Śmierć, która wstrząsnęła III Rzeszą – zamach na Reinharda Heydricha

Artykuł znajduje się tutaj

90 Komentarze

  • Artykuł świetny i dopracowany, co jest rzadkością na Onecie! Ale tak mnie nurtuje pytanie: czy naprawdę zabicie jednego hitlerowca warte było śmierci tysięcy osób, zabitych i umęczonych w odwecie?

   • O te ofiary właśnie chodziło. Heydrich ugłaskał większość Czechów stosując metodę kija i duużeej marchewki. Nie kwapili się do oporu. Rozpętanie terroru prze Niemców miało obudzić czeskie społeczeństwo. Sam zamach został zainicjowany w Londynie.

    • Taka była oficjalna wersja. Prawdopodobnie jednak chodziło o coś zupełnie innego. Heydrich miał zamiar zniszczyć admirała Wilhelma Canarisa i przejąć dowództwo nad Abwehrą. Był już bliski tego celu. Alianci, chcąc chronić Canarisa, współpracującego z wywiadem brytyjskim, postanowili usunąć Heydricha. Ponieważ jednak Heydrich był popularny w Czechach, ten zamach musiał obudzić podejrzenia nazistów – dlaczego zginął akurat on, który nie stosował ślepego terroru, skoro było w Cechach kilku takich, którzy bardziej zasłużyli sobie na zamach. Dlatego stworzono ten „oficjalny” powód – że chciano spowodować terror w Czechach, aby Czesi „obudzili się” i przyłączyli do koalicji.
     To oczywiście tylko hipoteza, ale bardzo prawdopodobna.

    • Ten sposób myslenia o poświęcaniu życia zwykłych obywateli pasuje jak ulał do polskich elit. Nie chce mi się wierzyć, że Czesi poszliby na coś takiego.
     1.Rocznicę tego zamachu obchodzą jako żałobę po tych, którzy zginęli w odwecie.
     2. Czy po zamachu czeskie społeczeństwo się obudziło?

 1. Nietuzinkowy, rzetelny artykuł. Widać, że autor na prawdę
  napracował się i mam nadzieje, że jeszcze nie jedno takie
  Jego opracowanie przeczytamy.

 2. Panie Sanecki,
  podzienkovanie dla pana za fantasticzny opis tej doby.
  Tylko pozvolim szebie podotknosc.sze te czasy bylo panstwiem Czechoslowackim i rozpisze to grammaticzne .
  Panstwem Czecho a panstwem Slowackim.To som dva narody w jednym panstvie prosze pana.Kojarzy pan.?
  Jozef Gabcik szie urodzil na Slowacii,zil jak Slowak i jest pochovany i znany jak Slowak.Prosze pana to nie bzdura to tylko patriotyzm.
  ……… bezpośredni dostęp, zaś zamach na Heydricha dokonali czescy zamachowcy….. (vybralem z kontextu part ktory nie jest prawdzivy i treba go panu poopravicz………spravnie jest dokonaly czechoslowacki zamachowcy(vojskovy zregrutovany v anglii i pod nakazem Czechoslowackiego rządu v Anglii.
  Inny Rzad tymczasowy v Moskvie niepoparl samobojczom misie.
  jesce raz podzienkovanie od sąsieda z poza granicami Polski

  • Witam sąsiada zza południowej granicy :) Nawet sobie nie zdawałem sprawy, że taka różnica jest między Czechami a Słowacją :)

 3. Wyrządzili całemu światu naziści. Dlaczego ciągle jest przytaczany wyraz NAZIŚCI – NIEMCY wyrządzili całemu światu krzywdę, NIEMCY byli zbrodniarzami. Mogę powiedzieć, że to nie Polacy kradli w Niemczech tylko JUMACZE.

  • nie bójmy się, mamy demokrację, to nie byli żadni sowieci tylko Rosjanie i ich sojusznicy

  • Właśnie! NAZIŚCI=NIEMCY Wielu z nich wróciło po wojnie do domu i żyło w niczym nie zmąconym spokoju wychowując kolejne pokolenie NIEMCÓW-NAZISTÓW. Ilu skazano w Norymberdze? 60? A ile tysięcy w obozach SS-manów mordowało bez potrzeby, dla przyjemności? A później przed sądem tłumaczyli, że wykonywali tylko rozkazy.

 4. To interesujące, że Heydrich miał śledzionę powyżej przepony :) ale w zasadzie pomijając już takie „anomalie ” anatomiczne to pewnie i tak by umarł skoro operował go internista… z medycznego punktu widzenia artykuł ciekawy jednak delikatnie mówiąc niedopracowany.

