Recenzja książki Christophera Allmanda „Wojna stuletnia. Konflikt i społeczeństwo”

WOJNAstuletnia.cdr„Ogólnie rzecz biorąc, w średniowieczu akceptowano wojnę z całym jej fatalizmem. Wojna była częścią boskiego planu i obok głodu, powodzi oraz zarazy stanowiła jeden z przejawów kary Bożej za popełnione grzechy. Naród, który przez wiele lat doświadczał klęsk i niepowodzeń (tak jak Francja w połowie XIV wieku), z poczuciem winy bił się w piersi, znosząc wszystkie nieszczęścia, jakie niósł z sobą tego rodzaju konflikt”

Czy tak jednak faktycznie było w przypadku konfliktu francusko-angielskiego nazwanego „wojną stuletnią”, który pochłonął tysiące ofiar. Konflikt ten obrósł zarówno w mity, jak i legendy. Do dziś jest jednym z najbardziej znanych wydarzeń historycznych w dziejach Europy. Publikacja „Wojna stuletnia. Konflikt i społeczeństwo” Christophera Allmanda to pierwsza w Polsce monografia poświęcona temu konfliktowi wydana w języku polskim. Od razu należy stwierdzić, że po książkę brytyjskiego historyka warto sięgnąć. Rzetelnie, krok po kroku autor opisał najważniejsze wydarzenia wojny stuletniej, nie tylko sam opis konfliktu, ale także jego strony, kwestie fortyfikacji, organizacji wojsk, dyplomacji czy dowódców poszczególnych armii.

Allmand swoją pracę podzielił na kilka części, jednak dwie z nich są kluczowe dla wartości publikacji. A są nimi dwa rozdziały: „Przyczyny i przebieg wojny stuletniej” oraz „Sposób prowadzenia wojny”. To w nich autor zawarł najważniejsze kwestie dotyczące tematu pracy, dzięki czemu publikacja jest swoistym kompendium informacji na temat wojny stuletniej, jej etapów, sił biorących w walce oraz spraw organizacyjnych i wojskowych.

Monografia poświęcona wojnie stuletniej to nie tylko obraz jednego z największych konfliktów w dziejach ludzkości, ale także studium ukazujące, jak społeczeństwa późnośredniowiecznej Anglii i Francji reagowały na długotrwały konflikt między nimi, który zmienił oba walczące kraje. Dość ciekawie Allmand opisuje przyczyny wybuchy wojny, ukazując czytelnikowi powody, dla których zarówno Francja, jak i Anglia dążyły do niej, broniąc swoich interesów:

„Z jednej strony bowiem korona francuska zapanować musiała nad swymi rodzimymi nadmorskimi prowincjami (Akwitanią, Normandią, Bretanią i Flandrią), aby móc wykorzystać ich porty zarówno do celów wojskowych, jak i ekonomicznych. Z drugiej strony w interesie Anglii było uniemożliwienie francuskiemu królowi korzystanie z portów i pozbawienie go dostępu do innych dziedzin nadmorskiej działalności…”

„W obu przypadkach utrata obrotów handlowych oznaczałaby poważne straty finansowe dla całego kraju, nie zapominając o samej koronie, która od czasów panowania Edwarda I pobierała podatki od niektórych towarów…”

„…Możliwość czerpania tego rodzaju korzyści trzeba było bronić, w razie potrzeby nawet za cenę wojny”

Christopher Allmand nie skupia się jednak tylko na działaniach wojennych. Dużo miejsca autor poświęca opisowi organizacji sił lądowych i floty, systemu werbunku i poboru podatków, ale również pochyla się na skutkami ekonomicznymi i społecznymi zarówno dla Anglików, jak i Francuzów, wśród których można wymienić między innymi: umacnianie się poczucia świadomości narodowej w czasie trwania konfliktu. Te cechy książki niewątpliwie powoduję, że jest to jedna z najlepszych prac, jakie poświęcono tematowi wojny stuletniej. Publikacji mimo że skierowana jest głównie do studentów historii, warto po nią sięgnąć przede wszystkim ze względu na walory faktograficzne, jak również fakt, że praca ta zawiera w sobie wiele istotnych kwestii, które wydawałoby się nie mogłyby zostać w inny sposób zinterpretowane i opisane.

Christopher Allmand to emerytowany profesor historii średniowiecza na Uniwersytecie w Liverpoolu. Jego główne zainteresowania to średniowieczna historia Francji i Anglii. Jest autorem publikacji poświęconych wojnie stuletniej czy biografii króla Henryka V.

Autor: Christopher Allmand ;
Tytuł: „Wojna stuletnia. Konflikt i społeczeństwo”;
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego;
Miejsce i rok wydania: Kraków 2012;
Liczba stron: 294;
Cena: 42,20 zł
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam

Tomasz Sanecki;
Bytom; 4 sierpnia 2014 r.

2 Komentarze

  1. Dzień dobry,
    szukam filmu o wojnie stuletniej, chodzi mi o jakiś dokument czy film historyczny, ale nie fabularny. Nie siedzę w historii i mam kłopot ze znalezieniem czegoś sensownego.
    Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam!