Europą.

Halina Popławska – to autorka kilkunastu powieści napisanych w konwencji romansu historycznego. Jej zainteresowania pisarskie dotyczą głównie historii Francji, w związku z czym większość z jej utworów toczy się na terenie tego kraju. Autorka przedstawia wydarzenia mało znane polskiemu czytelnikowi, nie zapominając jednak o rodzimych wątkach nad Sekwaną. Po III rozbiorze Polski, a zwłaszcza upadku powstania listopadowego, nastąpiła tzw. Wielka Emigracja. Ojczyznę opuścił wówczas kwiat polskiej inteligencji, z Mickiewiczem i Słowackim na czele. Kolejne pokolenia emigrantów związały na dobre i na złe swoje losy z krajem Woltera i Napoleona. O tym pisze Popławska, ale porusza także inne okresy historyczne. Napisała między innymi trylogię o czasach napoleońskich, na którą złożyły się „Złamany wachlarz”, „Talerz z Napoleonem” oraz „Klawikord i róża”. Jest również autorką cyklu powieści o XVIII-wiecznej Francji – „Szpada na wachlarzu”, „Jak na starym gobelinie” i „Na wersalskim trakcie”.

Autorka: Halina Popławska;
Tytuł: „Szkaplerz Wandejski”;
Wydawca: Wydawnictwo Oskar;
Miejsce i rok wydania: Gdańsk 2014;
Liczba stron: 320;
Cena: 21,99 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 22 grudnia 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.