Recenzja książki Rachel Polonsky „Latarnia magiczna Mołotowa”

Ta niezwykła publikacja pokazuje nieznany zarówno autorce, jak i nam obraz dawnej Rosji. To świetna lektura nie tylko dla historyków i miłośników Rosji, ale także dla tych, którzy chcą odkryć na nowo skrywane tam tajemnice, kulturę i dawne codzienne życie w czasach totalitarnych. Sama historia powstania książki już na samym początku zachęci każdego z nas do dalszej lektury.

W latach 90. Rachel Polonsky zamieszkała z rodziną w Moskwie. Wkrótce okazało się, że piętro nad jej mieszkaniem mieszkał kiedyś Wiaczesław Mołotow, jeden z najbardziej prominentnych polityków w Związku Radzieckim, bezwzględny poplecznik Stalina, komisarz spraw zagranicznych, współtwórca paktu Ribbentrop-Mołotow. W jego dawnym mieszkaniu – jak pisze autorka – odkryła setki książek, niektóre opatrzone dedykacjami lub własnoręcznymi adnotacjami. Pozostawiła je tam wnuczka Mołotowa, która wynajmowała mieszkanie międzynarodowej finansjerze. Dla Rachel Polonsky znajomość z mieszkającym w byłym lokum Mołotowa mężczyzną to nowy epizod w jej życiu. Właśnie owa biblioteka i składające się na nią książki są punktem wyjścia podróży po rozległej nawet dzisiaj Rosji. Sama autorka pisze:

„Mój nowy znajomy nie mógł wiedzieć, jak wspaniały robi mi prezent, wręczając mi te klucze. Gdy tylko znalazłam się w mieszkaniu Mołotowa, w przestronnych, wyłożonych boazerią pokojach z sufitami zdobionymi sztukaterią, poczułam, że oto jestem u celu”

W toku podróży po Rosji z południa na daleką północ, Rachel Polonsky zetknęła się ze straszną przeszłością kraju, spustoszonego przez wojnę, głód, ludobójstwo i przede wszystkim totalitarne rządy, które zmieniły ten kraj nie do poznania. W książce pojawiają się takie miasta jak: Nowogród, Rostow nad Donem, Wołogda, Archangielsk czy Murmańsk. Podróż po rozległej Rosji przynosi autorce również inne doznania. W dawnej Rosji nie liczyła się jednostka, wszystko było podporządkowane ogółowi. „Ludzie, ukarani za nieposłuszeństwo autorytarnej władzy zesłaniem do najdalszych zakątków Rosji, stworzyli za pomocą słów sugestywny, choć często ukryty pejzaż wewnętrznej wolności” – pisze Rachel Polonsky.

Wspaniale opowiedziana historia Rosji, mieszkających tam ludzi, ich przeżyć, doznań pozwoli czytelnikowi razem z autorką na nowo odkryć ten rozległy kraj, jego zwyczaje i przeszłość. Historia samego mieszkania po Mołotowie i tym co się z nim stało również stanowi ciekawy epizod niniejszej publikacji, którą polecam każdemu czytelnikowi, chcącemu poznać bliżej – inaczej opowiedzianą – historię Rosji.

„Rachel Polonsky łączy osobiste wspomnienia i obserwacje z podróży z przemyśleniami na temat rosyjskiej literatury i historiografii. Owa podróż okazuje się drogą do zrozumienia współczesności bogatej w ślady minionych czasów. To właśnie znakomicie poprowadzony dialog przeszłości z teraźniejszością oraz płynność narracji są najważniejszymi zaletami Latarni magicznej Mołotowa. Książka zdobyła główną nagrodę w konkursie Dolman Travel Book Award 2011” – fragment zakończenia książki.

Autor: Rachel Polonsky;
Tytuł: Latarnia magiczna Mołotowa. Podróże w historię Rosji;
Ilość stron: 343;
Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2013;
Cena: 44.98 zł;
Więcej tutaj

Gorąco Polecam!!!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 9 grudnia 2013 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.