Recenzja książki Adama I.P. Smitha „Wojna secesyjna”

WOJNASECESYJNAokladka!Wojna secesyjna, która trwała w Stanach Zjednoczonych w latach 1861-1865 na dziesiątki lat utkwiła w świadomości Amerykanów. Fakt ten już na samym początku stwierdza autor książki, która poświęcona została jednemu z najkrwawszych konfliktów w XIX wieku:

„Wojna secesyjna w jednakowym stopniu prześladuje i pobudza wyobraźnie Amerykanów. Ten krwawy konflikt z lat 1861-1865, który kosztował życie ponad 600 tysięcy ludzi (więcej zginęło w sumie we wszystkich pozostałych wojnach prowadzonych przez Stany Zjednoczone), nazywany bywa amerykańską Iliadą, drugą rewolucją amerykańską oraz powtórnymi narodzinami narodu”

Okres wojny secesyjnej jest słabo opisany w polskiej historiografii. Książka Adama Smitha wydana w przekładzie polskim przez Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego z pewnością uzupełnia tą lukę, dzięki czemu polscy historycy oraz amerykaniści mogą pogłębić swoją wiedzę nie tylko o przebiegu samego konfliktu zbrojnego, ale także prowadzonej wówczas polityce w podzielonych Stanach Zjednoczonych i skutkach wojny, które zmieniły Amerykę na kolejne dziesięciolecia.

Publikację autor podzielił na osiem rozdziałów. W każdym z nich podejmuje odrębny temat, który ma przybliżyć czytelnikowi przyczyny, przebieg i skutki wojny secesyjnej. Kwestia niewolnictwa, sprawa wielkich właścicieli ziemskich i ich próby utrzymania za wszelką cenę niewolnictwa kontra ruch abolicyjny oraz przyczyny rozłamu między Południem i Północną. To tematy podjęte przez autora w pierwszym rozdziale. W kolejnym rozdziale Smith porusza już sprawę kryzysu politycznego, który w końcu doprowadził do secesji i wojny. Autor stara się wyjaśnić jak do niego doszło, dlaczego nie udało się go zahamować oraz opisuje pierwsze starcia między Północną i Południem.

Rozdział trzeci wchodzi już w szczegóły prowadzonej wojny. Poznamy strategie walczących stron, taktykę, dowódców oraz najważniejsze bitwy i potyczki w okresie kwiecień 1861 – wrzesień 1862 (głównie na froncie wschodnim) oraz polityczne, wojskowe i społeczne okoliczności ogłoszenia Emancypacji. Temat walk na froncie wschodnim oraz pogarszającą się sytuację konfederatów w tym opis bitew pod Gettysburgiem, Vicksburgiem i Chattanoogą kontynuowana jest w kolejnym rozdziale. Autor przybliża czytelnikowi także codzienne życie w obu armiach, ich postawę wobec wojny, a także pogarszającą się sytuację ludności Południa. Wynikała ona jak twierdzi autor nie tylko z klęsk wojsk konfederatów w starciu z wojskami Unii, ale także coraz trudniejszej sytuacji gospodarczej na Południu.

W końcowej części pracy Adam Smith skupił się nie tylko na ostatnich walkach, które doprowadziły do zakończenia krwawego konfliktu i kapitulacji Południa, ale także na sprawach politycznych, jak: ponowny wybór Abrahama Lincolna na kolejną kadencję prezydentury w Stanach Zjednoczonych, zakończenie walk, przyszłości stanów południowych po zakończonym konflikcie, a także o zaprzepaszczonej szansie, jaką była sprawa zniesienia niewolnictwa.

Książka Adama Smitha przybliża konflikt, który na dziesiątki lat zmienił Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Atutem są z pewnością liczne cytaty z listów i pamiętników polityków, żołnierzy oraz osób cywilnych obu stron konfliktu, jednak w publikacji nie zabrakło także mankamentów. Najważniejszym z nich jest przede wszystkim zbyt ogólnikowe przedstawienie samego konfliktu zbrojnego. Wiele ważnych wydarzeń, bitew czy spraw politycznych zostało pominiętych albo przedstawionych w sposób skrótowy. Mimo to publikację Adama Smitha warto polecić, chociażby ze względu na fakt, że na polskim rynku jest bardzo znikoma ilość pozycji poświęconych wojnie secesyjnej.

Tytuł: Wojna secesyjna;
Autor: Adam I.P.Smith;
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;
Rok i miejsce wydania: Kraków 2011;
Ilość stron: 378;
Cena: 36,71 zł.
Więcej tutaj

Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 24 listopada 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.