  • No wiesz, nie znam sie za bardzo, ale od narządów wenętrznych, to raczej jest właśnie internista. Ale może się mylę.

 5. Przeczytałem z zainteresowaniem – dlaczego mało w onecie tak dobrze napisanych artykułów.????

 6. Brawo , udzie interesują się nie tylko Muchami i Cichopkami… Czytałem z przyjemnością chociaż są to znane mi fakty

 7. Szanowny Panie Sanecki. Proszę nie uzywać okreslenia „naziści” maskującego prawdziwych sprawców jakimi byli Niemcy.

  • Zwracam uwagę że pierwszymi ofiarami hitlerowców byli Niemcy, tak jak bolszewików Rosjanie ! Według Pana logiki ofiarami Niemców byli Niemcy ???

   • no tak rzeczywiście bolszewicy i naziści to ‚dziwne twory’… może kosmici ?? wywodzą się ze swych narodów i nie nie da się tego wymazać z kart historii.

    umiejętny zabieg dyplomacji Niemieckiej sprawił iż dziś naziści rzadko są kojarzeni z Niemcami a y tego biorą się później te słynne ‚nazistowskie – polskie obozy koncentracyjne’

    Nie pomagajmy tuszować historii … naziści to Niemcy i Austriacy czy im się to podoba czy nie

 8. W dzisiejszych czasach coś takiego nazywali byśmy atakiem terrorystycznym
  Wyobraźmy sobie ten sam układ tyle że w samochodzie byłby np premier Izraela czy jakiś inny niedobry człowiek, który swoją postawą przyczynia się do eskalacji mordu na na Narodzie Paletynskim
  ONZ akceptuje taki stan ale są narody oraz ludzie, co te posunięcia tego państwa nie są w stanie zaakceptować więc to grono ludzi jest zaliczane do antysemityzmu lub terroryści ponieważ organizacja akceptuje sprawcę ale świat lub jego część nie
  Więc, ci co walczą w imię jakiejś sprawy są można śmiało powiedzieć terrorystami ponieważ nie akceptują tego stylu ataku tyrana lub oprawców
  W dniu dzisiejszym mamy podobną sytuację oprawcy atakują państwo będące w wojnie domowej, oprawcy dostarczają środki rebeliantom widać to wszystko jest zbyt słabe oraz nadchodzący tryumf rządzącego może przynieść odmienne rezultaty niezgodności z tymi planowanymi więc, czas na zastrzyk z fenolu w serce wolności Syryjczyków

  • Rozważanie ciekawe ale jest drugie dno w odniesieniu do dzisiejszej sytuacji , pewne narody trzeba trzymać w ryżach bo inaczej nic dobrego z tego nie wyniknie dla wszystkich

    • karabiny zawsze będą strzelać tylko w jedną stronę… w stronę ZŁĄ bo strona DOBRA będzie trzymać karabin ..

     ‚guernicka’y'luno’

 9. Oby było więcej takich artykułów .Przeczytałam jednym tchem z ogromnym zainteresowaniem.

 10. Dobrze napisane-przeczytałam jednym tchem do końca-dziękuję.Pozdrawiam

 11. Zamach to byla jakas porazka. KArabin sie zaciol. Zamachowcy nei posiadali krotkiej broni. Hitlerowiec zginol w wyniku powiklan od bakteri prawdopodobnie !

  • Potwierdzam. Mam takie samo odczucie:) byli słabo przygotowani. Nie przejrzeli broni, ofiara zmarła w zasadzie przypadkiem. Można powiedzieć, że to błąd lekarski…a nie zamach.

 12. Dzisiaj można powiedzieć, że to byli terroryści, którzy zamordowali człowieka, który przybył do nich z misją stabilizacyjną.

 13. Polecam książkę Miroslava Ivanowa „Zamach na Heydricha”. Napisana na podstawie relacji różnych świadków opisywanych zdarzeń. W tekście kilka nieścisłości (Czurda nie był niemieckim agentem – przynajmniej nie był to powód zdrady).

 14. Artykuł bardzo ciekawy:)godny polecenia:) jednak nie nazwał bym tej akcji spektakularną. Ofiara faktycznie ważna ale zamachowcy pokazali brak przygotowania. Niestety. To taki subiektywny punkt widzenia. Pozdrawiam autora i czekam na więcej:)

 15. Udany zamach żołnierzy harcerskiego oddziału „Agat” AK na Franza Kutscherę w Warszawie.
  Proszę przygotować następny temat.
  Taka moja propozycja.
  Pzdr

 16. Brakuje tego co zrobił umierający przez dziewięć dni w praskim szpitalu Reinhard Heydrich a co po wojnie opisała światowej sławy filozof i dziennikarka żydowska Hannah Arendt – skruchy Heydrich w obliczu śmierci, ale nie żalu że był mordercą za biurka ale że zdradził swój naród, ten sam naród do którego należała Hannah Arendt.

