Recenzja książki Michaela Neiberga „Taniec furii. Wybuch pierwszej wojny światowej oczami Europejczyków”

TANIECFURIIokladkaDOBRA.cdr„28 czerwca 1914 roku to jedna z najważniejszych dat w historii Europy. W zadziwiająco krótkim okresie kilku tygodni wydarzenia tamtego dnia wywarły bezpośredni wpływ na wybuch wojny, która wciągnęła w swój wir miliony ludzi ze wszystkich wielkich mocarstw i wielu mniejszych państw”

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej. Dokładnie sto lat temu największe mocarstwa europejskie stanęły naprzeciwko siebie, rozpoczynają jeden z najkrwawszych w dziejach ludzkości konflikt zbrojny. Jak do niego doszło? Jak zwykli ludzi reagowali na wydarzenia lata 1914 roku? Czy rozumieli co się wówczas działo w Europie, a zwłaszcza w konflikcie między małą Serbią a wielkim molochem – Austro-Węgrami? Na te wszystkie pytanie odpowiada w rewelacyjnej publikacji Michael Neiberg.

Autor od początku przybliża czytelnikowi krok po kroku jak doszło do zamachu na Franciszka Ferdynanda w Sarajewie 28 czerwca 1914 oraz jakie wywołało to konsekwencję. Neiberg ukazuje nam od samego początku jak Austro-Węgry dążyły do konfliktu z Serbią, uważając, że jej głównym powodem było tylko i wyłącznie zamordowanie arcyksięcia Franciszka. Historyk ukazuje nam jednak drugą stronę wydarzeń. Obojętność z jaką przyjęto śmierć członka rodziny królewskiej oraz chęć rewanżyzmu na swym sąsiedzie były i są godne potępienia.

Ciekawie przedstawia także Neiberg w swojej pracy nastroje społeczne panujące w Europie. Jak zwykli mieszkańcy postrzegali zbliżający się konflikt, czy popierali go, jak odnosili się do decyzji swoich rządów? Niewątpliwie obraz pierwszych tygodni wojny i entuzjazm wśród walczących stron był nie do podważenia. Z biegiem jednak dni, miesięcy poparcie dla wojny malało wraz ze stratami ludzkimi i brakiem sukcesów militarnych. Autor posługując się wspomnieniami, relacjami świadków próbuje ukazać nam oczami bohaterów tamtych dni to wszystko, co działo się poza linią frontu. Emocje społeczeństw walczących stron, codzienne trudności, ale przede wszystkim ukazanie wojny oczami zwykłych ludzi to największe atuty pracy Michaela Neiberga. Potwierdza to poniższy cytat:

„Burza, jaka rozpętała się po owym pierwszym grzmocie, okazała się tak niszczycielska, że trudno się dziwić, iż jeszcze kilka miesięcy, a nawet kilka lat później ludzie doskonale pamiętali, gdzie i z kim byli w momencie, gdy dowiedzieli się, że w prowincjonalnym Sarajewie jakiś zapewne niepoczytalny serbski nacjonalista zamordował następcę tronu Austro-Węgierskiego oraz jego małżonkę”

Amerykański historyk w swojej publikacji trzyma czytelnika z dala od okopów, walczących żołnierzy, dowódców i politycznych gabinetów. Dzięki temu książka ma zupełnie inny wymiar. To publikacja o wojnie, ale oczami cywilów, którzy niejednokrotnie bardziej cierpieli niż żołnierze w okopach. To sprawia, że praca Neiberga jest obowiązkową lekturą dla każdego historyka i pasjonatów I wojny światowej, ale także dla każdego, kto interesuje się tamtymi wydarzeniami, które rozegrały się dokładnie sto lat temu.

Autor: Michael S. Neiberg;
Tytuł: Taniec furii. Wybuch pierwszej wojny światowej oczami Europejczyków;
Rok wydania: 2013;
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;
Liczba stron: 352;
Cena: 45,98 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 1 września 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.