Recenzja książki Kacpra Nowaka „Tortuga. Dzieje wyspy piratów”

„Podczas odprawiania mszy świętej, na której nie brakowało bukanierów, jeden z członków załogi okrętowej zakłócał porządek nabożeństwa. Jego kapitan, imieniem czy nazwiskiem Daniel, nie zastanawiając się długo, szybko przywołał kompana do porządku: wypalił mu w twarz z pistoletu, a tamten padł sztywny na ziemię. Po chwili wszyscy ponownie zagłębili się w modlitwie, a ciało zabitego zuchwalca wrzucono do morza”

Ten cytat z publikacji Kacpra Nowaka „Tortuga. Dzieje wyspy piratów” pokazuje czytelnikowi dobitnie, że ludzkie życie dla bohaterów książki nie miało dla nich żadnego znaczenia. A byli nimi piraci, którzy jak wskazuje tytuł publikacji na miejsce swojego działania upatrzyli sobie niewielką wyspę na Morzu Karaibskim – Tortugę. Ta leżąca na północny-zachód od Haiti wyspa w XVII wieku była ojczyzną i azylem dla przemytników, złodziei, zabójców, uciekinierów politycznych oraz religijnych, a przede wszystkim piratów.

To tam żądni bogactw, sławy i wolności piraci stworzyli miejsce, gdzie każdy z nich mógł bezpiecznie się schronić, przepić swoje zdobyte pieniądze i łupy, zabawić się i nie obudzić się na drugi dzień z pętlą na szyi lub w więzieniu. Publikacja Kacpra Nowaka to historia nie tylko Tortugi – wyspy piratów, ale historia korsarzy, którzy w XVII wieku na wodach opływających Amerykę stanowili największe zagrożenie, będąc postrachem cywilów, a także regularnych wojsk i statków handlowych.

Autor książki ukazuje czytelnikowi postać największych piratów, ich dzieje, związki z ówczesnymi potęgami morskimi, jakimi były: Francja, Anglia, Holandia i Hiszpania. Pirackie wierzenia, prawo, honor i kodeks piracki, codzienne życie, pełne wrażeń, chociaż bardzo ulotne, a także przygody, rabunki, napady, wojny. To wszystko znajdziemy w książce Nowaka, który rewelacyjnie przedstawił codzienne życie pirata w XVII wieku. Ciekawe ryciny, zdjęcia, mapy, kalendarium wydarzeń oraz biografie największych korsarzy są dodatkowym plusem publikacji.

Dla wielu z tych, którzy przeczytają książkę podejście do filmów i historii o piratach powinno się zmienić. Autor pokazuje nam bowiem, w jak brutalny sposób traktowali oni cywilów, kobiety i dzieci oraz swych wrogów, nie mając litości dla nikogo i niczego. Ich celem było tylko i wyłącznie złupienie najechanych wysp, miast i miasteczek, a ci, którzy próbowali im w tym przeszkodzić, dość szybko byli wysyłani na tamten świat. W publikacji dość istotne jest także ukazanie, jak ówczesne potęgi morskie wykorzystywały piratów do swych celów, a także jak wielu z nich było w czynnej służbie króla Francji czy Anglii. Wielu z korsarzy dosłużyło się bowiem wysokich stanowisk państwowych, a niektórzy z nich otrzymali nawet najwyższe odznaczenia w dowód uznania za swoją służbę.

Publikację Kacpra Nowaka polecam nie tylko historykom, ale przede wszystkim miłośnikom i fascynatom przygód pirackich na odległych morzach. Każdy, kto sięgnie po lekturę książki „Tortuga. Dzieje wyspy piratów” na pewno się nie zawiedzie.

Autor: Kacper Nowak;
Tytuł: „Tortuga. Dzieje wyspy piratów”
Wydawnictwo: Nowy Świat, Warszawa 2013;
Liczba stron: 184;
Cena: 29,99 zł;

Więcej tutaj

Gorąco Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 17 lutego 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.