 17. Może wreszcie otworzą się oczy Polakom. Uważacie Czechów za tchórzów. Było to małe państwo. Załatwili Heydricha. Zrównano z ziemią dwie wioski. Wymordowano mieszkańców. Trochę się nie dziwię, że trochę przystopowali. Nic prawie się nie mówi się w Polsce o Słowakach. Stali po stronie Hitlera. Czy wiecie, że jako jedyni w Europie płacili Niemcom (ok. 500 marek) za każdego Żyda wywiezionego do Auschwitz?

  • Przepraszam a gdzie miałm się dowiedzieć,z jakiej książki ja znam za to bardzo dobrze historię mojej Babci i Mamy,bo przeżyły Sybir pozdrawiam

   • Laurence Rees, „Auschwitz. Naziści i …….”, rozdział: „Rozkazy i inicjatywy”. Bardzo ciekawa książka. Moi również byli na Syberii. Cudem przeżyli. Gorzej było z zesłanymi do Tadżykistanu. Prababcia i pradziadek tam zmarli.

  • Przepraszam, że się wtrąncam z własną opinie. Trocha się znam na historii Słowacji i to jest bardzo ciężke do zrozumienia… Po zaboru Czech 1938 nie miała Słowacja innego wyścia . Albo zostaje na Titaniku Czechoslowacja i na Słowacji wpadną Węngrzy, którzy w tym czasie traktowały Słowaków jako najwiekszych wrogów (1920 – umowa o zabraniu ziemi około Dunaju) = wojna . Albo iść do Hitlera a poprosić o ochronnę i „placić” . To się im udało, bo Węngrzy żądały od Hitlera tą ziemi i „nadzór” nad Słowacją. To się Hitlerowy nie podobało, bo nie chciał w własnym obozie jakeś bójki.

  • Nie mówi się także o ruchu oporu na Słowacji i setkach Żydów słowackich, których inni Słowacy ukrywali. Nic nie jest czarne i nic nie jest białe. Najprościej to wrzucać pewne nacje do jednego wora, a swoją się chlubić. Również Ślązacy mają wiele czarnych kart z czasów wojny. Nim rzucimy kamieniem…..
   Artykuł niezły – literówka w nazwie wsi Lidice nie Libice! Tym, którzy wybierają się do Pragi polecam odwiedzić to niesamowite miejsce (cmentarz pomordowanych i niezwykły pomnik dzieci).

 18. Heydrich – chyba jedyny członek tej bandy, o którym sam Hitler wiedział, że jest Żydem („Heydrich pokonał w sobie Żyda”, powiedział Hitler).

 19. Bardzo ciekawy artykuł.pan Sanecki zawsze ładnie i zrozumiale wypowiada się,serdecznie pozdrawiam

 20. Szkoda, że autor nie poruszył kilku ciekawych kwestii. Heydrich prawdopodobnie…musiał zginąć. Heinrich Himmler za pośrednictwem Shellenberga,swojego super agenta, komunikował się praktycznie od 1941 r z Anglikami celem aranżu ewentualnego pokoju między krajami . Himmler dodatkowo miał smaki na pęłnię władzy gdyz jak sie spodziewal jednym z warunków pokoju byloby oddanie wladzy przez Hitlera. A Himmler zarzadzal obozami z setkami tysiecy,badz wlasciwie milionami jeńców i niewolników i to była ogromna karta przetargowa.

  Heydrich byl niezwykle ambitnym bandziorem i slużbistą i bardzo możliwe, że poprzez swoje służby wiedział o tym co knuje Himmler, lub był blisko odkrycia…

  Stąd dziwa smierc Himmlera po wojnie (on wiedzial za duzo i byl dla anglikow niebezpieczny, a byl to okres kiedy Stalina bylo lepiej nie denerwowac) I stad tez ujawnienie na wiele lat (obowiazujace wciaz) kulisów sprawy Hessa (który też polecial do Angli)

 21. Dzień dobry, jestem Czechem nawet z Pragi. Codziennie jeżdzie przez miesce zamachu. Teraz to już inaczej wygłąda. Tego skrzyżowania już nie ma, ale jest piękny pomnik. Zawsze mówie o tym dzieciakom. Tylko mam jedno dokreślenie – szpitał Bulovka jest tuż przy tym samym skrzyżowaniu około 100 – 200 metrów . Heydrich nawet o własnych był by wcześniej, ale wiadomo, że nastała panika. Lieben jest dzielnica Pragi, którą zwykłe jeżdił z swojego zamku (villy). Dokładnie po czesku Libeň (polski Libeń) . Świetny i prawdziwy art. – bardzo dziękuję.

