Recenzja książki Patricka K. O`Donella „Odważyli się wrócić”

Niesamowita, a zarazem prawdziwa historia żydowskich szpiegów w nazistowskich Niemczech. Autor książki wprowadza czytelnika w tajemniczy świat II wojny światowej, w samo serce III Rzeszy Niemieckiej. To tam zostają wysłani bohaterowie książki, naturalizowani Amerykanie pochodzenia żydowskiego, którym udało się zbiec spod władzy nazistów. Nazistów, którzy w podbitych krajach wprowadzili tzw. „ostateczne rozwiązanie”, które nieuchronnie prowadziło do zagłady Żydów.

Patrick K. O`Donell przedstawiając historię „żydowskiej piątki”: Fredericka Mayera, Hansa Wynberga, Bernda Steinitza, Georga Gerbnera i Alfreda Rosenthala próbuje ukazać nie tylko ich patriotyzm, ale przede wszystkim chęć odwetu na wrogu, który zabijał ich niczemu winnych rodaków w Europie. Cała piątka po specjalistycznym szkoleniu szpiegowskim została wysłana na tyły wroga, aby tam w niebezpiecznych misjach, które dla wielu z ich współtowarzyszy kończyły się śmiercią, przekazywać tajne informacje, wprowadzać nazistów w błąd czy organizować tajne operacje.

Każdy z „piątki” ma coś do udowodnienia sobie i swoim bliskim. Podejmując się ryzykownej gry, której stawką było nawet ich życie, oddali nieocenione do dziś usługi wywiadowi amerykańskiemu. Najważniejszą postacią w książce jest jednak Frederick Mayer, jak pisze O`Donell – człowiek szczególnego formatu. Sam Mayer mówiąc o swoim życiu powiadał, że „Kto nie ryzykuje, nie wygrywa”, a „W życiu trzeba dawać z siebie wszystko”. Z kolei Patrick O`Donell kończąc swą publikację pisze o swych bohaterach w epilogu:

„Piątka zobowiązała się do zachowania tajemnicy i przez wiele lat po wojnie dotrzymywała tego przyrzeczenia. Kiedy zostali zwolnieni ze służby i wrócili do kraju, nie witano ich fanfarami i nie przyjmowano jak bohaterów. Wszyscy po cichu odwiesili swoje mundury do szafy i wrócili do cywilnego życia”

Ta pasjonująca publikacja zaciekawi każdego czytelnika. Niesamowita i trzymająca do końca w napięciu książka, opatrzona ciekawymi ilustracjami, to z pewnością doskonała lektura dla pasjonatów II wojny światowej i nie tylko. Prawdziwa historia żydowskich szpiegów w nazistowskich Niemczech opisana przez Patricka K. O`Donella ukazuje nam niezwykłą historię ludzi, którzy musieli zmierzyć się oko w oko ze swym największym wrogiem.

Patrick O’Donnell jest historykiem wojskowości i nagradzanym autorem siedmiu książek, w tym „Give Me Tomorrow”, „The Brenner Assignment”, „Beyond Valor”, „We Were One”.

Autor: Patrick K. O`Donell;
Tytuł: „Odważyli się wrócić”;
Wydawca: Świat Książki, Warszawa 2013;
Ilość stron: 256;
Cena: 33.20 zł;
Więcej tutaj

Gorąco Polecam!!!

Tomasz Sanecki,

Bytom, 9 grudnia 2013 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.