Recenzja książki Geralda Blaina, Lisy McCubbin „Zamach na Kennedy`ego. Agenci tajnej służby przerywają milczenie”

423Piątek, 22 listopada 1963 roku był dniem, który wstrząsnął nie tylko Ameryką, ale całym światem. W Dallas doszło do zamachu, w którym zginął prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy. Po kilkudziesięciu latach osoby, które były najbliżej niego, a więc jego ochroniarze z Tajnej Służby przerwali milczenie i zdecydowali się opowiedzieć wszystko o tamtym dniu, historii stosunków z prezydentem i teoriach spiskowych, które do dziś krążą w związku z zamachem na Kennedy`ego.

Gerald Blain był ochroniarzem trzech amerykańskich prezydentów, jednak w rok po zamachu na Kennedy`ego złożył rezygnację i poświęcił się karierze jako specjalista od bezpieczeństwa. To on podjął się napisania razem z dziennikarką Lisą McCubbin tej książki, której celem jest nie tylko raz na zawsze rozwianie wszystkich teorii spiskowych, które powstały już kilka dni po zamachu, ale przede wszystkim chęć ukazania od wewnątrz, jak wyglądało życie pracowników Tajnej Służby, których zadaniem była ochrona prezydenta nawet za cenę własnego życia.

W książce autorzy ukazują nam także nieznaną historię rodziny Kennedych, w tym między innymi: problemy zdrowotne prezydenta spowodowane urazem kręgosłupa z czasów II wojny światowej czy fakt, że cierpiał na chorobę Addisona – schorzenie układu dokrewnego, zespół objawów spowodowanych przewlekłym niedoborem hormonów produkowanych przez korę nadnerczy. Poznajemy także częściowo prywatne życie ochroniarzy prezydenta i ich rodziny. Fakt, że wielu z nich tygodniami nie widziało swoich rodzin, często przemęczeni, bez wsparcia musieli radzić sobie z tłumem gapiów, organizować bezpieczeństwo podróżującemu prezydentowi oraz zapewnić ochronę jego żonie i dzieciom.

Książka „Zamach na Kennedy`ego. Agenci tajnej służby przerywają milczenie” wbrew tytułowi nie jest w całości poświęcona tylko zamachowi z 22 listopada. To pokrótce historia prezydentury Kennedy`ego, opis jego osobowości, stosunków z ochroniarzami, ale także rodziny JFK, kiedy razem ze swoją żoną Jackie opłakiwał śmierć dziecka. Zamachowi poświęcone są ostatnie rozdziały książki. Autorzy próbują dowieść, że za zamachem stał Lee Harvey Oswald, który ze składnicy książek oddał trzy strzały. Blain i McCubbin starają się też obalić mity dotyczące śmierci Kennedy`ego, a przede wszystkim teorie spiskowe, jakoby to za zamachem mieli stać: Kubańczycy, Rosjanie, mafia, CIA czy wrogowie prezydenta ukryci w jego administracji. Autorzy przytaczają także opublikowany 24 września 1964 roku raport komisji Warrena, która nie tylko potwierdzała, że zabójstwa dokonał Lee Harvey Oswald, ale także fakt, że agenci Tajnej Służby zrobili wszystko co było w ich mocy, aby nie dopuścić do zamachu, pisząc:

„Ostatecznie komisja stwierdziła, że przy takich ograniczeniach agenci najbardziej bezpośrednio odpowiedzialni za bezpieczeństwo prezydenta zareagowali błyskawicznie w momencie, gdy z budynku Teksańskiej Składnicy Podręczników Szkolnych oddawano strzały”

Szczególnie ważną kwestią poruszoną przez autorów książki jest sprawa wywiadu, jaki udzielił człowiek bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo JFK – Clint Hill. Jego wywiad udzielony kilka lat po wydarzeniach w Dallas miał przełomowe znaczenie w Stanach Zjednoczonych. Po raz pierwszy od tamtego wydarzenia osoba tak blisko zamordowanego prezydenta zdecydowała się opowiedzieć wszystko, minuta po minucie, co wydarzyło się 22 listopada 1963 roku w Teksasie. Niewątpliwie ten wywiad rozwiązał wiele niewyjaśnionych zagadek i rozwiał wiele teorii spiskowych dotyczących zamachu, który wstrząsnął Ameryką i całym światem.

Autor: Gerald Blain, Lisa McCubbin;
Tytuł: „Zamach na Kennedy`ego. Agenci tajnej służby przerywają milczenie”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2013;
Liczba stron: 380;
Cena: 39,90 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 27 października 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.