  • jeszcze jedna notatka – Čurda nie był agentem niemieckim, ale jak my mówimy zwykłą „krysou” . Czekal na ostatni dzień kiedy miała płatność nagroda Hitlera i wysłał pismo na Gestapo, że by miało peciątkę z tego dnia. Potem się sam za pare dni zgłosił. Po wojnie otrzymał kare śmierci.

 22. Więcej takich artykułów i więcej tego rodzaju pamiętających tekstów, to potrzebne by nie zapomnieć i nie dopuścić do powtórki……

  • a jednak gdzie indziej spotkałem, że jeździł tą sama traśa w tym samym czasie… zastraszał pepików pewnością… ale organizacja zamachu „pierwszorzędna”… chyba w każdym powiecie w Polsce lepiej by to zrobili…

 23. Nie wiem na czym polega pański ranking spektakularności zamachów w czasie II WŚ, ale wydaje mi się że pod względem poniesionych nakładów, ofiar, czasu przygotowań i skali trudności zamach na Frantza Kutscherę kilkukrotnie przewyższał akcję praską…

 24. Użyty pistolet maszynowy typu Sten jest bardzo prymitywna bronią. Dlatego był tak popularny. To system otwartego zamka, wrażliwego na zanieczyszczenia. Mimo wyszkolenia zamach oceniam na żle wykonany.

 25. Niesamowite wrażenie przeczytać coś od początku do końca. Dziękuję za wartościowy artykuł.

 26. To jest jak chichot historii….
  kilka lat temu na slubie [w Krakowie w Kosciolku na Salwatorze i weselu]moich znajomych ,ktorzy na stale mieszkaja w Niemczech byla wnuczka Reincharda Heidrycha…..

 27. Zamach na Reinharda Heydricha nie jest.. chwalebnym przykładem bo ma swoje drugie (skryte) oblicze, był obliczony na sprowokowanie niemieckiego aktu zemsty, i spowodował łzy i przelanie czeskiej krwi (w tym kobiet i dzieci). I o to chodziło… tym co wymyśli przeprowadzenie tego zamachu. Co jest nie tylko cyniczne ale i zbrodnicze!

  Pomysł z zamachem na Heydricha został wymyślony przez angielskie służby specjalne i spodobał się Czechom (emigrantom) w Londynie – miał zantagonizować Niemców i Czechów ku przerażeniu Londynu i czeskich emigrantów żyjących od 1938 r. w zgodzie i współpracy. Inicjatorzy zamach chcieli aby ten zamach spowodował represje (mordy) wobec Czechów ze strony Niemców a które odgrodzą Czechów od Niemców, tym bardziej że okupacja Czech przez Niemców była jeszcze łagodniejsza niż okupacja przez Niemców Francji.

  Nie było żadnej czeskiej partyzantki, Czesi uczestniczyli w zbiórce „pomoc zimowa” i wysyłali paczki na wschodni front dla niemieckich żołnierzy z żywnością i ciepła odzieżą. Czesi gremialnie wysyłali prywatne listy do nie znanych sobie Niemców (żołnierzy) z słowami otuchy i życzliwości Czechów etc. W końcu Czechy nie bez kozery przez wieki były częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego a Król Czech jednym z głównych elektorów wybierających Cesarzy I Rzeszy!

  Inicjatorzy zamach chcieli to przerwać, chcieli przelania czeskiej krwi w aktach zemsty Niemców i to się im udał bo po zamach na Reinharda Heydricha Niemcy zastosowali w Czechach to co stosowali wobec Polaków. Terror, mordy i łzy. Londyn był ucieszony jak i emigracja czeska nad Tamiza. Na Czechów sprawdzono terror. I nie interesowało w/w że… zamordowali mieszkańców wsi Lidice rękami Niemców.

 28. Tak wyglądał zamach w wykonaniu Szwejków. Zacięty sten, bomby, które wybuchły obok samochodu, jakiś zdrajca, który wziął forsę za wydanie kolegów. To dowodzi, że z Czechów tacy sami żołnierze, jak z Włochów.

