Recenzja książki Alberto Vazquez-Figueroa „Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Belsen”

okladka1211„…Po zakończeniu wystąpienia… podeszła do niego elegancka staruszka. Kiedyś musiała być wyjątkową pięknością i do tej pory zachowała część dawnej urody. Słuchała wykładu ze szczególną uwagą, a teraz zbliżyła się, aby wręczyć wizytówkę, na tyle której widniały napisane na czerwone i podwójnie podkreślone słowa Piękna bestia”

„Byłam jej niewolnicą, a oto dowód – powiedziała, odchylając nieco sukienkę, aby pokazać mały tatuaż na ramieniu – Jeśli chce pan znać szczegóły, proszę do mnie zadzwonić”

Powyższe fragmenty powieści Alberto Vazquez-Figueroa „Piękna Bestia” wprowadzają czytelnika w tajemniczy i przerażający świat Irmy Grese – nadzorczyni SS w obozach koncentracyjnych, odpowiedzialnej za śmierć wielu niewinnych osób. Powieść hiszpańskiego pisarza to kolejna na rynku publikacja poświęcona jednej z najbrutalniejszych kobiet, jakie w czasie II wojny światowej pracowała w obozach zagłady. Książka nie jest typowo historyczną pracą opartą na faktach lecz powieścią, w której autor odtworzył historię „Pięknej bestii” czyli Irmy Gerse na podstawie wspomnień kobiety, która była jej seksualną niewolnicą.

Niewątpliwie z jednej strony praca ujawnia wiele wątków dotychczas nieznanych, jednak należy mieć na uwadze, że jest to relacja jednej osoby i na jej podstawie autor opublikował niejako wspomnienia bohaterki o tym, co łączyło ją z Irmą Grese. W publikacji hiszpańskiego pisarza znajdziemy wszystkie pikantne szczegóły dotyczące strażniczki między innymi z: Auschwitz-Birkenau, Ravensbrück czy Bergen – Belsen. „Piękna Bestia” jak mawiano o Irmie Grese była nie tylko strażniczką w obozach, ale brała udział w selekcjach przeprowadzanych przez Josefa Mengele, biła i torturowała, a także utrzymywała seksualne związki z więźniarkami, czego dowodem jest świadectwo bohaterki niniejszej książki. Za swoje zbrodnie została osądzona i skazana na karę śmierci, którą wykonano 13 grudnia 1945 roku w Hameln. Irma Gerse miała wówczas tylko 22 lata!

Publikacja Alberto Vazquez-Figueroa mimo swego charakteru warta jest polecenia. Zawiera wątki, które dotąd nie były publikowane, a mające istotne znaczenie dla oceny postępowania Irmy Gerse podczas jej służby w obozach koncentracyjnych. Drastycznych opisów postępowania „Jędzy z Belsen” nie brakuje w publikacji, przykładem może być poniższy cytat:

„Z tzw. oficjalnych danych wynika, że w Auschwitz zagazowano dwa miliony więźniów, głównie Żydów, Cyganów, Węgrów i Polaków. Według mnie, ta liczba nie jest w najmniejszym stopniu miarodajna. Mogę pana zapewnić, opierając się na notatkach Irmy, że jako nadzorczyni i druga pod względem ważności osoba w dowództwie sekcji kobiecej, była organizatorką egzekucji tysięcy kobiet, a osobiście zamordowała jakieś dwieście”

„…Jej najnowszym wyczynem było bicie co atrakcyjniejszych więźniarek pejczem po piersiach tak długo, aż te odrywały się od ciała. Potem kazała przenosić ofiary do szpitala, gdzie doznawała orgiastycznej wręcz przyjemności, obserwując amputacje tego, co pozostało”

Powyższy fragment nie pozostawia złudzeń chyba żadnemu czytelnikowi, który sięgnie po publikację Alberto Vazquez-Figueroa kim była Irma Grese. A była nadzorczynią bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych i perwersyjną sadystką. Jest odpowiedzialna za śmierć setek, jak nie tysięcy niewinnych kobiet. Więźniowie nazywali ją Aniołem Śmierci, Piękną Bestią czy Jędzą z Belsen. Po wojnie została osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat. Grese nie okazała skruchy. Wyrok został wykonany 13 grudnia 1945 roku o godz. 9:34 w więzieniu w Hameln.

Alberto Vazquez-Figueroa – jeden z najpoczytniejszych hiszpańskich pisarzy. Jego książki sprzedały się w ponad 25 milionach egzemplarzy. Jest autorem kilkudziesięciu powieści, z których wiele przetłumaczono w około trzydziestu krajach świata. Jego najnowsza powieść „Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Belsen” to wspaniała publikacja historyczna trzymająca do czytelnika do końca w napięciu.

Autor: Alberto Vazquez-Figueroa;
Tytuł: „Piękna Bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Belsen”;
Wydawca: Wydawnictwo Bellona;
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2014;
Liczba stron: 212;
Cena: 27,90 zł
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 23 czerwca 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.