Recenzja książki Miry Jakowienko „Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej”

Jakowienko_Zonaenkawudzisty_popr_3_„Z Kujbyszewa zawieźli mnie poważnego przestępcę, do Moskwy. Na dworcu trzy osoby prowadziły mnie z woronka do wagonu – z przodu szedł oficer Ministerstwa Bezpieczeństwa Państwowego, który prowadził moją sprawę, z prawej i lewej strony szli uzbrojeni żołnierze. Trzech zdrowych mężczyzn zajmowało się konwojowaniem jednej niewinnej kobiety, gdy w tym samym czasie trwała wojna i wróg szedł na Kaukaz”

„Nigdy nie wiesz co cię czeka jutro” – te słowa oddają wszystko co mogłaby powiedzieć o swym losie bohaterka publikacji Miry Jakowienko – Agness Mironowa. Żona wpływowego enkawudzisty, która żyła w luksusie, bez żadnych zmartwień, otaczająca się kochankami i pochlebcami nie spodziewała się, że jej życie zmienia się z dnia na dzień. Bohaterka książki z jednej strony zakosztowała rajskiego życia, zaś z drugiej przeżyła piekło Gułagu. Taki los zgotowało życie Agness Mironowej, której burzliwe, ale pełne zwrotów akcji żywot przedstawiła autorka publikacji.

Opowieść Agness Mironowej rozpoczyna się od lat dziecięcych. W cieniu swojej siostry dojrzewała w burzliwym okresie końca państwa carów i wojny domowej między Bolszewikami a Białymi. Wówczas przeżywała swoje pierwsze miłosne chwile i pierwszych adoratorów. Chcąc wieść dostatniej życie decyduje się na małżeństwo z Iwanem Zarnickim, który jednak nie spełnia jej oczekiwań. Zupełnie innym mężczyzną okazuje się wysoko postawiony czekista – Siergiej Mironow. Kilka lat romansu powoduje, że bohaterka książki zostawia męża i decyduje się wyjechać ze swoim nowym wybrankiem. I wówczas rozpoczyna się bajeczne życie Agnes.

Jej nowe życie to spełnienie marzeń. Kochanek zajmujący wysokie państwowe stanowisko, możliwość lepszego bytu było czymś o czym marzyła bohaterka publikacji Miry Jakowienko. Nie przeszkadza jej, a co najważniejsze nie interesuje się pracą swojego kochanka, który ma na rękach krew. Rajskie życie nie trwało jednak w nieskończoność. Typowe dla Rosji Radzieckiej były sytuacje, w których niespodziewanie NKWD mogło aresztować każdego człowieka. Tak się właśnie stało z Siergiejem Mironowem. I wówczas życie naszej bohaterki legło w gruzach. Strach, niepewność, obawa przed aresztowaniem oraz niepokój o los ukochanego towarzyszył każdego dnia bohaterce publikacji. Świadczą o tym poniższe słowa:

„Pożegnałam się i wyszłam za odprowadzającym. Teraz korytarz wydał mi się ciemny i straszny, nie zauważyłem na jego końcu windy. Nagle ogarnął mnie strach…”

Życie Agness Mironowej odmieniło się z dnia na dzień. W końcu trafia do łagru, a mimo to jej życie nie legło w gruzach. Stara się tam żyć normalnie, nie poddając się, walcząc do końca o zachowanie godności. Udaje się jej to, ale mimo odzyskania wolności jej życie nie jest już takie same jak przed zesłaniem do łagru. Agness stara się powrócić do normalności, ale w kraju, jakim jest Związek Radziecki, nie do końca jest to możliwe. Do końca walczyła także o dobre imię i rehabilitację swego ukochanego – bezskutecznie. Jej los to nie tylko koleje życia jednostki, ale całego społeczeństwa, zastraszonego, zniewolonego i pozbawionego wolności.

Książka Miry Jakowienko to wspaniała historia ludzi, którzy nie poddali się Wielkiemu Terrorowi. Mimo przeciwności losu, bohaterka publikacji do końca wierzyła, że jej życie ma sens. Publikacja pokazuje nam również, że stalinowski terror i czystki dotknęły każdego, nawet polityczne elity. Pracę polecam każdemu historykowi, ale także tym wszystkim, którzy interesują się międzywojennym okresem w Rosji Radzieckiej, czasów stalinowskich czystek, Wielkiego Terroru i całkowitej kontroli ludzkiego życia.

„Nie są to pamiętniki w ścisłym znaczeniu tego słowa, nie jest to zapis literacki ani powieść. Jest tu wszystkiego po trochu”

Tak pisze w posłowiu Irina Szerbakowa, która przybliża nam sylwetkę Miry Jakowienko, z wykształcenia fizyka, która zbierała historie więźniów stalinowskich łagrów. To dzięki jej ogromowi pracy poznajemy kolejne losy ludzi, którzy zdecydowali się opowiedzieć światu o stalinowskich Gułagach i codziennej rzeczywistości, zakłamanej i pozbawionej sensu.

Autor: Mira Jakowienko;
Tytuł: „Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej”;
Wydawca: Wydawnictwo Znak Horyzont;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2014;
Liczba stron: 444;
Cena: 27,92 zł;
Więcej: tutaj

Szczególnie Polecam!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 1 września 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.