Recenzja książki Bartosza T. Wielińskiego „Źli Niemcy. Zbrodniarze, Geniusze, Fanatycy, Wizjonerzy”

9460b902e20cd26a6248c630f5d96ba1„Opisałem więc 16 innych osób o różnie obciążonych życiorysach. To książka o szaleńcach i ludziach wielkiej wiary. Zbrodniarzach i gorliwych wykonawcach rozkazów. Oportunistach i wizjonerach. Ludziach w większości z drugiego planu, którzy tworzyli światową historię”

Tak o swojej publikacji pisze autor, Bartosz Wieliński, który zebrał 16 życiorysów i na ich podstawie opisywał historię dwudziestowiecznych Niemiec pod kątem zarówno ludzi czynu, jak i tych, którzy swoją wiedzę, naukę i pozycję wykorzystywali do mordowania niewinnych osób. Już pierwsza z opisywanych osób i jej dzieło doprowadziły do najstraszliwszej zbrodni, jaką dokonywano w obozach koncentracyjnych. Mowa tutaj o Fritzu Haberze, który wynalazł Cyklon B wykorzystywany w obozach do masowej zagłady więźniów. Jak pisze Wieliński:

„Fritz Haber nie tak wyobrażał sobie zastosowanie tej substancji. Do dziś słychać głosy, że jest współwinny Holocaustu”

Wśród kolejnych opisywanych przez Wielińskiego osób znajdują się między innymi: Eva Justin – antropolożka, której badania przyczyniły się zagłady setek tysięcy europejskich Romów, Friedrich Paulus – dowódca 6. Armii Niemieckiej, która w styczniu 1943 roku poddała się pod Stalingradem. To wydarzenie było przełomowe w działaniach wojennych na Wschodzie, a jednocześnie stało się punktem zwrotnym II wojny światowej. Wieliński dość ciekawie opisał wykorzystanie przez Sowietów osoby Friedricha Paulusa, pisząc:

„W 1946 r. Sowieci znów wykorzystują feldmarszałka. Z obozu jenieckiego przewożą go do Niemiec, by wystąpił jako świadek oskarżenia na procesie norymberskim. Paulus sam zaproponował, że złoży zeznania. W ten sposób chce odkupić winy za Stalingrad”

Kolejnymi bardzo interesującymi postaciami opisanymi przez autora są: konstruktor broni V-2 Wernher von Braun, a także Otto Skorzeny. W pierwszym przypadku Wieliński zwraca uwagę, że von Braun najpierw tworzył zabójczą broń, która wykorzystywana była przez nazistów do atakowania Wielkiej Brytanii, zaś po wojnie ten sam człowiek został jedną z głównych osób w programie kosmicznym prowadzonym przez Stany Zjednoczone. Z kolei Skorzenny – komandos, człowiek znany przede wszystkim z brawurowej akcji uwolnienia Benito Mussoliniego współpracował po wojnie zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, Izraelem, jak również Republiką Federalną Niemiec za czasów Konrada Adenauera. O tym, że swoją wiedzę można sprzedać każdemu za cenę życia świadczy poniższy cytat:

„W imieniu Państwa Izrael gwarantuję, że wobec Ottona Skorzeny`ego nie będą prowadzone żadne postępowania karne ani stosowana przemoc – napisał na kartce papieru agent Mosadu. Wówczas były esesman, bohater III Rzeszy i człowiek, który do śmierci pozostał nazistą, zgodził się pomagać Żydom”

Wśród pozostałych opisanych postaci, jakie wybrał Bartosz Wieliński warto zwrócić uwagę także na takie osoby jak: cesarz Wilhelm II, Johann Reichhart, Herbert von Karajan, Wolfgang Vogel, Horst Herold, Werner Stiller, Gerd Heidemann, Margot Honecker, Josef Scheungraber, Heinz Reinefarth czy Amon Göth.

Książka Wielińskiego zawiera jednak tylko wybrane przez niego osoby z życia politycznego i wojskowego III Rzeszy Niemieckiej i powojennych Niemiec. Wyjątkiem jest oczywiście Wilhelm II. Ta publikacja z pewnością wśród wielu opisanych postaci pokazuje czytelnikowi jak dość szybko można zmienić poglądy, przywiązanie do ojczyzny, a także jak nikłe znaczenie mają niektóre z naszych cech, w tym najważniejsza: wierność, honor i godność.

Polecam każdemu publikację Bartosza Wielińskiego. To książka dzięki której każdy czytelnik pogłębi swoją wiedzę na temat osób, które miały znaczący wpływ na losy jednego z najpotężniejszych państw świata i decydowały o losach milionów ludzi. Z niej także dowiemy się jak alianci, ale także Sowieci i Państwo Izraelskie potrafiły przymykać oko na zbrodnie nazistów, jeśli oczywiście mieli oni im coś do zaoferowania. To też pokazuje nam jak historia może być skomplikowana oraz, że nie zawsze każdego musi dosięgnąć ręka sprawiedliwości.

Autor: Bartosz T. Wieliński;

Tytuł: „Źli Niemcy. Zbrodniarze, Geniusze, Fanatycy, Wizjonerzy”;

Wydawca: Wydawnictwo Agora S.A.;

Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014;

Liczba stron: 320;

Cena: 39,99 zł

Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki,

Bytom, 10 listopada 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.