Recenzja książki Sylwii Frołow „Dzierżyński. Miłość i rewolucja”

Frolow_Dzierzynski_500pcx„Śmiało można powiedzieć, że Dzierżyński osobowością idealnie wpisywał się w definicję banalności zła Hannah Arendt. Jako urzędnik podpisywał wyroki, bo miał do czynienia z liczbą na papierze i przesłaniem ideologicznym w sercu. W chwili bezpośredniego kontaktu z przesłuchiwanym budziło się w nim człowieczeństwo”

Kim był Feliks Dzierżyński? Czy faktycznie przypięta do niego łatka kata, mordercy, bezdusznego wykonawcy poleceń Lenina jest prawdziwa? A może w głębie duszy był to romantyk, człowiek, który potrafił kochać, troszczyć się o najbliższych? Na te pytania stara się odpowiedzieć w biografii Feliksa Dzierżyńskiego dziennikarka Sylwia Frołow. Czy jej się udało? Powinien ocenić to każdy czytelnik, dla mnie jednak postać Dzierżyńskiego została przez autorkę ubarwiona, a wiele opisów z jego życia i działalności nijak ma się do faktów, kim naprawdę był i co robił twórca pierwszych organów bezpieczeństwa, które siały terror w Rosji.

Sylwia Frołow stara się w swojej publikacji ukazać ludzką twarz Feliksa Dzierżyńskiego! Ale czy jest to możliwe, mając na uwadze fakty i wiedzę, jaką posiada się o tym jednym z największych zbrodniarzy XX wieku. W publikacji poświęconej twórcy Czeka autorka ukazuje nam historię człowieka, który urodzony w Polsce, stał się jedną z najważniejszych osobistości w komunistycznej Rosji. Poznamy jego historię od czasów dzieciństwa, poprzez przygotowania do seminarium duchownego i wreszcie po karierę rewolucjonisty, która była początkiem jego wielkiej kariery u boku Lenina. Autorka skupiła się także na kwestiach uczuciowych bohatera biografii opisując w głównej mierze historię związku z Sabiną Feinstein oraz przyszłą żoną Zofią. Najważniejsze kwestie poruszone przez Sylwię Frołow to jednak okrycie wnętrza Feliksa Dzierżyńskiego. Autorka stara się nam go ukazać jako człowieka, który był tylko wykonawcą rozkazów i woli Lenina, zaś w głębi duszy miał być człowiekiem, który stosując krwawy terror robił to w imię wartości i zasad, jaki kierowali się bolszewicy.

Dziennikarka jest, można rzecz, zafascynowana opisywanym bohaterem. W wielu kwestiach autorka stara się nie wiadomo po co, usprawiedliwiać postępowanie Dzierżyńskiego. Nie trzeba być bowiem historykiem, aby wiedzieć kim naprawdę był i czego dokonał Feliks Dzierżyński. To nazwisko przede wszystkim w naszym kraju nie jest dobrze kojarzone, a w publikacji mamy wręcz do czynienia z próbą ukazania innego człowieka, który był tylko niczym nieświadomym wykonawcą woli swego guru. Nie wiem także czemu ma służyć porównanie zbrodnia za czasów Dzierżyńskiego ze zbrodniami Wielkiej Czystki i morderczych rządów Stalina i jego prawej ręki Berii? Każda zbrodnia bowiem jest niczym nieusprawiedliwiona, a samo jej poruszenie przez autorkę jest tylko potwierdzeniem faktu, że Feliks Dzierżyński niczym się nie różnił od innych sowieckich oprawców.

Sylwia Frołow w wywiadzie dla portalu Onet.pl powiedziała:

„Spodziewałam się, że moja książka wywoła ostre kontrowersje. Od samego początku miałam do czynienia z takimi reakcjami. Nawet moja najbliższa rodzina ze strony ojca była oburzona, że w ogóle podjęłam się tego tematu. Ludzie pytali mnie: „Jak możesz?! To przecież morderca!”

To dobrze, że autorka ma świadomość, że jej praca wzbudza kontrowersję! Dla mnie jako historyka jej publikacja wzbudza z jednej strony ogromne zainteresowanie, bowiem autorka przedstawiła historię Dzierżyńskiego z zupełnie innej strony, zaś z drugiej nie mogę się zgodzić z wieloma teza, porównaniami i ubarwieniem jego postaci, tym bardziej, że znane są jego zbrodnie i podejście do sprawy tworzącej się niepodległej Polski po 1918 roku. To przecież Dzierżyński należał do tego grona ludzi, którzy za wszelką cenę chcieli nie dopuścić do odrodzenie się Rzeczpospolitej, a jeśli już miało do tego dojść, to pod kuratelą Moskwy.

Mimo wielu uwag do pracy Sylwii Frołow polecam każdemu lekturę tej książki. Warto ją przeczytać, bowiem ukazuje ona w zupełnie innym świetle człowieka, który był odpowiedzialny za wielkie zbrodnie i stworzył aparat, który przez dziesiątki lat terroryzował bezbronnych i niewinnych ludzi.

Autor: Sylwia Frołow;
Tytuł: „Dzierżyński. Miłość i rewolucja”
Wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2014;
Liczba stron: 352;
Cena: 38,16 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 20 października 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.