Recenzja książki Elizabeth M. Hallam i Judith Everard „Francja w czasach Kapetyngów 987-1328”

352x500„Praca ta…będzie dla czytelników przewodnikiem i źródłem informacji o tym ważnym i fascynującym okresie historii Francji”

Nic dodać, nić ująć! Tak można powiedzieć o powyższym cytacie. Publikacja Elizabeth M. Hallam i Judith Everard to rewelacyjna monografia poświęcona średniowiecznym dziejom monarchii francuskiej, a dzięki opisowi stosunków zagranicznych, jakie łączyły Francję z sąsiadami, jest także panoramą dziejów Europy Zachodniej. Autorki książki starannie, całościowo i przede wszystkim czytelnie ukazały dzieje jednej z najpotężniejszych dynastii, jaka panowała w historii Francji i Europy – Kapetyngów. W książce zapoznamy się nie tylko z historią polityczną początków monarchii francuskiej, ale także jej społeczeństwem, regionalizmem, polityką zagraniczną, sytuacją wewnętrzną, stosunkiem z kościołem oraz pierwszymi oznakami kryzysu.

Autorki pracy zadały sobie trud przedstawiając szczegółowo każdy aspekt życia politycznego, społecznego i religijnego we Francji za czasów rządów Kapetyngów. Poznamy historię i politykę największych wodzów i królów francuskich począwszy od takich nazwisk jak: Hugo Kapet, Filip I, Filip II August, Ludwik IX Święty a kończąc na Filipie IV Pięknym, chyba jednym z najbardziej znanych władców Francji w dziejach tego kraju. To on nie tylko doprowadził do ostrego konfliktu z papieżem Bonifacym VIII, ale znany jest przede wszystkim z likwidacji jednego z największych w Europie zakonów – Templariuszy i spaleniu na stosie ich Wielkiego Mistrza – Jakuba de Molaya. Jak piszą Elizabeth M. Hallam, Judith Everard:

„Potęgę władzy królewskiej ukazała w pełni likwidacja zakonu templariuszy, wymuszona przez Francję na papieżu”

„Wydaje się, że prawdziwe przyczyny kasaty zakonu templariuszy to, po pierwsze, potrzeba zdobycia pieniędzy przez Filipa IV i jego doradców, po drugie zaś – naiwna lecz silna wiara króla w zarzuty stawiane zakonowi, prawdopodobnie podsycana przez jego doradców”

Kwestia upadku templariuszy, a co za tym idzie także i Filipa IV jest tylko jednym z przykładów, jak autorki podeszły do konkretnej, opisywanej przez siebie kwestii. Czytelnik uzyskuje pełną i wyczerpującą informację, garść faktów oraz nie gubi się w gąszczu wiadomości, co gwarantuje przejrzystość całej publikacji. Autorki bowiem starały się w swojej publikacji zawrzeć wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce we Francji począwszy od 928 roku, a kończąc na 1328 roku. Pewne wydarzenia i tematy zostały, ze względy na ich znaczenie dla dziejów Francji, potraktowane ze szczególną uwagą. Takim przykładem jest tutaj dokładne i bardzo szczegółowe zajęcie się rządami Ludwika IX, gdzie autorki starały się ukazać nie tylko jego politykę wewnętrzną, zagraniczną, ale dokładnie prześwietliły stosunki z kościołem katolickim, jego podejścia do sprawy krucjat czy też konsolidacji władzy królewskiej.

Praca Elizabeth M. Hallam i Judith Everard to pełna synteza poświęcona dziejom Francji w jej wczesnych latach, począwszy od 987 roku, a więc wstąpieniu na tron Hugona Kapeta po śmierć Karola IV Pięknego w 1328 roku, co oznaczało, że miejsce bezpośrednich Kapetyngów na tronie Francji zajęła młodsza gałąź rodu – Walezjusze. Opisany przez autorki okres prawie trzystu pięćdziesięciu lat to historia tworzenia się i konsolidacji państwa, które stało się jednym z największych mocarstw europejskich, budząc z jednej strony strach, zaś z drugiej podziw na całym świecie.

Publikacja poświęcona Francji w czasach Kapetyngów to nie tylko świetna lektura dla historyków, ale także dla miłośników Francji, którzy chcą poznać jej dzieje i najważniejsze wydarzenia, jakie rozgrywały się w średniowiecznej Europie z jej udziałem. Polecam ją każdemu. Jest to doskonałe kompendium wiedzy o dziejach Francji.

Autor: Elizabeth M. Hallam, Judith Everard;
Tytuł: „Francja w czasach Kapetyngów 987-1328”;
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2006;
Liczba stron: 464;
Cena: 23,90 zł
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 13 października 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.