Kronika Powstania Warszawskiego wznowiona!

kronika 500W związku z 70-tą rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego Wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło publikację „Kroniki Powstania Warszawskiego” doktora Andrzeja Krzysztofa Kunerta. Publikacja ta po raz pierwszy ujrzała światło dzienne 10 lat temu, a jej ponowne wydanie świadczy o tym, że Polakom zależy na tym, aby pamięć o Powstaniu Warszawskim oraz jego uczestnikach była wciąż żywa.

Pierwsze wydanie stanowiło swoisty zbiór notatek prasowych, fragmentów dzienników czy też listów dotyczących Powstania Warszawskiego okraszonych archiwalnymi zdjęciami (niektóre z nich wcześniej niepublikowane). Wartościowym elementem treści były także przytaczane doniesienia na temat Powstania widziane oczami zagranicznych państw, w tym między innymi Anglii czy też Niemiec.

Nowa „Kronika…” inaczej niż poprzednie przypominające bardziej album aniżeli dziennik wydanie to zredagowana od nowa i zawierająca nieco okrojoną ikonografię publikacja, która zachwyca dbałością o przejrzystość treści, umiejętnym doborem tekstów oraz mniejszym formatem. Książka zyskała nową jakość, a i wstęp uległ aktualizacji, gdyż autor napisał go w czerwcu 2014 roku.

Kronika stworzona przez doktora Kunerta jest publikacją ważną nie tylko przez wzgląd na zbliżające się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale przede wszystkim na fakt tego, że ostatni z powstańców powoli odchodzą i coraz mniej mamy okazji aby obcować z autentycznymi światkami tamtego wydarzenia.

Kronika Powstania Warszawskiego to dokumentalny zapis walk i wydarzeń powstańczych – 66 dni powstania, dzień po dniu. Autor zestawia w niej twarde fakty z fragmentami dzienników i trafnych komentarzy prasowych. Publikacja ta to bezcenny dowód polskiego potężnego zrywu niepodległościowego i świadectwo bezprzykładnego bohaterstwa i ofiarności tysięcy warszawiaków.

Andrzej Krzysztof Kunert – dr hab. prof. nadzwyczajny Akademii Obrony Narodowej (ur. 1952) – historyk, redaktor i zastępca kierownika redakcji historycznej Instytutu Wydawniczego PAX (1984-1990), pierwszy cywilny redaktor naczelny Wydawnictwa Bellona, dawnego wydawnictwa MON (1990-1991), prezes zarządu fundacji Archiwum Polski Podziemnej 1939-1956 (1992-2004), jednocześnie redaktor naczelny „Wielkiej ilustrowanej encyklopedii Powstania Warszawskiego” (1995-1999), doradca dyrektora Biblioteki Narodowej (1999-2010). Autor, współautor, redaktor naukowy i edytor przeszło 160 publikacji książkowych, od 2010 roku sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Kustosz Pamięci Narodowej, odznaczony w 2009 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski, w szczególności dziejów Polskiego Państwa Podziemnego.

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 28 lipca 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.