Śmierć, która wstrząsnęła III Rzeszą – zamach na Reinharda Heydricha

Artykuł znajduje się tutaj

90 Komentarze

  1. czegos tu nie rozumiem. skoro ten Curda byl niemieckim agentem to dlaczego nie ostrzegl o ataku Niemcow. przeciez w tym celu zostal wyslany z Anglii – nawet jezeli nie bral udzialu w akcji. rownie dziwnie brzmi argument ze obawial sie o swoja matke..

    • Čurda nie byl agent niemiecki, ale czeski spadachroniarz, ktory sie zaczal bac, bo zostal bez kontaktow. Zaczal sie bac o matke. Zrobil rzecz nie pozwolona dla zolnierza – odwiedzil ja. Jak uslyszal z radia wiadomosci o rozstrzeliwaniu calych rodzin, ktore przechowywaly spadachroniarzy po zamachu na Heydricha. Pojechal do Prahy i poszedl na gestapo.

  2. fantastyczny materiał. pierwszy raz o tej historii przeczytałem w komiksie zamieszczonym w magazynie „RELAX” w 70′-tych latach. (pamieta to ktoś?) tu , w rozwinięciu poznałem szczegóły i naprawdę porządnie wciągnęła mnie ta lektura .
    szczerze dziękuję za ten pasjonujący materiał.

    • ja także przeczytałem to po raz pierwszy w Relaxie.było to około77r.pojawiło się to w dwóch częsciach w pierszym i drugim numerze.pamiętam do tej pory wiele szczegółów.pozdrawiam.

  3. Bardzo ciekawy blog. Jeśli chodzi o Heydricha to był jednym z największych zbrodniarzy niemieckiej III Rzeszy. Był jednym z głównych inicjatorów zabicia Żydów w Europie. Był też niesamowicie ambitny. Wielu historyków twierdzi, że miał ambicję zastąpić Hitlera na stanowisku kanclerza Niemiec i dowódcy wojsk. Pozdrawiam:)

  4. Gabčík byl Slovák! Ne Čech. Spadachroniarzy miala wywiezc z miasta sluzba pogrzebowa w trumnach. Ale nie udalo sie, o pare godzin wczesniej Niemcy dotarli do kosciola sw. Cyrila a Metoděje, gdzie byli spadachroniarze w krypcie.