Recenzja książki Leszka Adamczewskiego „Poligon. Sensacje z Kraju Warty”

524Kim był Arthur Greiser? Dlaczego mimo że obiecywał trwać na posterunku i walczyć do ostatniego żołnierza – stchórzył? Jaką rolę odegrał Poznań w polityce III Rzeszy Niemieckiej? Jakie skarby wywożono, ale też i ukrywano w Wielkopolsce? Na te i wiele innych pytań próbuje odpowiedzieć w swojej kolejnej, fantastycznej publikacji Leszek Adamczewski.

Czy można rzecz, że Wielkopolska z Poznaniem, czyli tzw. Kraj Warty był poligonem dla Niemców. Nie w znaczeniu wojskowym, ale gospodarczym, społecznościowym i kulturalnym już tak. Czy faktycznie Niemcy uważali, że Poznań wrócił do macierzy, a więc Niemiec? Jaką rolę odegrał Poznań w polityce niemieckiej i dlaczego tak ważne dla nazistów było to miasto? Adamczewski po raz kolejny, dzięki świetnemu językowi książki wciąga czytelnika już od pierwszych stron pracy.

Najciekawsze znowu są opisy poszukiwania skarbów na ziemi poznańskiej i Wielkopolsce, opisy walk o Poznań, polityka narodowościowa Niemców na tym terenie i oczywiście teorie spiskowe. Adamczewski porusza sensacyjne wątki, przeplatane wspomnieniami świadków, którzy dopiero po latach opowiedzieli to, co działo się w trakcie wojny i tuż przed jej końcem. Niektóre z opowiadań naprawdę mrożą krew w żyłach, ale taka była wojna, która przez sześć lat spustoszyła nie tylko Wielkopolskę, ale cały nasz kraj.

Z najnowszej pozycji książkowej poznańskiego dziennikarza i historyka dowiemy się między innymi o: zastrzykach na wyniszczenie organizmu, skarbach Radziwiłłów, tajemniczej katastrofy Halifaksa czy poszukiwaniach waz z Głuchowa. Adamczewski krok po kroku skrupulatnie opowiada najciekawsze historie, jakie wydarzyły się podczas II wojny światowej w Wielkopolsce.

Po przeczytaniu pracy Leszka Adamczewskiego nie tylko poznamy nieznane dotąd historie, ale podobnie, jak w przypadku innych jego publikacji, czytelnik będzie miał jednak dozę niedosytu. Wiele wątków kończy się pytaniem lub też brak jest jednoznacznej odpowiedzi dotyczącej opisywanej kwestii. Autor jednak potrafi wciągnąć czytelnika w wir wydarzeń, jakie opisuje. Jego spostrzeżenie i oceny są niejednokrotnie bardzo trafne i szczególnie zapadające w pamięć, jak między innymi:

„Dopóki wszystkie zrabowane podczas drugiej wojny światowej w różnych okolicznościach i pod różnymi pretekstami dzieła sztuki nie wrócą do swych prawowitych właścicieli, nie można głosić, że ta wojna została ostatecznie zakończona. Jej ostatni jeńcy czekają na powrót do domu. Wielu zapewne czekać będzie wiecznie…”

„Poligon. Sensacje z Kraju Warty” to ciekawa i warta przeczytania publikacji, w której autor – Leszek Adamczewski, dzięki świetnej narracji wciąga czytelnika z każdym kolejnym rozdziałem w wir wydarzeń, jakie rozgrywały się w latach 1939-1945 w Poznaniu i Wielkopolsce.

Autor: Leszek Adamczewski;
Tytuł: „Poligon. Sensacje z Kraju Warty”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Zakrzewo, 2014 rok;
Liczba stron: 354;
Cena: 34,90 zł;
Więcej tutaj

Wyjątkowo Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 25 sierpnia 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.