Ich pojawienie się budziło strach w całej Europie – Lisowczycy

Artykuł znajduje się tutaj

81 Komentarze

  • No tak, ale każde wojsko jest takie same, współczesne też. W czasie wojny żołnierze pozwalają sobie na niejednokrotne łotrostwo, a dowódcy dla wyższych racji przymykają oko. W czasie drugiej wojny światowej gwałcili nie tylko Niemcy i Armia Czerwona / Niemki/, ale także i amerykańscy żołnierze / Alberto Moravia ” Matka i córka/. Podczas niedawnej wojny w Iraku i Afganistanie wypłynęła afera, że amerykańscy żołnierze w Guantanamo znęcali się nad pojmanymi terrorystami. Nawet polskie wojsko, które w dziejach ma szlachetne i wie co to honor polskiego żołnierza, ostrzelało cywilną wioskę w Afganistanie. Więc uważam, że ta armia lisowczyków to znowu nie odbiegała tak od armii w innych krajach Europy. Hetmanowi Chodkiewiczowi chwała za to, że potrafił spożytkować dla kraju potencjał tych żołnierzy. Nawet jak się czyta ” Potop” to Sienkiewicz pisze, że Kmicic zorganizował swoją armię z różnych obwiesi i wyrzutków społeczeństwa i umiał ich wykorzystać dla dobra ojczyzny. Jak się czyta takie ” krytyczne” artykuły to trudno się oprzeć wrażeniu, że ktoś realizuje cel, by zohydzić Polakowi jego historię, a co za tym idzie rzucić ten niepokorny naród na kolana. Aż wstyd się przyznać, że ta wredna Komuna na każdym kroku podkreślała wielkość Polski i jego wspaniałą historię. A dzisiejsi historycy kiedy mamy wolność i nie ma cenzury…

   • Nie każde wojsko szanowna Pani! Proszę porównaćj wojska amerykańskie i radzieckie wkraczające do Niemiec po II WS

   • Pięknie powiedziane pani Magdaleno brawo,jest wolność i historycy zamiast pisać o naszym narodzie dobre i złe dzieje,aby Polacy wiedzieli to tylko piszą jakim to jesteśmy krajem złym.Widać,że jest pani Polką i patriotką.Poczytajcie o T.Kościuszko to dzięki niemu polska została rozebrana.Był dobrym strategiem,ale nie dowódcą.Miał pod ręką kilkadziesiąt tyś.wojska i nie skorzystał z pomocy,a co gorsza tego się nie pisze był podpity i Rosjan uważał za prostaków i się przeliczył.Przegrał bitwę już na początku i państwo Polskie bo Rosjanie ruszyli na Warszawę i był koniec państwa Polskiego.Taki to wielki wódz t.Kościuszko.Dla mnie jest nieodpowiedzialnym dowódcą jak wielu innych.To na tyle pozdrawiam Polaków patriotów.

 1. Nie wolno używać takich określeń w stosunku do Lisowczyków. W tamtych czasach a szczególnie w czasach wojny trzydziestoletniej w Europie były to zachowania typowe dla walczacych wojsk. W stosunku do lisowczyków opis ich zachowań były przejaskrawione.

 2. Wspominając Lisowczyków nie sposób zauważyć niewidzialnej ręki pierwszego z Wazów, który z godnym podziwu talentem psuł wszystko czego się dotknął, dzięki czemu jego synowie zobaczyli faktyczny koniec Rzeczpospolitej.

  Ciekawe również czy w obecnych czasach Polska powinna szkolić takie jednostki jak GROM, które w imię obcych interesów budzą przyszłą nienawiść do Polski na krańcach świata.

  • Chyba znamy inna historie,a juz na pewno inaczej ja interpretujemy. Moim zdaniem Polska wychodzi z 17 w. zwyciesko czego dowodem sa rzady Sobieskiego. Polska w tym czasie odbudowuje sie po zniszczeniach wojennych, a dzialania zbrojne tocza sie glownie poza granicami naszego kraju. Sytuacja naszego kraju jest na tyle dobra,ze Sobieski planuje odzyskanie Slaska i przylaczenie Prus Ksiazecych do Polski. Niestety koniecznosc udzielenia pomocy Austrii psuje te plany. W tym czasie glownym zagrozeniem dla Polski byli Turcy. Przyczyn upadku Polski nalezy szukac w 18 w., w wojnie polnocnej i w pozniejszych dlugich 31 letnich rzadach Poniatowskiegio i kliki, ktora go wybrala. Ich tzw. reformy opieraly sie na walce z tradycja narodowa i kosciolem (dokladnie tak jak dzis). W ten sposob zniszczono w duzym stopniu ducha narodowego Polakow. Sprowadzili rowniez wojska rosyjskie do Polski na masowa skale i z ich pomoca pacyfikowali pierwsze polskie powstanie zwane dla niepoznalki Konfederacja barska. Przez cztery lata zwalczano szlachte, ktora walczyla o uniezaleznienie od Rosji. Jakie inne polskie powstanie trwalo 4 lata? Poniatowskiego wikszosc Polakow zna tylko z Konstytucji 3 maja, ktora uchwalono dopiero pod koniec jego zycia i ktorej nie potrafil nawet obronic. A moim zdaniem przez wiekszosc swojego zycia dzialal na niekorzysc Polski. Lepszy bylby wybor na tron kolejnego wettyna, ktory byl b. negatywnie nastawiony do Rosji za zajecie przez nia Kurlandii, ktorej byl ksieciem, a o czym wspomina bohater Konfederacji Barskiej Kazimierz Pulaski. Nalezy przypomniec , ze doszlo do tego w wyniku knowan Czartoryskich i Potockich czyli tzw. familli, ale to wszystko temat rzeka, nie ma na to miejsca w krotkim komentarzu.