 29. czy smierc Reinharda Heydricha miala sens ? przeciez zginelo przez to wydarzenie tyle ludize. wydaje mi sie ze warto bylo pokazac ze czechy nie naleza do niemocow w 100% bez takich akcji zaden z krajow niemoglby zostac wyzwolonym.czesi jak i polacy nie wiedzieli ze wojna sie skonczy w 1945 roku. trzeba bylo walczyc o wolnosc i pokazywac swoje oddanei za ojczyzne.

  • Będący pod okupacją niemiecką Holendrzy, Duńczycy i Norwegowie pokazali wiele razy że nie należą do Niemców w 100 % i mieli swoje akty oporu ale nie zabijali symboli Niemców aby nie sprowadzić na ludność cywilna aktu niemieckiej zemsty.

   A o wolność walczy się wtedy kiedy są szanse na wygraną bo w przeciwnym razie to szafowanie krwią i wysyłanie przez „bohaterów” za biurka (jak to zrobiono w Warszawie 1944 r.) młodych ludzi na rzeź. Oni (za biurka) nie szafują swoim życiem ani rodziny, szafują cudzym życiem. Po wojnie przyjmując medale i szlify generalskie, a ci co zostali wysłani na rzeź leża w mogiłach.

 30. Napisany ciekawie i dużą starannością artykuł, zdecydowanie jeden z lepszych jakie można spotkać na bloga. Bardzo dobra robota i pełen profesjonalizm. Gratuluję. :)

 31. Bardzo dobry artykuł przypomniał mi jak w latach 80 -tych czytałem komiksy serii Relax i tam własnie po raz pierwszy przeczytałem o tym zamachu pozdrawiam autora i proszę o jeszcze

 32. Znana i piękna Karta w Historii Czechosłowacji…..a można było czekać….jako kolabo – w tamtejszej Czechosłowacji byli Patrioci, jak w Polsce pod niemiecką okupacją AK !

 33. Ciekawy artykuł……ale też ciekawe jest to jak Czesi potrafią z Lidic zrobić niesamowitą zbrodnie…w Polsce takich wiosek było setki a liczby ofiar odwetów niemieckich liczone były ie w setkach a tysiącach…..i to zabitych a nie wywożonych do obozów.

 34. bardzo ciekawy i wciągający artykuł. i teraz nasuwa się pytanie ‚czy warto było go zabić jeśli kare za to poniosło tyle osób?’

 35. Nareszcie jakiś porządny artykuł, a nie wypociny sfrustrowanych mężatek i innego tałatajstwa

 36. R. Heydrych , był bardzo ludzkim dla Czechów , sporo im pomagał , miedzy innymi czesi mieli zapewniona opiekę lekarską i szkolnictwo na wysokim poziomie , były kina , teatry , sklepy bły dobrze zaopatrzone . czesi to tchórzlowy naród , nie potrafiący docenic dobrego pana , tak zawsze było !!!

  • czyli, że co mieli nie napadać na tego nazistę bo był dla nich ‚dobry’ ?? to jest polityka tego nie da się ogarnąć w tak prosty sposób

   ale na marginesie faktycznie czesi i słowacy są wyjątkowo ‚ostrożni’ by nie powiedzieć tchórzliwi

 37. Dziękuje Autorowi za bardzo ciekawy artykuł! Warto również pochwalić za podanie materiałów „źródeł” . Szkoda, że to raczej rzadkość na Onet – cie. Ale tym razem to naprawdę dobra rzetelna robota i dobrze opisana.

 38. Zamach na Heyndricha, tak jak i Powstanie Warszawskie – to oczywiscie pomysł Anglików. Morze krwi Polaków i olbrzymia ceną jaką zapłaciła Warszawa – to było potrzebne Aliantom by utrzymać się w Normandii i Sowietom by nie powtórzyła sie Bitwa Warszawska 1920.

 39. Artykuł bardzo ciekawy, ale jest mała nieścisłość. Otóż dzieci z Lidic trafiły do obozu koncentracyjnego w Chełmnie nad Nerem a nie do Łodzi. W tym też obozie zostały zamordowane w samochodach przerobionych na komory gazowe. Pozdrawiam autora.

 40. Świetny artykuł !!! Swego czasu czytałem informacje na temat tej akcji , ale fakty zawarte w artykule uzupełniły w dużym stopniu moją wiedzę na ten temat . Pozdrawiam i jeszcze raz gratuluję bardzo dobrego tekstu . Dobra robota Panie Tomaszu .

 41. Brakuje mi jedynie w tym artykule wzmianki o domniemanym zawiązku zamachu z organizacją Schwarze Kapelle i Wilhelmem Canarisem