Recenzja książki Leszka Adamczewskiego „Na dno szybu. Od Oberschlesien do Górnego Śląska”

488Co kryje tajemnica Szybu Południowego kopalni Miechowice w Bytomiu? Czy w Polsce znajduje się Bursztynowa Komnata? Dlaczego Niemcom nie udało się zbudować bomby atomowej? Jaką rolę odegrał Śląsk w planach Stalina? Na te i inne ciekawe i tajemnicze pytania stara się odpowiedzieć autor publikacji Leszek Adamczewski. Poznański dziennikarz dzięki rewelacyjnemu kunsztowi pisarskiemu wciąga czytelnika w wir wydarzeń, jakie miały miejsce podczas II wojny światowej i tuż po niej na śląskiej ziemi. W książce nie brakuje historycznych opisów i ciekawostek dotyczących Śląska, a zwłaszcza Bytomia, który autor wielokrotnie w pracy ukazał czytelnikowi na fotografiach starych i nowych. Przykładem mogą być przytoczone poniżej cytaty:

„Tuż obok rosło w siłę niemieckie trójmiasto, wymienione wyżej Gleiwitz, Beuthen i Hindenburg. W ciągu dwudziestu lat miały one stać się przemysłową, naukową i kulturalną metropolią. Zapraszano tam najwybitniejszych niemieckich architektów i urbanistów, którzy mieli zmienić oblicze tej ziemi. W dużej mierze im się to udało, a resztki międzywojennej świetności Gliwic, Bytomia i Zabrza znajdziemy jeszcze dziś, spacerując ulicami tych miast”

„Przywiezione windą szybą pod koniec 1944 roku skrzynie zwieziono gdzieś do podszybi i tam pozostawiono lub wręcz ukryto. Gdy do Beuthen (Bytomia) zbliżała się Armia Czerwona, urządzenia szybu zostały wysadzone w powietrze…”

„…Szyb południowy KWK Miechowice przykryto żelbetową płytą; przykryto jednak nie na tyle szczelnie, by poszukiwacze skarbów nie znaleźli pod nią wejścia przez zagruzowany korytarzyk do komory nadszybowej i dalej do wnętrza szybu”

Ale nie tylko o Bytomiu i miastach Górnego Śląska pisze Adamczewski. W jego książce pojawią się ciekawe historii dotyczące zakładów przemysłowych, podporządkowanych niemieckiej machinie wojennej w Zdzieszowicach, Kędzierzynie – Koźlu, Blachowni Śląskiej czy Monowicach, a także tajemnicach, jakie skrywają zakamarki Nysy, Podlesia, Strzelec Opolskich i Góry Świętej Anny.

Jakie jeszcze tajemnice kryją śląskie miasta. Co do ukrycia mieli Niemcy wycofujący się zimą 1945 roku ze Śląska? Dlaczego czekano do ostatniej chwili na ewakuację ludności cywilnej? Co próbowali ukryć Rosjanie i Polacy zajmujący ziemie wchodzie III Rzeszy Niemieckiej? Na wiele tych pytań nigdy nie poznamy odpowiedzi, jednak Leszek Adamczewski przytaczając anegdoty, wspomnienia świadków, dokumenty archiwalne próbuje przybliżyć czytelnikowi prawdę.

Publikacja poznańskiego dziennikarza opatrzona zdjęciami, szkicami i archiwalnymi kopiami dokumentów jest niewątpliwie godną polecenia lekturą. Dla poszukiwaczy skarbów i niewyjaśnionych tajemnic, a także historyków książka Adamczewskiego to prawdziwa perełka.

Leszek Adamczewski – poznański pisarz, dziennikarz, urodzony w 1948 roku w Szczecinie. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, w latach 1972-2008 pracował w redakcjach „Expressu Poznańskiego”, magazynu „Tydzień” i „Głosu Wielkopolskiego” Autor bestsellerowego „Zmierzchu bogów w Posen”, a także takich książek jak: „Pierwszy błysk”, „Skarby w cieniu swastyki” czy „Podziemny skarbiec Rzeszy”.

Autor: Leszek Adamczewski;

Tytuł: „Na dno szybu. Od Oberschlesien do Górnego Śląska”;

Wydawca: Wydawnictwo Replika;

Miejsce i rok wydania: Zakrzewo 2013;

Liczba stron: 332 strony;

Cena: 34,90;

Więcej: tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,

Bytom, 7 lipca 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.