   • Racja, już podstawówce coś mi nie grało, tu kolejne rozbiory a Staś topi energię i kasę w obiadki czwartkowe, kochanek carycy. No i jeszcze ruskie wojsko na kolejnych sejmach.

 3. Polacy wciąż są zakłamani. Mówią że są Polakami, a wyjeżdżają stąd tysiącami, mówią, że są katolikami, a kradną i oszukują. To że Oświęcim działał jeszcze dwa lata po wojnie – to nie Polacy. To że Ślązacy trafili do 120 obozów po wojnie – to nie Polacy. Czas naprawić ten błąd. Czas na waszą prawdziwą historię, bo wciąż żyjecie w państwie podarowanym przez Stalina. Ślązaczka

  • w Oświęcimu po wojnie siedział moj dziadek „za powstanie”. Tylko, że strażnikami nie byli tam Polacy,a kaci z UB, KBW i NKVD

 4. Zawsze mówię i powtarzam Polacy to najbardziej agresywny i nieprzewidywalny naród świata !! Gdyby miał możliwość zawojowałby cały świat, powybijał wszystko i wszystkich. To widać obecnie w wojnach wespół z Ameryką !! Także ja się boję co by było gdyby dano nam np. broń jądrową !!!??!?!!?

 5. Dlaczego bestialska formacja? Lisowczycy działali na pograniczu Polski gdzie nigdy nie było spokojnie. Ich działania wzbudzały strach wśród potencjalnych najeźdźców i o to chodziło. Problemem było brak ekwiwalentu za te działania. Napisanie w tytule „bestialska formacja” jest chyba grubą przesadą i niezrozumieniem tamtych czasów.

 6. taaaaa. po obejrzeniu filmu ogniem i mieczem widziałem jak ci dzielni huzarzy dostawali w d@pe od dzikich kozakow

 7. Dużo złego dla Polski zrobiła unia z Litwą. Wplątała Polaków w wojny w nieswoim interesie. I to właśnie przyniosło jej zgubę.

  • Jaka unia?! dla litwinów to był zabór a nie unia.
   My tlko to tak postrzegamy

 8. No cóż robili dokładnie to samo co „Opricznicy” Iwana Groźnego.. Tyle że sponsorowali się sami.. No cóż jak to mówią ” a jeść trzeba..” skoro ówczesna szlachta i magnateria migała się jak mogła od płacenia podatków i w ogóle robiła co chciała to końcowy rezultat nie mógł być inny.. Szkoda że my Polacy potrafimy tylko walczyć o wolność … jak ją już odzyskamy to robimy wszystko żeby ją znowu stracić. Tak było przed II wojną światową, tak jest i teraz .. Tylko jak tu spojrzeć w twarz tym co za tę wolność oddali własne życie?

 9. Bardzo ciekawe opracowanie. Po każdym z artykułów na temat Lisowczyków mam nadzieję na pełne opracowanie tej niezwykle ciekawej i ciągle mało znanej historii. Przy okazji mam słowo do oceny samej formacji Lisowczyków. W naszych ocenach ich działań kompletnie odrywamy kontekst historyczny i realia wojenne tamtych czasów. Swoje osądy budujemy w oparciu o wiedzę wyjętą ze szkoły. Historia prawdziwa jest natomiast dużo bardziej złożona i ciekawa niż nam się wydaje.
  Panie Tomaszu – gdyby zechciał Pan przymierzyć się do opracowania monografii na temat Lisowczyków chętnie zajmę się kwestiami organizacyjnymi. Jeśli będzie Pan zainteresowany Proszę o kontakt: rajpap@wp.pl

 10. Nikt nie wspomniał o wpływie kleru katolickiego na upadłość tamtej Rzeczypospolitej tak jak i dziś upadek tej III rzeczypospolitej też będziemy zawdzięczali biskupom