Recenzja książki Diane Ducret i Emmanuel Hecht „Ostatnie Dni Dyktatorów”

DUCRET_OSTATNIE_DNI_DYKTATOROW_500pxAdolf Hitler, Józef Stalin, Benito Mussolini, Generał Francisko Franco, Josip Broz Tito, Nicolae Ceaușescu, Saddam Husajn czy Kim Dzong Il. Nazwiska te do dziś budzą strach i przerażenie. Łączy ich z pewnością jedno – wszyscy byli dyktatorami. To właśnie nim Diane Ducret i Emmanuel Hecht poświęcili swoją najnowszą książkę wydaną przez Wydawnictwo Znak Horyzont „Ostatnie Dni Dyktatorów”.

W publikacji znajdziemy nie tylko opisy ostatnich dni wyżej wymienionych dyktatorów, ale także innych, nie mniej żądnych krwi osób, które pod swoimi rządami niosły śmierć i zniszczenie. Diane Ducret i Emmanuel Hecht zebrali w swojej książce sylwetki 23 dyktatorów rządzących zarówno wielkimi imperiami, jak: Niemcy, Związek Radziecki, czy Chiny, jak i małymi państewkami jak: Panama, Dominikana, Rumunia czy Paragwaj. Wielu z nich u władzy utrzymywało się przez dziesiątki lat, jednak byli wśród nich i tacy, którzy niedługo cieszyli się swymi nieograniczonymi rządami. Książka ta ma przedstawić czytelnikowi w jaki sposób odchodzili najwięksi dyktatorzy w historii świata oraz ci, o których wielu z nas po przeczytaniu książki wcześniej nigdy nie słyszało. Publikacja Ducreta i Hechta w pełni zrealizowała to zadanie.

„Jedno nie ulega wątpliwości: zwłoki Benita Mussoliniego i Clary Petacci przez dwie godziny leżały na deszczu. Następnie przewieziono je samochodem do Domgo i wrzucono do furgonetki wraz z ciałami pozostałych przywódców faszystowskich”

„Koniec jest już bliski. Najpierw Hitler sprawdza skuteczność kapsułek z cyjankiem, dostarczonych przez Himmlera. Z powodu zdrady szefa SS ma pewne wątpliwości. Trucizna zostaje wypróbowana na Blondi. Działa natychmiast. Można rozpocząć ostatni akt dramatu”

„Trybunał, którego legalność dyktator kwestionuje, sadza małżeństwo Ceausescu za dwoma drewnianymi stolikami, dziwnie przypominającymi cztery trumienne deski. Niecałą godzinę później ostatnie słowa skazanych toną w huku przedwczesnych wystrzałów”

„Rankiem 5 marca 1953 roku Stalin powoli zaczął odpływać w wieczny mrok. Pojawiły się mdłości, trudności z oddychaniem, kolejne zapaści, powikłania sercowe. Wymiotował krwią, dusił się. W obecności tłumnie zgromadzonej widowni: rodziny, członków nomenklatury, agentów MGB, służby i lekarzy, ojczulek narodu (wreszcie!) wydał ostatnie tchnienie”

To tylko niektóre z cytatów prezentujące ostatnie chwili dyktatorów. Wielu z nich ginęło śmiercią samobójczą, było mordowanych czy umierało w męczarniach. Nielicznie odeszli w spokoju w łóżku w otoczeniu najbliższych. W publikacji poznamy ostatnie godziny z życia: Duce – Benito Mussoliniego, którego zwłoki najpierw powieszono na widok publiczny, a następnie zakopano, Adolfa Hitlera i Ewy Braun w bunkrze w Kancelarii Rzeszy, Józefa Stalina, Generała Franco, Pol Pota, Saddama Husajna, Kim Dzong Ila oraz innych zbrodniarzy.

Wielu z nas śledziło w telewizji, radiu czy internecie upadek wielkich dyktatur, jak między innymi: Ceaușescu, Husajna czy Kaddafiego. Również i dziś w wielu krajach świata rządzą dyktatorzy, a świat wciąż nie potrafi sobie poradzić ze zbrodniami, jakie popełniają codziennie na naszych oczach. „Ostatnie dni dyktatorów” to z jednej strony lekcja historii, z drugiej zaś przestroga przed złem, które wciąż, nawet na początku XXI wieku tli się w wielu zakątkach świata. Każdy z opisanych antybohaterów to niechlubny rozdział w historii krajów z których się wywodzili bądź nimi rządzili. Despoci, zbrodniarze unikali sprawiedliwości, popełniając niejednokrotnie samobójstwo. Zdarzały się i również przypadki kiedy schwytani byli w brutalnych sposób mordowani, odczuwając na własnej skórze to, co uczynili innym.

Dyktatorzy przekonani o swej potędze, wręcz boskości, nie liczący się z ludzkim życiem, a także nie okazujący żadnej skruchy za popełnione zbrodnie do końca zaprzeczali faktom, brnąć i trzymając się kurczowo swych urojonych pomysłów i wizji rządów. Publikacja Diane Ducreta i Emmanuel Hechta „Ostatnie Dni Dyktatorów” to pasjonująca praca ukazująca nieznane czytelnikom fakty z ostatnich godzin życia dyktatorów. Ciekawa fabuła pracy, napisana przystępnym językiem, opatrzona zdjęciami i dobrze dobraną bibliografią. To najważniejsze cechy publikacji, którą mogę polecić nie tylko historykom, ale także wszystkim tym chcących poznać prawdę o burzliwych dziejach największych dyktatorów w historii świata.

Autor: Diane Ducret i Emmanuel Hecht;
Tytuł: „Ostatni Dni Dyktatorów”;
Wydawca: Znak Horyzont;
Rok i miejsce wydania: Kraków 2014;
Liczba stron: 282;
Cena: 27,93 zł;
Więcej tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki;
Bytom, 21 kwietnia 2014.

Możliwość komentowania jest wyłączona.