Recenzja książki Marka Koprowskiego „Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część I”

514Wołyń to jeden z tych rejonów w Europie, który kojarzy się niestety Polakom z tragicznymi wydarzeniami. Wydarzeniami, które próbuje ukazać w swojej najnowszej publikacji Marek Koprowski „Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część I”. Książka porusza nie tylko kwestie prześladowań Polaków, ale także: Wielkiego Głodu, kolektywizacji, zsyłek na Sybir i wszechobecnej nienawiści do mieszkających tam Polaków. Próby zniszczenia polskiej kultury i tożsamości przez Sowietów, krwawe rozprawy „banderowców” z polską ludnością do dziś są tematem, który na Wschodzie nie jest poruszany i stanowi niejako tabu.

Walka Polaków o swoje domy, tożsamość, kulturę i religię jest godna naśladowania. Wielu z naszych rodaków przepłaciło ją jednak życiem. Ci, którym się udało i przeżyli, mogli dzisiaj dać świadectwo tego, co widzieli. Obraz jaki wyłania się z tych opowieści jest przerażający. Wszechobecna bieda, walka o przetrwanie i przede wszystkim strach o losy własnej rodziny towarzyszyły Polakom na Wołyniu przez cały okres rządów Sowietów. Czytelnik wgłębiając się w publikację Koprowskiego odniesie wrażenie, że żadna polska rodzina na Wołyniu nie uszła represjom sowieckim! I tak też było. Deportacje, zsyłki, nieoczekiwane aresztowania, a także morderstwa popełniane na Polakach były chlebem powszednim tamtych czasów.

Świadczą o tym między innymi takie cytaty jak:

„Córka brata mojego ojca, Witalija Walentynowicza mieszkała w Polsce, i za to przestępstwo został on rozstrzelany w katowni GPU w Żytomierzu”

„Pierwszej zimy strasznie głodowaliśmy, nie mieliśmy co jeść. Panowały tak straszne mrozy, że zmarłych zawożono tylko na cmentarz do Litowocznego i składano, odkładając kopanie grobów do wiosny”

„Żona tego gospodarza, bardzo dobrego znajomego mego ojca, który często do nas przychodził, zaczęła gotować zmarłe dzieci, żeby ocalić od głodowej śmierci siebie, męża i dwie pozostałe pociechy. Takie przypadki ludożerstwa były na porządku dziennym”

„Dlaczego w dzień Bożego Narodzenia partyzanci bestialsko zamordowali Polaków z Jawnego? Nie wiadomo. Była to duża polska wieś. Może chcieli dać jej nauczkę albo wyciągnęli z domów gospodarzy, w oknach których zobaczyli np. bożonarodzeniową choinkę… …Nikomu nie zależy na wyjaśnieniu tragedii. Co kogo obchodzi los dziesięciu zarąbanych siekierami Polaków?…”

Praca Marka Koprowskiego jest niewątpliwie publikacją bardzo ważną dla zrozumienia wydarzeń, jakie rozegrały się w latach sowieckiego terroru. Autor dzięki relacjom naocznych świadków tamtych wydarzeń stworzył niejako reportaż o losach Polaków na Wołyniu pod rządami Sowietów. Dla Polaków dzisiaj ta pozycja książkowa to kolejna szansa zaznajomienia się z własną historią narodu. Jakie były losy naszych rodaków za granicą, co przeżywali pod rządami obcego państwa, jakie były ich bolączki i przede wszystkim, jak mocno tkwiło w nich poczucie polskości, do tego stopnia, że potrafili oddać życie za Polskę.

Książkę polecam nie tylko historykom ale każdemu, kto interesuje się losami naszego kraju i Polaków, którzy chcąc wyznawać swoją religię i przywiązanie do ojczyzny byli prześladowani. Historie opisane przez Koprowskiego są bolesne zarówno dla nas, jak i dla Ukraińców. Jednak mówiąc prawdę, możemy dzięki temu więcej zyskać. Ukrywając ją, godzimy się na to, jak z nami postępowano.

Marek Koprowski – pisarz, dziennikarz, reporter, od ponad dwudziestu lat zajmujący się problematyką wschodnią i losami Polaków na Wschodzie. Jako wysłannik kilku pism odbył ponad sto dwadzieścia wypraw – od Brześcia po Sachalin i Kamczatkę – odwiedzając wszystkie kraje na postsowieckim obszarze. Owocem tych wypraw jest kilkanaście książek oraz tysiące artykułów. Marek Koprowski jest laureatem nagrody „Polcul – Jerzy Boniecki Foundation” za działalność na rzecz utrzymania kultury polskiej na Wschodzie.

Autor: Marek Koprowski;
Tytuł: „Wołyń. Prześladowania Polaków na sowieckiej Ukrainie. Część I”;
Wydawca: Wydawnictwo Replika;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2014;
Liczba stron: 328;
Cena: 34,90 zł
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 23 czerwca 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.