Recenzja książki Tennent H. Bagleya „Wojny szpiegów”

978-83-7785-193-8Jakie tajemnice ukrywają przed nami wywiady byłego Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych? Jaką grę toczyły po II wojnie światowej KGB i CIA? Kto z niej wyszedł zwycięsko? Na to pytanie prawdopodobnie nigdy nie poznamy odpowiedzi, jednak pewne szczegóły gry wywiadów ujawnia w swojej świetnej publikacji „Wojna wywiadów” Tennent H. Bagley. Ten były agent CIA, szef kontrwywiadu w Wydziale Rosji Sowieckiej próbuje rozwikłać tajemnicę losu oficera KGB Jurija Nosenki, rzekomo posiadającego największe tajemnice KGB, w tym między innymi wiedzę o Lee Harvey Oswaldzie, prawdopodobnym zamachowcu z Dallas, gdzie 22 listopada 1963 zginął prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy.

Kim był Jurij Nosenko? Czy dostarczył CIA prawdziwych informacji o Oswaldzie? A może był wtyczką KGB w CIA, gdzie jako lojalny agent wykonywał rozkazy z samej góry? Jak naprawdę wyglądała gra wywiadów, ile pochłonęła ofiar i dlaczego do dziś nie możemy poznać prawdy o najważniejszych akcjach CIA? Na te pytania stara się odpowiedzieć Tennent Bagley w swojej książce. Jako były agent, prowadzący sprawę Nosenki publikacja autora staje się dzięki temu wiarygodnym źródłem o grze wywiadów, prowadzonej przez CIA i KGB, tuszowaniu niewygodnej prawdy i krwawych zdradach w otoczeniu największych agencji wywiadowczych na świecie.

Jak pisze Tennent H. Bagley we wstępnie:

„Chociaż KGB zmieniło nazwę (nie po raz pierwszy) jego główne struktury pozostały nietknięte, w tych samych budynkach, z tą samą mentalnością i takimi samymi zadaniami”

„KGB nie umarło. Nadal ukrywa swoje cele i znaczną część swojej historii. Dopóki jego akta nie zostaną ujawnione, nikt nie zdoła opowiedzieć całej historii naszych dawnych tajnych zmagań, a te akta nie zostaną odtajnione. Rozpad Związku Sowieckiego w 1991 roku odbił się zaledwie lekką czkawką w penetracji amerykańskiego wywiadu przez agentów KGB…”

Te słowa jednoznacznie wskazują, jak mało wiemy o tajnych akcjach KGB oraz jak naiwni są ci, którzy myślą, że rozpad ZSRR oznaczał rozpad KGB i jej struktur. Autor w wstępnie zastanawia się także, jak to było możliwe, że służby wywiadowcze Stanów Zjednoczonych przegapiły to, co stało się 11 września 2001 roku, a więc zamachy na World Trade Center.

Publikacja Bagleya w głównej mierze poświęcona jest jednak sprawie Nosenki. Kiedy w maju 1962 roku Jurij Nosenko, oficer KGB pojawił się w Genewie, rozpoczęła się jedna z najbardziej tajemniczych gier wywiadowczych prowadzonych przez KGB i CIA. Dwa lata później, w 1964 roku Nosenko zdezerterował i przeszedł na stronę USA, mamiąc CIA informacjami o Lee Harvey Oswaldzie, rzekomym zabójcy prezydenta Kennedy’ego. Czy faktycznie je posiadał i jaką grę podjął Nosenko z Amerykanami? Czy odpowiedź znajdziemy w publikacji Bagleya? Ja jej nie znalazłem. Dla mnie Jurij Nosenko był doskonale przygotowanym agentem, który wywiódł w pole CIA i jej agentów. Ale każdy z czytelników przedstawione fakty i domysły może zinterpretować zupełnie inaczej. Dlatego też niniejsza publikacja jest warta przeczytania. Z pewnością, jeśli nie znajdziemy w niej odpowiedzi na wiele nurtującym nas pytań, to na pewno dowiemy się od wewnątrz, jak wyglądała brudna gra wywiadów.

Tennent Bagley ukazuje nam nie tylko tajną grę CIA i KGB, ale także prowadzoną dezinformację podczas II wojny światowej, powojenne rozgrywki prowadzone między innymi w Polsce, fałszowanie informacji, oszustwa, łamanie tajnych szyfrów, zdrady, krwawe porachunki wywiadów oraz dyskusję, jaka prowadzona jest od lat w sprawie Jurija Nosenki. Autor wprost obala wygodną wersję dla CIA dotyczącą afery Nosenki pisząc:

„Ten mit (Nosenki, przypis T. Sanecki) okrył CIA ciepłą kołderką samozadowolenia (i awersji do polowania na krety), co później wpłynęło na wieloletnią niezdolność Agencji do skutecznej reakcji na jeszcze bardziej rażący dowód zdrady w jej szeregach – popełnionej przez Aldricha Amesa”.

„„Ten mit (Nosenki, przypis T. Sanecki) nie wspomina o głębszym problemie: oznakach świadczących o infiltracji amerykańskiego rządu i złamaniu amerykańskich szyfrów”

Czy owy mit Jurija Nosenki faktycznie miał wpływ na dalsze działania CIA, które w końcu doprowadziły do kolejnej tragedii. Czy jedna z najbardziej znanych agencji wywiadowczych została w pełni zbadana i zinfiltrowana nie tylko przez wywiad radziecki, a później rosyjski? Co na ten temat sądzi autor książki, jakie ma dowody na to i czy są one wiarygodne? Publikacja „Wojna wywiadów” to coś więcej niż lektura poświęcona walce CIA i KGB o wpływy na świecie. To jak napisał o książce Dr hab. Sławomir Cenckiewicz:

„…profesjonalny instruktaż, jak należy się bronić przez dezinformacją”

Każdemu miłośnikowi historii, filmów o Jamesie Bondzie, a także poszukiwaczom niewyjaśnionych zagadek CIA i KGB polecam publikację Bagleya jako źródło informacji o tajnej grze wywiadów, która trwa do dziś.

Autor: Tennent H. Bagley;
Tytuł: „Wojny szpiegów”;
Miejsce i rok wydania: Poznań 2014;
Wydawca: Wydawnictwo Zysk i S-ka;
Liczba stron: 369;
Cena: 35,50 zł;
Więcej: tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 5 maja 2014 r.

2 Komentarze