Recenzja książki Adriana Weale „SS. Historia pisana na nowo”

SS – jedna z najokrutniejszych i najbrutalniejszych, uznana w 1947 roku przez Międzynarodowy Trybunał Wojskowy w Norymberdze za organizację zbrodniczą, do dziś budzi wiele kontrowersji. Ta masowa instytucja, która kiedy powstawała była w cieniu S.A. z czasem kiedy do coraz większej władzy zaczął dochodzić Adolf Hitler stała się wszechobecną i masową organizację, która decydowała o życiu i śmierci milionów ludzi w Rzeszy i w całej okupowanej Europie. Jej historię, kulisy powstania, działalność, twórców, działaczy i wreszcie upadek SS przedstawił w wydanej przez Wydawnictwo Dolnośląskie książce Adrian Weale „SS. Historia pisana na nowo”.

Książka podzielona na dwadzieścia pięć rozdziałów opisuje w sposób dokładny „od a do z” całą historię SS. Poznamy idee jej powstania, twórców, w tym Heinricha Himmler, jej strukturę, rozbudowę, działanie pierwszych obozów koncentracyjnych, historię SD – wywiadu i służby bezpieczeństwa SS, a także genezę powstania Waffen SS, działalność Einsatzgruppen, zbrodnicze czyny podczas europejskich podbojów oraz działalność obozów zagłady, jak Auschwitz, gdzie ginęło miliony niewinnych istnień.

Autor nie zapomniał także wspomnieć o konferencji w Wansee, gdzie zapadła kluczowa decyzja odnośnie tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. W książce znajdziemy także wiele innych ciekawostek z historii SS. Weale`a posługując się dobrze dobraną literaturą, pamiętnikami, wspomnieniami, a także sięgając do źródeł archiwalnych stworzył prawdziwe kompendium wiedzy o historii SS. Dzięki temu czytelnik zagłębiając się w lekturę książki odkrywa nowe wizje, idee i makabryczne czyny jakie popełniła organizacja stworzona od podstaw przez Heinricha Himmlera. Autor już we wstępie realnie ocenia Himmlera pisząc:

„Od czasu swojego samobójstwa w brytyjskiej niewoli w 1945 roku Himmler jest przedstawiany jako potwór, ludobójca, hipokryta, chimeryczny pedant i człowiek o słabym, chwiejnym charakterze. To wszystko prawda, co nie zmienia faktu, że był jednocześnie jednym z najbardziej energicznych, chorobliwie ambitnych, nieustępliwych i skutecznych w działaniu ludzi świata polityki III Rzeszy”

Himmler jak zauważa autor książki nie był jednak odosobniony w swych pomysłach i ideach. Potrafił doskonale dobierać sobie współpracowników, jak: Reinhard Heydrich czy Walter Schellenberg, którzy wiernie służyli Reichsführerowi SS, wypełniając każdy zbrodniczy rozkaz swego przełożonego.

Adrian Weale pisząc książkę o jednej z najbardziej zbrodniczych instytucji w historii XX wieku próbuje czytelnikowi uzmysłowić, jak i dlaczego doszło do tak potwornych zbrodni oraz jaką rolę odegrało SS w historii III Rzeszy. Możemy zadać sobie pytanie, jak jedna organizacja mogła mieć takie wpływy w państwie, nieograniczona władzę i bogactwo, które wielu zbrodniarzom wojennych pozwoliło uniknąć odpowiedzialności? Odpowiedź znajdziemy w publikacji brytyjskiego historyka i wojskowego Adriana Weale`a.

Adrian Weale ukończył uniwersytet w Yorku, Królewską Akademię Wojskową w Sandhurst oraz akademię wojskową dla kadr dowódczych i sztabowych Joint Services Command and Staff College. Jest autorem wielu książek z zakresu literatury faktu, dziennikarzem i oficerem rezerwy. Służył między w Wielkiej Brytanii, Europie i na Bliskim Wschodzie. Książka „SS. Historia pisana na nowo” jest godna polecenia nie tylko historykom, ale także tym, którzy pragną poznać prawdę o organizacji, która do dziś budzi przerażenie.

Autor: Adrian Weale
Tytuł: „SS. Historia pisana na nowo”;
Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie;
Miejsce i rok wydania: Wrocław 2010;
Liczba stron: 344;
Cena: 36,92 zł;
Więcej tutaj

Gorąco Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 3 lutego 2014 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.