Bitwa, która zmieniła losy Europy. Wiktoria wiedeńska w 1683 roku

Artykuł znajduje się tutaj

6 Komentarze

  1. Bardzo hojnie szafuje Pan stereotypami :) Za Jagiellonów Polska nie miała żadnych konfliktów z Turcją osmańską. Polecam na ten temat moją ostatnią książkę: http://www.wydawnictwo.umcs.eu/produkt/3293/imago-turci-studium-z-dziejow-komunikacji-spolecznej-w-dawnej-polsce-1453-1572, a także wcześniejszą o bitwie pod Mohaczem.

    Podobnie z tym „przedmurzem”. Polska była tylko jednym z wielu przedmurzy, bo wiele państw się za takie uważało. Polka również miała swoje przedmurza, a sama bywała w XV-XVI wieku antemurale głównie w obronie Europy przed Tatarami, nie Turkami (to dopiero okres późniejszy, właśnie XVII w.). Ale była też przedmurzem broniącym katolicyzmu przed luterańską Szwecją.

    Janczarzy pisze się małą literą, bo to nie narodowość, tylko rodzaj wojska, tak jak piechota czy artyleria.

  2. Ciekawie napisane, dobra długość tekstu, ani za krótko ani za długo. Ze swej strony polecam zajrzeć na http://www.insygnus.pl Jest tam zawarte trochę historii „dawnej oraz tej współczesnej” o zamkach, dworach i pałacach na terenie naszego kraju.

  3. przed zwycięstwem i po, nie było wcale tak super, nie mówiąc już o tych subsydiach papieskich, które to watykan chciał wypłacić najlepiej po bitwie :-) (ale tylko wygranej)

  4. Krotko i zwiezle ujete. Kto chce drążyć temat moze szukac dalej. Ten blog definitywnie pomaga uporzadkowac chronologię wydarzeń historycznych dla wielu ludzi.
    Swietna praca – tak trzymać !