Recenzja książki Marzeny Matli – „Początki Państw. Czechy”

Historia Czech nierozerwalnie jest związana z historią Polski. Nie inaczej jest w wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie książce Marzyny Matli „Początki Państw. Czechy”. To nie tylko dogłębne studium wiedzy na temat początków państwa Przemyślidów, ale także wspaniała publikacja poświęcona dziejom Czech na tle sytuacji międzynarodowej IX i X wieku w Europie, stosunków wewnętrznych, organizacji kościoła katolickiego, bratobójczych walk o władzę i stosunków zagranicznych, w tym między innymi z Polską, Niemcami oraz Węgrami.

Autorka publikacji w przystępny sposób ukazuje czytelnikowi historię powstania naszego południowego sąsiada – Czech. Skąd się wzięli Przemyślidzi? Kto zamieszkiwał ówczesne tereny Czech przed powstaniem państwa? Jak budowano potęgę Czech? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w publikacji Marzeny Matli.

Historyczka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukazuje nam twórców państwa czeskiego, władców, którzy doprowadzili do jego rozkwitu, zdobyczy terytorialnych, ale także i tych, pod rządami których Czechy stały się państwem targanych konfliktami wewnętrznymi, interwencją z zewnątrz oraz bratobójczymi walkami. Rody Przemyślidów, Sławnikowiców, rola Piastów w polityce wewnętrznej i zagranicznej Czech, postać Bolesława I Okrutnego, Bolesława II, Brzetysława I i innych władców. Jakie były ich ambicje, jakimi metodami je osiągali, w jaki sposób radzili sobie z potężnymi sąsiadami, co robili, aby utrzymać podbite ziemie w granicach Czech? Praca Marzeny Matli odpowiada na wszystkie nurtujące nas pytania.

Dogłębna analiza panujących wówczas stosunków w Czechach uwidacznia czytelnikowi, jak wyglądało tworzenie państwa otoczonego zewsząd wrogami. Autorka nie zapomniała także o sprawach handlowych, organizacji kościelnej, próbach zrzucenia zwierzchnictwa cesarskiego oraz kościoła niemieckiego, kulturze piśmienniczej i charakterystyce ówczesnego społeczeństwa i gospodarki.

W pracy autorka dużo miejsca poświęciła stosunkom rodzinnym i walce o władzę. Nie brak w publikacji wątków takich jak: morderstwa, kastracja członków rodziny celem braku potomka, oślepianie – to były wówczas dość powszechne metody pozbawiania przeciwników politycznych władzy. Za jeden z przykładów może posłużyć poniższy cytat:

„…Bolesław I nie był w stanie samodzielnie zamordować swego starszego i najwyraźniej silniejszego fizycznie brata. A jego żądza władzy i niechęć do Wacława musiała być tak wielka, że chciał najwyraźniej sam dokonać mordu”

Autorka pracy wykorzystała w niej bogatą bazę źródłową, w tym przede wszystkim kroniki czeskie i niemieckie, zestawiając je z legendami. Do tego doszła także wyczerpująca bibliografia współczesnych publikacji polskich i czeskich poświęconych historii naszego południowego sąsiada. Dzięki temu czytelnik bez większego problemu odnajdzie się w gąszczu wydarzeń dotyczących państwa Przemyślidów.

Dla historyka i nie tylko ta publikacja to wspaniałe kompendium wiedzy nie tylko o początkach państwa czeskiego, ale także historii naszego kraju. W pracy Marzeny Matli nie brakuje odniesień do postaci Mieszka I, Dobrawy czy Bolesława Chrobrego. Dzięki temu czytelnik może uzupełnić i pogłębić swoją wiedzę między innymi o stosunki czesko-polskie w IX i X wieku, co sprawa, że książka ta zasługuje na wysoką ocenę i jego godna polecenia.

Autor: Marzena Matla;
Tytuł: „Początki Państw. Czechy”;
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie;
Rok i miejsce wydania: Poznań 2014:
Liczba stron: 312;
Cena: 34,90;
Więcej: tutaj

Szczególnie Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 7 kwietnia 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.