Tajemnica testamentu Bony Sforzy. Czy bajeczna fortuna zgubiła polską królową?

Artykuł znajduje się tutaj

18 Komentarze

 1. To była wielka królowa i szalenie mądra kobieta. niestety nie doceniona w kraju dla którego świetności zrobiła więcej, niż niejeden król. Największym rozczarowaniem Bony, był ukochany syn Zygmunt August, któremu kobiece wdzięki przesłoniły nawet dobro Rzeczypospolitej. Jej smutny koniec, to wina między innymi właśnie Zygmunta Augusta. Koniec dynastii to powolny koniec świetności polskiej potęgi.

  • Niektórzy przypisują Bonie otrucie Barbary Radziwiłłówny żony Zygmunta Augusta.
   Po bezpotomnej śmieci Zygmunta Augusta Polska zaczęła wybierać na tron królów elekcyjnych.
   Od tego czasu demokracja szlachecka tak przybrała na sile, że powoli zaczęła doprowadzać do upadku I RP.

   • Barbarę otruli Habsburgowie brak królowej to brak potomka mogącego objąć tron .

    • Barbara zmarła na raka, najprawdopodobniej szyjki macicy, Uczcie się trochę historii zamiast fantazjować.

    • Barbara zmarła na raka, najprawdopodobniej szyjki macicy, Uczcie się trochę historii zamiast fantazjować. Pappacoda nie był ponadto jej lekarzem.

 2. „Jednak według pracowników Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego prawdopodobnie pożyczka udzielona Filipowi II pochodziła z własności prywatnej królowej Bony, do której prawa roszczeń mieć nie możemy.”

  Może teraz ci pracownicy wypowiedzą się na temat roszczeń rządu Izraela do prywatnego majątku OBYWATELI POLSKICH Polaków pochodzenia żydowskiego zmarłych w czasie II wojny. Hucpa judaika? Może podpowiedzą coś Sikorsky’emu, bo biedak w tej sprawie jest jakiś dziwnie zagubiony.

 3. Bardzo ciekawy watek długu ,który powinien zostac zwrocony polsce krolowa Bona ciekawa osobowosc ,smutna jej smierc , o krolowej Bonie nakrecono serial z A,Slaska ,bardzo mi sie podobał ,o jej synie i jego zonie B.Radziwilownie też jest cykl filmów

 4. Bona Sforza była najwspanialszą królową-małżonką w historii państwa Polskiego. Chociaż nie była Polką dbała o swoją przybraną ojczyznę bardziej niż możnowładcy i szlachta. Los naszego kraju leżał jej do tego stopnia na sercu, że była gotowa oddać Austrii swoją ojcowiznę, księstwo Bari w Italii, w zamian za zwrot Śląska na rzecz Polski na co nie zgodził się jej syn Zygmunt II August. Dla umacniania państwa Polskiego zrobiła w czasie swojego panowania więcej niż wszyscy królowie elekcyjni razem wzięci.
  Cześć i chwała Królowej Bonie!

  • bardzo mi sie podoba twoja ocena ; 100% sie zgadzam
   bardzo madra kobieta-Krolowa
   Zygmunt August slaby i bez wnikliwosci politycznej
   Czesc Krolowej Bonie!!!

 5. Krótka piłka. Jagiellonowie pozostawili po sobie potomków mniej lub bardziej oficjalnych. Znaleźć ich i to im Hiszpania powinna zwrócić dług jako spadek po prapraprapra….babce Bonie.

 6. Wielka kobieta i królowa, która tyle dobrego zrobiła dla Polski. Niedoceniana za życia jak i po śmierci. Godna pochówku na Wawelu. Jej mądrość i dar politycznego myślenia był naprawdę godne podziwu. Oj trzeba by nam teraz takiej przywódczyni.

 7. Naprawdę super artykuł. Czyta się jednym tchem. Pozdrawiam i tak dalej Panie Tomaszu

 8. A o dziełach ukradzionych przez Szwedów słyszeliście?
  Ciekaw jestem, kiedy wreszcie jakiś komornik wyegzekwuje od Szwedów zwrot naszych dzieł sztuki zagrabionych w czasie Potopu. Zgodnie z treścią podpisanego w 1660 roku przez Szwecję traktatu pokojowego w Oliwie mieli je nam zwrócić. Nie robią tego, bo znaczną część swoich muzeów musieli by zamknąć na klucz.

 9. Bardziej ja cenię niż potępiam, natomiast synuś zdecydowanie jej się nie udał.