Recenzja książki Christy Schroeder „Byłam sekretarką Hitlera. 12 lat u boku wodza”

6851„Pożegnał się z nami nie tak jak zwykle dotąd, całując w rękę, ale uściskiem dłoni. Chciał przez to pokazać, że nie dopuszcza żadnego sprzeciwu i że uważa rozmowę za skończoną. Z pewnością zauważył nasze przygnębienie, bo dodał jeszcze, może próbując nas pocieszyć: Wkrótce się znowu zobaczymy, dołączę do pań za kilka dni!”

Tak wyglądało ostatnie pożegnanie Christy Schroeder z Adolfem Hitlerem. Wspomnienie tego wydarzenia, które dzisiaj po prawie 70. latach od zakończenia II wojny światowej są niezwykle cennym materiałem źródłowym.

Wspomnienia osób z najbliższego otoczenia dyktatorów, polityków czy ludzi, którzy mieli wpływ na losy świata zawsze są niezmiennie cenne. Byli przecież w samym środku najważniejszych wydarzeń, kontaktowali się z czołowymi politykami, ale czy przez te lata współpracy są one wciąż w stanie obiektywnie podjeść do ich oceny? Z pewnością są tacy, którzy upiększają, ubarwiają lub nawet fałszują obraz danej osoby. Czy była nią także Christa Schroeder, która przez dwanaście lat była sekretarką Adolfa Hitlera.

Bohaterka wspomnień przez dwanaście lat (1933-1945) pełniła funkcję sekretarki Adolfa Hitlera. Doświadczyła nie tylko tego, jak Führer doszedł do władzy, ale widziała wszystko co związane było z ówczesnym aparatem politycznym, walkę o wpływy, władzę i przede wszystkim czasy II wojny światowej – od zwycięstw aż do klęski w 1945 roku. Jej opowieść to pełen zapis tego, co działo się u boku Führera przez całe okres jego krwawych i despotycznych rządów. Autorka ukazuje nam to, jaki był prywatnie i służbowe Adolf Hitler, jak przeżywał wzloty i upadki, zwycięstwa i porażki wojsk niemieckich oraz to, jak wódz III Rzeszy przygotowywał się do swojego spektakularnego odejścia z tego świata.

Wiele mitów krążących do dziś o Adolfie Hitlerze autorka wspomnień odrzuca i prostuje. Przez dwanaście lat współpracy z wodzem i kontaktów z prominentnymi politykami III Rzeszy Christa Schroeder szczegółowo opisuje to, co działo się za kulisami. Autorka bez skrupułów pokazuje ułomności dyktatora, jego choroby, tiki, uzależnienia i frustracje, które doprowadzały go niejednokrotnie do ataków wściekłości. O tym jaki był według Christy Schroeder wódz III Rzeszy Adolf Hitler niech świadczą poniższe cytaty:

„Hitler uwielbiał bez wątpienia towarzystwo pięknych kobiet, które go inspirowały. Potrzebował erotyki, ale nie seksu”

„Jego wycieńczenie fizyczne powiększało się z każdym dniem, mimo desperackich prób Hitlera, by je powstrzymać”

„Ponieważ pod bunkrem była woda gruntowa istniało niebezpieczeństwo, że w razie uderzenia woda mogłaby błyskawicznie wpłynąć do środka. Dlatego gdy nadciągały samoloty wroga, Hitler kompletnie się ubierał, a nawet golił. Podczas alarmu nigdy nie zostawał sam w swoim pokoju”

Niewątpliwie wspomnienia byłej sekretarka Hitlera są cennym materiałem źródłowym dla historyka. Jej dodatkowym atutem jest fakt, że Christa Schroeder była bezpośrednim świadkiem najważniejszych wydarzeń, dlatego też jej relacja zasługuje na szczególną uwagę. Tym właśnie różnią się jej wspomnienia od biografii i publikacji innych autorów. Większość z nich korzystała z dokumentów archiwalnych, wspomnień czy innych dostępnych publikacji, jednak spojrzenie na te wydarzenia z perspektywy bezpośredniego świadka niewątpliwie jest wartościowy materiałem dla historyków. Z drugiej jednak strony publikacja Schroeder została skompletowana dopiero po jej śmierci, a niektóre z wątków zostały uzupełnione przez wydawcę, dlatego też mimo że autorka starała się jak najwierniej oddać to, co widziała i przeżyła, to ukazany przez nią wizerunek Adolfa Hitlera może być zupełnie inny niż historyczna rzeczywistość. Ocenę pozostawiam jednak czytelnikom!

Publikacja Christy Schroeder „Byłam sekretarką Hitlera. 12 lat u boku wodza” to pasjonująca opowieść świadka najważniejszych wydarzeń okresu III Rzeszy Niemieckiej. Dzięki autorce poznajemy dotąd nieznane fakty z życia dyktatora i jego najbliższego otoczenia, a dodatkowo praca wydana przez Wydawnictwo „Bellona” opatrzona została archiwalnymi zdjęciami, dzięki czemu stanowi cenne źródło historyczne.

O autorce: Christa Schroeder – urodzona w miasteczku Hannoversch Münden w Dolnej Saksonii, po ukończeniu zakładowej szkoły handlowej w 1925 roku podjęła pracę jako stenotypistka w fabryce smarów należącej do dalekiego krewnego. W 1929 roku przeniosła się do Badenii-Wirtembergii, gdzie zatrudniła się jako maszynistka w kancelarii adwokackiej. Kryzys roku w 1930 roku pozbawił ją ostatecznie zatrudnienia i zmusił do poszukiwania pracy, jednocześnie cały czas doskonaliła znajomość stenografii, dochodząc do perfekcji. Ta umiejętność pozwoliła jej na pokonanie ponad 80 konkurentek i otrzymanie posady sekretarki w placówce Kierownictwa Rzeszy w Monachium. Po wygranych wyborach w 1933 roku Kierownictwo NSDAP wraz z personelem przeniesiono z Monachium do Berlina. Tam też Christa Schroeder poznała Adolfa Hitlera, który zatrudnił ją jako sekretarkę w nowo tworzonej Osobistej Adiutanturze Führera w Kancelarii Rzeszy. W latach 1933 – 1945 towarzyszyła Führerowi. W kwietniu 1945 roku samolotem wydostała się z oblężonego Berlina do Berchtesgaden w Bawarii, gdzie została schwytana, a następnie osadzona w obozie w Augsburgu. Tam spędziła trzy lata w niewoli, gdzie była wielokrotnie przesłuchiwana przez agenta CIC francuskiego pochodzenia, Alberta Zollera, który następnie jej wspomnienia wydał pod swoim nazwiskiem w formie książkowej pt.: „Hitler prywatnie”. Po procesie denazyfikacyjnym Christa Schroeder została w maju 1948 roku zwolniona. Przez całe życie spisywała swoje wspomnienia dotyczące Adolfa Hitlera i pracy u jego boku. Zdecydowała się je dopiero pod koniec swojego życia powierzyć historykowi amatorowi Antonowi Joachimsthalerowi, który dokonał prac redakcyjnych i po jej śmierci wydał pod tytułem „Byłam sekretarką Adolfa Hiltera”. Christa Schroeder zmarła w 1984 roku w Monachium.

Autor: Christ Schroeder;
Tytuł: „Byłam sekretarką Hitlera. 12 lat u boku wodza”;
Wydawca: Bellona;
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2014;
Liczba stron: 376;
Cena: 27,90 zł;
Więcej: tutaj

Szczególnie polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 9 czerwca 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.