Stał się legendą za życia. Gdyby żył, mógłby zostać królem

Artykuł znajduje się tutaj

5 Komentarze

  1. Dziś wiemy, że największe zasługi dla obrony kraju podczas potopu miał nie Czarniecki, lecz Jerzy Sebastian Lubomirski. Następnie Marię Ludwikę Gonzagę w ogóle nie obchodziły sprawy państwa lecz egoistycznie pojmowane dobro jej francuskiej rodzin, To ona, a nie .Lubomirski, rozpętała najkrwawszą w naszej historii wojnę domową. Co najgorsze, to przegrala wraz z mężem wojnę z Rosją bo zarówno Czarniecki, jak i kompletny ignorant – Sobieski, źle poprowadzili kampanię. Polecam rewolucyjną o tych czasach publikację J. Choińskiego: „RON 1646 – 1696 Półwiecze rządów królewskich małżonek”.

  2. Ciekawa historia. Czyli gnebil Ukraincow jak banderowcy Polakow..wet za wet. Cale zycie wojowal czyli zabijanie sprawialo mu przyjemnosc.

  3. Temat ciekawy. Czarnecki – wódz znakomity ale czy sprawdziłby się na tronie – mogłoby być różnie. Bardziej widziałbym go jednak jako hetmana u boku silnego politycznie monarchy. Przy okazji polecam zobaczyć podniesione z ruin dawne rezydencje, dwory i pałace na stronie: http://www.insygnus.pl