Recenzja książki Araela Zurli „Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii”

„Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii” to pasjonująca powieść, wartka i błyskawiczna akcja, błyskotliwe dialogi. To biografia jednej z najmroczniejszych postaci renesansu – Cezara Borgii. Poza Borgiami występuje cała galeria barwnych postaci typowych dla epoki renesansu. Co ciekawe, dialogi postaci z powieści oparte są na ich autentycznych wypowiedziach, opisy zaś na współczesnych portretach oraz świadectwach.

Historia opowiedziana jest przez fikcyjnego bohatera Diamante di Roma – towarzysza i przyjaciela Cezara Borgii. Według zapewnień autorki jest to jedyna wymyślona postać tej powieści, wszystkie inne postaci żyły naprawdę w epoce renesansu. Książka przedstawia wszystkie etapy fascynującej kariery Cezara, tłem jest walka o władzę wśród wielkich rodów Italii, ambicje królów francuskich i hiszpańskich, nastroje panujące na dworach europejskich: liczne bale, uczty, orgie z udziałem także osób duchownych, a wreszcie także groza syfilisu prześladującego nie tylko Cezara, ale i innych możnych tamtych czasów.

Cezar Borgia dzięki wpływom ojca – Rodriga Borgii, który po objęciu pontyfikatu został papieżem Aleksandrem VI, zanim skończył 20 lat był już kardynałem. Nie to jednak było jego marzeniem i po kilku latach, zrzucił kardynalski kapelusz, stał się księciem i dał się poznać jako utalentowany dowódca. Jawi się nam jako człowiek porywczy, niezwykle mściwy i wręcz nieobliczalny, nieliczący się z nikim ani niczym, gotowy osiągnąć swój cel bez względu na cenę. Postępująca choroba – syfilis znaczącą wpłynęła na zmianę jego charakteru, czyniąc go ostatecznie „diabłem w ludzkiej skórze.”

Oprócz życia Cezara Borgii czytelnik ma także szansę poznać bliżej postać papieża Aleksandra VI jak i rodzeństwo Cezara zwłaszcza postać Lukrecji. To co się dowiaduje czytelnik może być dla niego niezłym szokiem: papież prowadzący rozwiązły tryb życia, posiadający wiele kochanek i jeszcze więcej potomstwa, wykorzystujący watykański skarbiec do finansowania potrzeb i zachcianek dzieci, Lukrecja młoda rozpustna dziewczyna wielbiąca bale i zabawy. Z drugiej jednak strony taka właśnie była epoka renesansu: zachowanie ówczesnego duchowieństwa, orgie, syfilis –nie były niczym gorszącym dla tamtejszych możnych dworów francuskich, hiszpańskich czy italskich.

Powieść ta, to według mnie jedna z najlepszych książek na temat rodu Borgiów. Niezwykle interesująca. Spiski, wojny, plany zawładnięcia nad państwami włoskimi. Morderstwa z przyczyn politycznych, jak i całkiem prywatnych. Otrucia i porwania, emocje i namiętności, opisy kluczowych postaci epoki renesansu – wszystko to czyni książkę niezwykle porywającą i intrygującą. Gorąco polecam!

Arael Zurli mieszka w Krakowie. Z wykształcenia edytor i muzeolog, maluje obrazy, tłumaczy poezję z kilku języków.

Autor: Arael Zurli;
Tytuł: Szatan z papieskiego rodu. Prawdziwe życie Cezara Borgii;
Wydawnictwo: Bellona;
Data wydania: 2013 rok;
Liczba stron: 448;
Cena: 27,90 zł
Więcej na stronie www.belona.pl

Gorąco Polecam!

Tomasz Sanecki,
Bytom, 21 października 2013 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.