Recenzja książki Petera Longericha „Goebbels. Apostoł Diabła”

„Goebbels. Apostoł Diabła” to już druga pozycja Petera Longericha poświęcona przywódcom III Rzeszy Niemieckiej. Ostatnio miałem przyjemność przeczytać publikację niemieckiego historyka poświęconą Heinrichowi Himmlerowi. Wówczas książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Teraz to samo mogę powiedzieć o kolejnej publikacji Longericha. „Goebbels. Apostoł Diabła” to kolejna rewelacyjna praca biograficzna, która zarazem ujmuje w sobie postać Ministra Propagandy i jednego z czołowych polityków III Rzeszy, jak również historię Niemiec w najgorętszym okresie, a więc w latach 30 i 40-tych XX wieku.

Po kilku minutach Günsche zakomunikował czekającym, że Adolf Hitler i Ewa Braun popełnili samobójstwo, Goebbels wraz z kilkoma innymi osobami z obsady bunkra wkroczył wtedy do prywatnego pokoju Hitlera, by naocznie przekonać się o śmierci dyktatora, i krótko potem wszedł w skład niewielkiej grupy, która przed wejściem do bunkra obserwowała, jak Günsche spalił zwłoki małżeństwa Hitlerów”

„Tym samym został przypieczętowany także los Josepha Goebbelsa i jego rodziny. 24 godziny później, po tym jak jego próba rozpoczęcia teraz jednak mimo wszystko negocjacji pokojowych ze Związkiem Radzieckim spaliła na panewce, Magda i Joseph Goebbels zamordowali szóstkę swoich dzieci, a następnie wzorem Hitlera, odebrali sobie życie”

Taki był koniec jednego z najpotężniejszych ludzi w III Rzeszy Niemieckiej. Joseph Goebbels – człowiek, który stał u boku Adolfa Hitlera do samego końca, zdecydował się tak, jak Führer odebrać sobie życie razem z żoną, uśmiercając przy tym całą swoją rodzinę. Praca Petera Longericha to kompletna biografia Goebbelsa. Z obrazu autora wyłania się postać, która za wszelką cenę próbowała dojść na sam szczyt. Z drugiej strony Longerich ukazuje nam głównego bohatera jak osobę zakompleksioną, próbującą ukryć swoje wady poprzez przedstawienie faktów i zdarzeń ze swojego życia w taki sposób, aby nikt nigdy nie odkrył jego słabostek. Dość ciekawie zostały także ukazane stosunki łączące Goebbelsa z jego żoną Magdą i Adolfem Hitlerem. Z relacji przekazanej przez autora wynika, że zależność między tymi trzema osobami była dość szczególna. Hitler dla obydwu małżonków był nie tylko bliskim współpracownikiem, lecz można powiedzieć kimś więcej – członkiem rodziny. Widać to zwłaszcza, kiedy nadeszły ostatnie chwile dla Adolfa Hitlera. Goebbelsowie nie widząc żadnych szans dla siebie i swoich dzieci, poszli w jego ślady, popełniając samobójstwo.

Nie tylko na samym Goebbelsie autor się skupia. W swojej publikacji stara się ukazać losy jednego z najważniejszych zbrodniarzy wojennych na tle historii Niemiecm, najpierw do 1933 roku oraz w okresie istnienia III Rzeszy Niemieckiej. Autor bardzo dobrze połączył historię Niemiec i całokształt politycznej działalności Josepha Goebbelsa, nie zapominając jednakże o jego życiu prywatnym. Sam podział książki na trzy główne części jest można powiedzieć odzwierciedleniem etapów w życiu głównego bohatera. Od czasów młodości i początków kariery, poprzez wykorzystanie dyktatury Hitlera do osiągnięcia najwyżyszych stanowisk w państwie i omamienia niemieckiego narodu aż do wojny totalnej, która dla Goebbelsów i Rzeszy Niemieckiej zakończyła się kompletnym upadkiem.

Autor opierając się na „Dziennikach” Josepha Goebbelsa, wykorzystując archiwalnej dokumenty, zdjęcia i dogłębnie analizując dostępną literaturę dotyczącą Goebbelsa i Rzeszy Niemieckiej stworzył świetną biografię poświęconą nie tylko Ministrowi Propagandy III Rzeszy, ale ujmującą w sobie także sprawy polityczne, jakie miały wówczas miejsce w Niemczech, gdzie naziści prowadzili swój naród ku zagładzie.

Publikacja Petera Longericha „Goebbels. Apostoł Diabła” to godna polecenia książka nie tylko historykom, ale także każdemu, kto interesuje się II wojną światową. Archiwalne zdjęcia, wypowiedzi świadków tamtych wydarzeń, które wpływały na losy świata i świetna narracja to atuty pracy niemieckiego historyka.

Autor: Peter Longerich;
Tytuł: „Goebbels. Apostoł Diabła”;
Wydawca: Wydawnictwo Prószyński i S-ka;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2014;
Liczba stron: 932;
Cena: 89 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 15 grudnia 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.